ביהמ"ש מגביל את המחאה: "לא כל דכפין יסיג את גבול הציבור"

בית המשפט המחוזי פסק כי עיריית תל אביב תוכל לדרוש אישור מראש להקמת אוהלי מחאה - ותוכל לפנות לאלתר כל אוהל שהוקם ללא אישור ■ "אין לפרש את מדיניותה הסבלנית של העירייה אשתקד כקיבוע מדיניות שאין לשנותה", פסקה השופטת

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

עיריית תל אביב תוכל להתנות הקמת אוהלי מחאה בהיתר מראש ותוכל לפנות לאלתר כל אוהל שהוקם ללא אישור - כך קבעה השבוע השופטת צילה צפת לאחר דיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופטת דחתה בכך את העתירה שהגישו חמישה מפעילי המחאה החברתית והאגודה לזכויות האזרח, שטענו כי העירייה מינתה את עצמה, ללא כל הסמכה חוקית, כרשות רישוי למחאה כשהיא חייבה את המוחים לקבל אישור מראש להקמה של אוהלי מחאה ברחבי העיר.

"אין לפרש את מדיניותה הסבלנית של העירייה אשתקד כקיבוע מדיניות שאין לשנותה. ניתן וגם רצוי לשנות מדיניות על יסוד לקחי עבר. מדיניות שאינה דורשת היתר מראש, אלא מאפשרת לכל דכפין להסיג את גבול הציבור ולהטרידו ככל שיעלה בדעתו, היא ודווקא היא, מדיניות שאינה סבירה, זאת בעיקר נוכח הניסיון הקשה אשתקד. בנסיבות אלה עמידת העירייה על הוצאת היתר כדין טרם הקמת האוהלים, הינה סבירה, מידתית ולתכלית ראויה", פסקה השופטת.

צילום: ירון כהן צמח

פעילי המחאה והאגודה לזכויות האזרח טענו כי מדיניות העירייה התגלתה להם רק לאחרונה, "לאחר שפקחי עירייה פינו אוהלים שהוקמו על ידם ללא היתר בכיכר רבין, בשדרות רוטשילד ובשדרות נורדאו". לדבריהם, כאשר הגישו בקשות למתן היתר, נענו באופן מצומצם ותוך דרישה מכבידה המתנה את ההיתר באישורי משטרה ומכבי האש.

פעילי המחאה ביקשו מבית המשפט לבטל את מדיניות העירייה, ו"להימנע מלהפריע להם ולמפגינים אחרים להקים אוהלי מחאה בשטחים ציבוריים בעיר, ולהימנע מלפנותם אך מן הטעם שהוקמו ללא היתר". לדבריהם, זכות ההפגנה ניתנת למימוש במרחב הציבורי, ובתוך זה בכיכר רבין, שד' נורדאו, שד' רוטשילד - מרחבים ציבוריים מרכזיים בעיר וראויים לקיום פעילות מחאה, לרבות הקמת אוהלי מחאה".

מחאת האוהלים ברוטשילדצילום: ירון כהן-צמח

מנגד, עיריית תל אביב טענה כי "הקמת אוהלים במרחב הציבורי דורשת היתר כדין ומשלא הוקמו כדין, הם מהווים מכשול המצדיק פינויים". העירייה ציינה כי יש לאזן את זכות חופש הביטוי אל מול אינטרסים אחרים, כבדי משקל גם הם.

השופטת צפת התייחסה לסבלם של התושבים באזור מתחם האוהלים והדגישה כי "לא רק שאין פסול במדיניות העירייה אלא שהסדר הציבורי מחייב מדיניות של רגולציה מסודרת של חופש הביטוי והמחאה. לדבריה, "גל המחאה החברתית אשתקד מלמד כי סובלנות הרשויות ואורך רוחן בעניין הקמת האוהלים במרחב הציבורי גרמה למטרד קשה ביותר של רעש בלתי פוסק יום וליל; תנאי תברואה קשים בשל היעדר פתרונות סניטאריים, והדבר קשה ומסוכן שבעתיים בחודשי הקיץ; עומסי תנועה קשים; התגברות מעשי אלימות; הפרת סדר וכיוצ"ב". השופטת ציינה כי "מציאות קשה זו אילצה בסופו של יום את התושבים והרשויות להביא את עניין פינוי המאהלים לפתחו של בית המשפט עת גדשה סאת סבלם".

צילום: ירון כהן-צמח

השופטת הוסיפה כי עיריית תל אביב נתנה היתר להקמת 'עיר אוהלים' בגן וולבלסקי בצומת הרחובות דרך נמיר, ארלוזורוב, על פרשת דרכים ודרך בגין, כאשר העירייה עצמה סייעה באספקת 4 שירותים כימיים, 4 ברזיות, הגברת תאורה ופינוי אשפה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker