האם ההפגנה ניסתה לחסל את המחאה החברתית?

מי מריץ את ההפגנה ומה האינטרס של המעורבים בה?

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן אבריאל

כל מי שגולש לאתרי החדשות המרכזיים במדינה יתקשה להחמיץ את התופעה: לאחר למעלה מחצי שנה שבה התקשורת הממוסדת התעלמה או מיזערה את אירועי המחאה החברתית, לפתע היא שוב דוחפת אותה. ברגעים אלה, הכותרת הראשית של YNET היא: נערכים לעצרת בת"א: "למעמד הביניים נמאס".

את הפרקים הקודמים בסאגה של הקשר בין המחאה לבין תקשורת המיינסטרים הישראלית, זו שנשלטת על ידי האלפיון העליון, רבים כבר מכירים. את המחאה של קיץ 2011 אימצה התקשורת בחום כבר בשלביה הראשונים: האתרים כיסו את האירועים בהרחבה ובחיוב, ערוצי הטלוויזיה פתחו בשדרות רוטשילד אולפנים קבועים, וההפגנות שודרו באירועים חיים על פני שעות ארוכות. אלא שברגע מסוים הכל כמעט ונעצר: המצלמות נעלמו, והתקשורות חזרה לעסוק בכרוניקה השוטפת.

בקרב ראשי המחאה, שהתרגלו ואולי התמכרו לחיבוק של התקשורת, נפוצו כמה הסברים. אחד מהם: ברגע שהתקשורת גילתה שהמחאה פוגעת בהכנסות מפרסום, היא החליטה לחנוק אותה. או הסבר אחר: כל עוד המחאה התמקדה בשלטון ובראש הממשלה בנימין נתניהו ובשליחו יובל שטייניץ - היה לתקשורת עניין ללבות אותה. אך ברגע שהמחאה החלה לעסוק במוקדי כוח כמו הטייקונים והוועדים הגדולים - וזנחה את נתניהו - האהדה של התקשורת נעלמה.

אבל הנה, הערב, הכל מתחלף, והתקשורת הממוסדת שוב דוחפת קדימה את הפגנה בכיכר המוזיאון. מה קרה?

כדי להבין, או לקבל רמז עבה בדרך לתשובה אפשרית, צריך לצלול לעומק האירועים המתוכננים הערב, לזהות מי עומד בראש הפגנה הזו - ובעיקר מהם האינטרסים שלו. בראש האירוע ה"מרכזי", זה שיתקיים ברחבת מוזיאון תל אביב, עומדים כמה גופים שכולם מייצגים קונצנזוס פוליטי ברור: התנגדות לראש הממשלה בנימין נתניהו, שאיפה להפיל אותו מהשלטון ואם אפשר - להחליף אותו בעמדה הבכירה.

הראשון הוא יאיר לפיד ותנועתו: לפיד הרי רץ לכנסת, והוא מזוהה עם אהוד אולמרט שכבר רמז על רצונו לשוב לפוליטיקה. השנייה היא סתיו שפיר, המזוהה עם שלי יחימוביץ' ומפלגת העבודה, כמו גם עם הוועדים הגדולים בראשות יו"ר ההסתדרות עופר עיני. השלישי הוא יו"ר אגודת הסטודנטים איציק שמולי, שגם הוא כבר חשף את העדפותיו: הוא לקח תרומה גדולה מטייקון כדי לקדם פרויקטים שלו, ובחר להישאר במרכז ולא לזעזע דבר - צמוד למפות הכוח השולטות במדינה.

מהו המכנה המשותף של כל הגופים הללו? הראשון הוא הרצון להסיט את המחאה מנושאים של משק וכלכלה, יוקר מחיה, טייקונים, ועדים חזקים ומוקדי כוח - אל החיכוכים המוכרים של החברה הישראלית: החרדים והשירות בצבא וכמובן הסכסוך המדיני. השני: מיקוד המחאה בממשלה ובבנימין נתניהו. ככזו, זו לא מחאה חברתית אלא הפגנה פוליטית, המציגה את העמדות ואת התמיכה של המרכז והשמאל הישראלי. הרי מחאה חברתית אמיתית תמיד תהיה מחתרתית, עממית, אנטי-ממסדית ומבוססת על רשתות חברתיות: היא לא יכולה להיות מובלת על ידי הממסד עצמו, או על ידי גופים שהיו קודם בשלטון, ועדיין שולטים בחלקים גדולים של המדינה.

וזו, כנראה, הסיבה שהתקשורת הממוסדת, ובראשה קבוצת "ידיעות אחרונות", חזרה לתמוך בהפגנה של הערב. החשבון של "ידיעות האחרונות" עם ראש הממשלה נתניהו ידוע ומוכר, בין השאר על רגע התחזקות החינמון "ישראל היום", הפוגע ברווחיו. הסימפטיה והיחסים הכלכליים של אותה תקשורת עם בעלי הון ושאר המחזיקים במוקדי הכוח המדינה, מוכרים גם הם: אלה אותם גופים שקבעו ש"אין ריכוזיות בישראל", אותם גופים שתקפו את בנק ישראל כאשר ביקש מבנק הפועלים להיפרד מהיו"ר דני דנקנר, ואותם גופים שתמכו בעבר בשלטון (למשל: אהוד אולמרט), כל עוד שיתף עמם פעולה ולא איים לשנות את הסדר הקיים.

מלכתחילה, יש משהו מעט מוזר בתמיכה של הממסד התקשורתי במחאה עממית רחבה ומהפכנית. כמעט בהגדרה, מי ששולט בתקשורת ודרכה גם ברבדים רבים של השלטון, אינו מעוניין במהפכות ובשינויי הסטטוס-קוו, פשוט כי הוא רק יכול להיפגע מהם. מתקשורת כזו, היה אפשר לצפות שתמזער את הלחצים הללו, תפעל להרגעת הרוחות ולהסטת הדיון והשיח הציבורי ממהפכות חברתיות אל נושאים ואיומים שאינם מסכנים את מעמדה. למשל: הנושא הביטחוני, הפצצה האיראנית, בעיית החרדים - ואלו בדיוק הדברים שבהם היא עסקה בחודשים האחרונים.

התמיכה של התקשורת השלטת בהפגנה הערב מעוררת לכן חשד. אולי היא מאמינה שאירועים כמו אלו שיתקיימו היום יצליחו להעביר את המחאה מהזעקה החברתית אל המגרש הפוליטי - בדיוק המקום שבו יש לה את הכוח הגדול ביותר, בדיוק המקום שבו היא יודעת לשלוט בחברי הכנסת ובדיוק במקום, שבו לא מדברים על כל הנושאים שמכאיבים לה באמת. ולא משנה מה יקרה הערב, אפשר להניח מראש, שאלו הם הכיוונים שאותה התקשורת תבחר להציף ולהציג לציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker