יהודה אלחדיף

הזעזוע מהאירוע במוצאי שבת לא מרפה ממני. גם החשש. צריך לומר זאת שוב: משה סילמן מחיפה, שבייאושו בחר להצית עצמו בכיכר העיר, היה בעל עסק קטן. עד לפני עשר שנים היה בעל עסק מצליח שכלל כמה משאיות. חוב של 5,000 שקל וסידרה של בעיות רפואיות שהחריפו - הביאו עליו כליה.

הוא בחר לעשות מעשה קיצוני ומצמרר, שאני מקווה שיזעזע את אמות הסיפים של המבנה החברתי שלנו, כי יש לזכור ולהזכיר: מה שקרה לסילמן, בעל עסק קטן, בן לניצולי שואה ששירת את מדינתו ועשה מילואים עד גיל 46, קרה וקורה להרבה בעלי עסקים קטנים ובינוניים בישראל. צ'ק שחזר, חשבון מוגבל, חוב קטן שתופח. אלה מתחילים אפקט דומינו, שבסופו מאבד בעל העסק את עבודתו, את ביתו, את חסכונותיו, את משפחתו. כל עמלו, פרי עבודה של שנות חיים רבות, נרמס תחת שרירות לבו ואטימותו של הממסד.

המלים קשות, אך יש לומר אותן בבירור: הפקרתה המתמשכת של מדינת ישראל את העסקים הקטנים והבינוניים עלולה להפוך את כולנו למשה סילמן. כשבעל עסק קטן לא מצליח לשלם חוב בזמן בשל קשיי נזילות, אף אחד לא עושה לו תספורת. כשלבעל עסק קטן חוזר צ'ק עקב איחור של לקוח בתשלום או חישוב חסר של תזרים המזומנים שלו, הוא לא פוגש את מנהל הבנק במסיבת קוקטייל ומסדר את העניינים. אין לו חברים בדירקטוריון, ושר האוצר לא מוותר לו על תשלום מס בגין רווחים כלואים.

הפגנה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

בעל עסק קטן בישראל מופקר לנפשו. אין לו רשת תמיכה מהמדינה, הוא נאבק בביורוקרטיה מייגעת ובלתי אפשרית, ללא קבלת אשראי הוגן מהבנקים. כל מעידה קלה עלולה לעלות לו בכל רכושו. לא בכדי רק 30% מהעסקים הקטנים שורדים את השנה החמישית לקיומם.

בעסקים קטנים ובינוניים מועסקים כ-55% מהעובדים בסקטור העסקי. מאחר שרבים מהעסקים הקטנים הם משפחתיים, התוצאה היא למעשה אובדנן של משפחות שלמות. ומאחורי כל עסק שמתמוטט ונסגר יש עוד כמה משפחות של עובדים המאבדות את מקור פרנסתן.

כל עוד אין מדיניות כתובה, ברורה ומפורטת של הממשלה לגבי העסקים הקטנים, נמשיך להיאבק על זכויות בסיסיות ועל רשת ביטחון סוציאלי. מן הראוי שהממשלה תייחד פרק בתקציבה לעסקים הקטנים ותדאג לציבור גדול בישראל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותב הוא נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker