מופז: "קשה להגיע לצדק חברתי בלא שיוויון בנטל"

בכנס של שדולת העסקים הקטנים בכנסת, דיבר גם שר התמ"ת שלום שמחון: "העלאת גיל הפרישה צריכה להיבחן ואסור שיהיה מחטף בחוק ההסדרים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"יהיה קשה להגיע לצדק חברתי בלא שיויון בנטל. איננו יכולים לאפשר מציאות שבה זוגות צעירים ומעמד הביניים קורסים. חלוקת העומס חייבת להשתנות בראייה חברתית חדשה. אני מקווה שזו תהיה הבשורה של המדינה לאזרחים, עם דגש על סדר יום חברתי ועל שיויוניות בנטל" - כך אמר היום (ב') המשנה לראש הממשלה, שאול מופז (קדימה), בכנס של שדולת העסקים הקטנים המתקיים בכנסת בראשותה של ח"כ רוחמה אברהם (קדימה).

לדברי מופז, "האירוע של משה סילמן היא טרגדיה של המדינה, שלא נותנת רשת ביטחון לאלפי אנשים שמנסים לחיות את חייהם בדרך עצמאית - הם יזמים ואין להם שום רשת ביטחון. המדינה גם לא משקיעה מספיק בדיור ציבורי. המעט שהיא משקיעה והתקבולים שהיא מקבלת ממכירת הדירות לא הולכים לפיתוח הדיור הציבורי. המדיניות חייבת להשתנות".

שאול מופזצילום: תומר אפלבאום

מופז אמר כי "אין ספק שהזעקה של הקיץ 2011, והזעקה ששומעים בקיץ הזה, מחייבת אותנו לנהוג אחרת, להחליט אחרת ולשנות כיוון בכל הנושאים החברתיים". עוד הוסיף מופז כי "עקרונות פלסנר מקובלים על רוב אזרחי המדינה, ועדיין אנו מתקשים לקבל את היישום שלהם באופן שיהיה ביטוי לשיוויון בנטל במדינה".

ח"כ אברהם אמרה כי "משה סילמן ביצע מעשה נואש ומחריד שמהווה תמרור אדום לכולנו. הוא צריך לזעזע את אמות הסיפים. אם היתה מתקבלת החלטת למתן דמי אבטלה לעצמאים, אזי משה סילמן לא היה צריך לעשות את המעשה הזה". לדבריה, "בישראל בשנת 2012 להיות עצמאי פירושו להרגיש לגמרי לבד. בעלי עסקים קטנים במצבו של סילמן עדיין קורסים ולא מצליחים לסיים את החודש".

אברהם אמרה כי "לבעלי עסקים קטנים אין עדיין ביטחון הכלכלי. כאשר שכיר יוצא לעבודה, הוא יודע שלאחר חודש הוא מקבל שכר, בשעה שעצמאי עובד הרבה יותר שעות משכיר אחר והביטחון הכלכלי לא בטוח. מוסר התשלומים של הממשלה רחוק מלהיות טוב". אברהם קבלה על כך שהממשלה ומשרד האוצר לא מתקצבים את הצעת החוק שהגישה לעידוד העסקים הקטנים. "הציפייה שלי שבתקציב 2013 תהיה הקצאה תקציבית שתצדיק את הגודל של המגזר הזה".

ח"כ אברהם-בלילאצילום: תומר אפלבאום

שר התמ"ת, שלום שמחון, אמר כי "השיוויון בנטל הוא אחד הדברים החשובים לעיצובה של החברה בשנים הבאות. אני מצטער על מה שקרה למשה סילמן. זו מסוג התופעות שמוצאת את החברה הישראלית לא תמיד עם ארגז כלים מוכן להתמודד עימן". עם זאת, שמחון ציין כי "הממשלה החליטה לפני שנה וחצי לאמץ הצעת חוק לעידוד עסקים קטנים ובינוניים, קרן פיצויים לעצמאים, ותשלום מע"מ על בסיס מזומן".

לדברי שמחון, "בימים האחרונים התבשרנו על מגמות להעלות את גיל הפרישה ל-70 בגלל עלייה בתוחלת החיים. העלאת גיל הפרישה צריכה להיבחן ואסור שיהיה מחטף בחוק ההסדרים. כל נסיון לדון בהעלאת גיל הפרישה במחטף בחוק ההסדרים הוא טעות איומה. מדובר בשאלה חברתית ולא בשליפה - כשמדברים על שיוויון בנטל וכשמבקשים מציבור העובדים לעבוד עוד 5-3 שנים - ומי שחושב שיכול להעלות את הנושא במחטף בחוק ההסדרים, עושה טעות איומה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker