תגובות לגזירות

ישראל יקרה לנו: הממשלה בפאניקה

אייל עופר: שהממשלה תבדוק מה קורה לממשלות אשר דאגו רק לאלפיון העליון על חשבון ה-99%

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"צעדי הממשלה מעידים על פאניקה ועל השקר הכלכלי ששמו ממשלת שטייניץ - נתניהו", אמר אייל עופר, מתנועת ישראל יקרה לנו, בתגובה להעלאת המע"מ וביטול הורדת המכס המתכוננת על אלקטרוניקה בידורית.

עופר הוסיף כי "מאז הקמת הממשלה ב-2009 העלתה ממשלת ישראל את המע"מ לא אחת, לא שתיים אלא שלוש פעמים רק משום שזהו מס קל לגבייה. במקום לבצע את השינויים הכלכליים במקומות הקשים יותר לאכיפה: מעלימי מס, רווחים כלואים, מס רכוש - מעדיפים בממשלה לספר לנו על היציבות לכאורה של תקציב דו שנתי וזאת כאשר קרקע המחירים רועדת תחת רגלינו".

לדבריו, כל מה שאזרחי ישראל ביקשו הוא להגיע לכך שמי שמרוויח משכורת חציונית יוכל לחיות בכבוד, אולם בממשלת שטייניץ-נתניהו "חכמים על חלשים": "המעמדות הנמוכים ומעמד הביניים אשר המע"מ מהווה עבורם הוצאה גדולה ביחס למשכורתם, משום שהם נאלצים לשלם את מלוא הכנסתם למחיה בסיסית - הם אלו שנושאים כעת בנטל נוסף".

צילום: עופר וקנין

"במקום להפחיד אותנו בסיפורי יוון-איראן ראוי שהממשלה תתבונן סביבה ותבדוק מה קורה לממשלות אשר דאגו רק לאלפיון העליון על חשבון ה-99%. במאה ה-21 ממשלות אשר אינן מנצלות משברים כדי לבצע תיקונים עמוקים יוחלפו על ידי מי שמסוגל להוביל את העם, בידי העם ולמען העם", מדגיש עופר.

לדברי איציק אלרוב, יוזם מחאת הקוטג' מתנועת הצרכנים, "העלאת המע"מ היא הוכחה לנתק השורר בין הממשלה לאזרחים. זהו צעד שיחסל את העתיד הכלכלי של מיליוני אזרחים הכורעים תחת נטל יוקר המחיה. אלרוב גם הזהיר כי על הממשלה לטפל בכשלים שהביאו למחירים הגבוהים וכי העלאת המע"מ עלולה "לגרור את המשק לעליות מחירים נוספות וכתוצאה מכך זה יגביר את ההאטה".

אלרוב הדגיש כי "ביד אחת הממשלה הנדיבה מוותרת מדי שנה לטייקונים ולתאגידי הענק על עשרות מיליארדים ואילו ביד השניה היא גוזלת את כספם של המעמדות הנמוכים. זוהי גזילת כבשת הרש מעודכנת לשנת 2012. דורשים ממי שמשלם מסים כחוק שישלם עוד, ואילו מי שלא משלם מסים כמעט בכלל - ימשיך לא לשלם. דבר שהוא בלתי מתקבל על הדעת".

אלרוב מציע פעולות אחרות שהממשלה היתה צריכה לנקוט בהן כמו "מיסוי מלא של הרווחים הכלואים בתאגידים הגדולים, צמצום הריכוזיות ופירוק המונופולים, מלחמת חורמה בהון השחור, צמצום הפטורים וההקלות במיסוי לתאגידים ולקבוצות הלחץ השונות שהינם אחריות כלכלית".

איציק אלרובצילום: תומר אפלבאום

ישראל יקרה לנו אף שלחה מכתב לבכירים בחברות מזון שצוטטו ב-TheMarker שאין מנוס מעליית מחירי המזון בקרוב. במכתב, שנשלח לצביקה ויליגר מויליפוד וגלעד זילברברג ממאיר בייגל, שהינו יו"ר המפעלים הקטנים והבינוניים בהתאחדות התעשיינים, הביעה התנועה את דאגתה מהדברים.

במכתב, אליו כותבו גם מנכ"לי רשתות שיווק, נכתב: "כפי שהוכח במחקרים של בנק ישראל, הכנסת ולאחרונה אף דו"ח קדמי: מחירי המזון בישראל הם מהגבוהים בעולם ואין כל הצדקה מעשית או חשבונאית להעלותם. אנו נערכים לבדוק האם הפרסומים האחרונים בנושא זה מהווים, לכאורה, עילה לתלונה לפני הרשות להגבלים עסקיים כדי לחקור האם נעשים דרך הודעות לתקשורת נסיונות (לכאורה) לתאום עליית מחירים".

עוד נכתב כי "בכוונת ישראל יקרה לנו - בשיתוף עם קבוצות מגוונות מרחבי המחאה החברתית לפרוס הקיץ צוותים של משמרות מחאה על המדרכות, בכניסה למאות מסניפי רשתות השיווק. רשת שיווק אשר תשתף פעולה עם מהלך של העלאת מחירים עלולה למצוא עצמה במוקד של 'שביתת קונים' מתמשכת ו/או חרם על מוצרים שמחירם אינו מוצדק".

בהמשך נכתב כי "לא נהסס להוקיע כל מי שינסה להעלות מחירים על גב הציבור. אם יש לכם בעיה עם מחירי סחורות: אנא פנו לממשלה שתוריד מכסים או תנמיך עלויות אחרות כמו מחיר המים, מחיר החשמל, עמלות בנמלים ועוד. אם יש לכם בעיה עם שער הדולר: אנא פנו לנגיד בנק ישראל, פרופסור סטנלי פישר. לא חסרים במדינת ישראל מקומות שניתן לתקן בהם את העיוותים הכלכליים הגורמים ליוקר המחיה. אנו אזרחי ישראל - לא נהיה היחידים שנושאים בנטל".

מחברת ויליפוד נמסר בתגובה כי "מאז ומתמיד שיווקה חברת ויליפוד מוצרי איכות במחירים שווים לכל נפש. ויליפוד תמיד ראתה לנגד עיניה את המשפחות העממיות הראויות לרכוש מוצרי איכות עולמיים במחירים זולים. אנו מוכרים את המוצרים שלנו במחירים הרבה יותר נמוכים מול מוצרים מקבילים. בשלב זה, אין בכוונתנו להעלות מחירים, אלא אף לצאת במבצעי הוזלה לקראת החגים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker