בלעדי |

מחקר של הכנסת: "בלי נוכחות בהפגנות - זו מחאת כורסא"

"האינטרנט נתן במה למחאה - אך לא יביא לשינוי חברתי", קובע מחקר של מרכז המחקר והמידע בכנסת ■ "על גורמי הממשל לעשות שימוש רב אך מושכל במדיום זה לשם העברת מסרים לצרכי פנים וחוץ"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"אירועי המחאה החברתית הדגישו את היות האינטרנט במה רחבת תפוצה וזמינה, אולם כזו אשר אין ביכולתה לבד ליצור שינויים חברתיים ופוליטיים מהותיים, ללא פעילות פיזית של האזרחים אשר תהפוך את השינויים לממשיים" - כך קובע מחקר של ד"ר טל פבל, מומחה לאינטרנט ולאיומים מקוונים במזרח התיכון ובעולם האיסלאמי, שנערך על ידי מנהלת מרכז המחקר והמידע של הכנסת ד"ר שירלי אברמי.

לדברי ד"ר פבל, "אירועי המחאה הוכיחו שוב כי האינטרנט מהווה במה להבעת מחאה ומגבר רב עוצמה לכל אותם קולות מודחקים המצויים בשולי החברה. אולם, אין ביכולתו של האינטרנט לכשעצמו ליצור מחאה. אם משתמשי אינטרנט רבים ייקחו חלק בפעילות המקוונת (לדוגמא באמצעות 'לייקים'), אך יימנעו מנוכחות פיזית במחאות ומהגעה להפגנות - תהיה זו 'מחאת כורסא' בלבד; כך שעם כל העוצמה של המדיה החדשה והרשתות החברתיות, אירועים חשובים מתרחשים עדיין בעולם הפיזי ועדיין יש צורך באדם שיממש אירועים אלו וימירם מהעולם הווירטואלי לעולם הממשי, וחזרה".

מחאת האוהלים ברוטשילד אשתקדצילום: TheMarker

עוד קובע המחקר כי "אירועי המחאה הוכיחו מעל לכל את חשיבות האזרח, לא רק ביצירת מחאה מקוונת, אלא את חשיבותו הרבה ביצירת האירועים הפיזיים, שבלעדיהם תישאר מחאה זו מקוונת בלבד. מנגד, הדגישו אלו את היות האינטרנט במה, גם אם רחבת תפוצה וזמינה, אולם כזו אשר אין ביכולתה לבד ליצור שינויים חברתיים ופוליטיים מהותיים, ללא פעילות פיזית של האזרחים, אשר תהפוך את השינויים לממשיים.

"אירועי 2011 הוכיחו את יכולת האינטרנט לשמש במה דו כיוונית בידי שני הצדדים: הן למחוללי המחאה ותומכיהם והן לגורמי השלטון, במטרה להעביר מסרים מצד לצד, להפיץ את המסר וליצור במות מקוונות לתקשורת פתוחה, מתמדת ורציפה. האינטרנט מהווה זירת מידע הולכת וגדלה ברחבי העולם אשר בשל זמינותו הרבה ותפוצתו הוא מעניק כוח רב בידי זה הנתפס בעולם הפיזי כחלש ופגיע, על פני גורמי הממשל שנתפסים כגורם בעל עוצמה. המסר המקוון של הגורמים הללו הינו לרוב קליט, לא רק בשל היותם הצד החלש, אלא גם בשל יכולתם להתאים עצמם במהירות רבה יותר למדיום דינאמי זה, בעיקר בהשוואה לגופי הממשל, אשר זמן תגובתם איטי בהרבה.

אתר הפייסבוק של המחאה החברתית

"אירועי מחאות 2011, בישראל וברבות ממדינות המזרח התיכון, מדגישים את הצורך ביצירת ערוצי תקשורת מקוונים של הממשל, מגוונים ככל האפשר, אשר יפעלו הן לצרכי פנים והן לצרכי חוץ. זאת בשפות השונות, בשלל הערוצים הקיימים (בלוגים, רשתות חברתיות, RSS, אתרי חדשות ייעודיים), כמו גם בפעילות הסברה מקוונת של יחידים (פוליטיקאים, אנשי ממשל ומקצוע) וגופי ממשל (משרד החוץ, לשכת העיתונות הממשלתית, מערך ההסברה הלאומי, דובר צה"ל ועוד)".

ד"ר שירלי אברמיצילום: תומר אפלבאום

לפי המחקר, "האינטרנט לא רק שימש בסיס ליצירת אירועים מקוונים ומחאות פיזיות, אלא גם לצמיחתה של הנהגת המחאות, ולעלייתן למרכז הבמה הציבורית של דמויות אשר טרם פרוץ אותם האירועים (מקוונים ופיזיים) לא היו ידועות כלל, לא במחאות בעולם הערבי ולא באלו שבישראל. האינטרנט מהווה לא רק מקום לצמיחתן של הנהגות אלה, אלא גם מקור החשיפה, הפעילות והתיעוד שלהן. לפיכך, אירועים אלו מצביעים על הצורך להכיר את ההנהגות החדשות (אנשים, גופים, יוזמות ותנועות) הצומחות, בעיקר באמצעות האינטרנט, בעיתות שכאלה".

מסקנתו של פבל היא כי "מהפכת הפייסבוק" האמיתית היא זו היומיומית, לא זו המשנה משטרים וסדרי עולם, אלא זו הקיימת באופן תדיר ויומיומי, על פי רוב מתחת לפני השטח. במהלך מהפכה זו, "הולך וחודר השימוש באינטרנט וברשתות החברתיות לחלקים הולכים וגדלים ממדינות האזור, שחווה צמיחה אדירה ולא ידועה בהיבטים שונים הקשורים בעולם האינטרנט והסלולר (גם אם כל מדינה במזרח התיכון שונה בכך מרעותה)".

על משרדי הממשלה ליצור הידברות עם הציבור באינטרנט

פבל סבור ש"אירועי מחאות 2011 ויוזמות ממשל שונות מדגישים את הצורך ביצירת ערוצי תקשורת והידברות קבועים ודו סטריים בין הממשל לאזרחי המדינה. ערוצי תקשורת שבמסגרתם יוכל הממשל לספק מידע אמין, מקיף ומיידי לתושבים באמצעות מאגרי מידע זמינים, ומידע חדשותי על הנעשה, וזאת בשקיפות שלטונית מירבית.

"האינטרנט והרשתות החברתיות מהווים כר פורה ליצירת מידע, להעברתו ולקבלתו באופן מיידי, נגיש ורחב תפוצה. בשל כך, ראוי לגורמי הממשל בישראל כי יעשו שימוש רב אך מושכל במדיום זה לשם העברת מסרים הן לצרכי פנים (בעברית) והן לצרכי חוץ (בדגש על השפות האנגלית והערבית).

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker