הספינולוגים כבר עובדים

מי שהיו עדים לאירוע הנורא אתמול עדיין מעכלים אותו - במקביל מתחילים הספינים

נתן ליפסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן ליפסון

בסביבות השעה 22:15 ראיתי להבה גדולה מול בית מספר 9 ברחוב קפלן בתל אביב. בהתחלה זה נראה כמו שמישהו קצת איבד שליטה והבעיר משהו בהפגנה, שעד לאותה עת היתה שלווה.

אבל בתוך שניות התברר לי עד כמה טעיתי - שאדם בשנות החמישים לחייו הצית את עצמו. זה התחיל מהר כי בנזין נדלק במהירות וגם נגמר מהר הודות לאזרחים ולשוטרים שעמדו לידו וכיבו את האש מהר עד כמה שיכלו.

מי שהיו עדים לאירוע הנורא הזה עדיין מנסים לעכל אותו. אבל ממש במקביל מתחילים כמה שלא היו שם במאבק לתת לו את הספין שנראה להם.

הם ינסו לבודד את האיש הזה. המטרה שלהם תהיה לגרום לכך שייתפש כמי שהשליך את הבעיות האישיות שלו לתוך האג'נדה של המחאה. אולי ינסו גם לטפטף מסרים על מצבו הנפשי.

צילום: עופר וקנין

מה שהם בוודאי יעשו יהיה לדבר עליו - בלי להזכיר את הסביבה שגרמה לו להצית את עצמו. הם ידברו על הקשיים שלו, על הקריירה שלו ואולי גם על הבעיות הרפואיות שלו. אבל הם לא ידברו על המערכת הכלכלית שבה פעל. הם לא ידברו על צדק, לא על רווחה ולא על המערכת ששחקה אותו - ויחד איתו כל כך הרבה שכירים ועצמאים אחרים. בעצם הם יגידו שהוא האשם היחיד במה שקרה לו.

אולי גם ינסו לומר שמישהו, או אולי כמה אנשים, גרמו לו, אולי בכוונה, לסערת הרגשות שגרמה לו להצית את עצמו. הכל כדי לא לייצור את ההקבלה בין הטענות הלגיטימיות של המחאה לבין מה שעשה. הכל כדי לעשות לו - ולמחאה - דה-לגיטימציה.

הם הרי יודעים מול מה הם עומדים. הם זוכרים את המוחה הבודד שנשכב מול טנק של הצבא הסיני בכיכר טיאנאנמן ביוני 89' ונמחץ על ידו. הם זוכרים שהמעשה שלו הפך לסמל ולמקור השראה. והם בוודאי זוכרים את מוחמד בועזיזי, שהצית את עצמו בדצמבר 2010 וגרם למהפכה ששמה בתוך פחות מחודש את הקץ לשלטונו של בן עלי אחרי 23 שנות שלטון רודני בטוניס.

יכול להיות שהאדם שהצית את עצמו אתמול הוא מקרה ייחודי. יכול גם להיות שאישיותו שונה משל כל כך הרבה מוחים ומפגינים אחרים.

הרבה מהאנשים שמגיעים למצבים הקיצוניים האלה נושאים מטען שמייחד אותם. אבל כולם עשו את מה שעשו בסביבה מסוימת. יש להם לחצים אישיים, אבל הם מגיעים למצבים קיצוניים בתגובה ללחץ קולקטיבי שנמשך זמן רב. הם עושים את זה כשהם מרגישים שהם מהווים חלק ממשהו יותר גדול מהמצוקות האישיות שלהם. לא סביר להניח שהאיש שהצית את עצמו היה עושה את זה לפני שנתיים או שלוש שנים.

הקשר המיידי שנוצר בין מה שאירע אתמול לרפורמות שהמחאה מנסה לקדם כבר שנה מאיים על מי שמעוניין להשאיר את המצב כמות שהוא. האירוע כל כך טראגי, עד שהוא עשוי לחדש את התמיכה הרחבה במחאה ולהגביר את הלחץ להכניס את השינויים הנדרשים בכלכלה ובחברה.

לכן המקרה הזה הוא מבחן לקמוס שיזהה את מתנגדי הרפורמות, את תומכי הסדר הקיים ואת מי שנהנים ממנו. הוא גם ישרטט את הקואליציה שיצרו ואת מנגנוני הכוח וההשפעה שהם משתמשים בהם.

המבחן הזה יראה מי רוצה לייצור חברה המושתתת על ערכים ומי על אינטרסים אישיים, מי שואף לשוויון הזדמנויות או לאגירה של כוח מפלה ומי מעדיף התפוררות חברתית וכלכלית על פני חברה יציבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker