שנה למחאה |

אלפים הפגינו ברחבי הארץ: "אנחנו הרוב - חזרנו לרחוב"

כ-5,000 בני אדם הפגינו בתל אביב ומאות בירושלים, חיפה, באר שבע ועפולה

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker

מאת נתן ליפסון, אורן מג'ר, אשר שכטר, הילה וייסברג, שחר רן

אלפי בני אדם ברחבי הארץ ציינו במוצאי שבת שנה לפרוץ המחאה החברתית. האירועים הסתיימו באירוע הקשה ברחוב קפלן בתל אביב, שבו .

20 מתוך 20 |
שחר רן
1 מתוך 20 |
דפני ליף בהפנה מול בית החולים איכילובצילום: נתן ליפסון
2 מתוך 20 |
מפגינים מול בית החולים איכילובצילום: נתן ליפסון

בתל אביב נערכו שני אירועי מחאה. כ-5,000 בני אדם השתתפו באירוע שבו צעדו המפגינים מכיכר הבימה לכיוון קריית הממשלה שברחוב קפלן בתל אביב וקראו קריאות נגד הממשלה ובעלי ההון, בהן "הפוליטיקה למען האזרח ולא למען הכיסא" ו"אנחנו הרוב חזרנו לרחוב. במהלך האירוע נשמעו נאומים מעל במות מאולתרות ברחוב קפלן. בקרב המפגינים נשמעה אכזבה מהאירוע. עם זאת, דפני ליף אמרה כי "יש כאן ריבוי גדול של שלטים. יש כאן ריבוי של מטרות. כולם מאוחדים במחאה".

באירוע אחר שנערך בתל אביב צעדו כ-200 משתתפי "צעדת המיליון". המשתתפים האזינו לנאומים של מחוסרי דיור נגד נתניהו והטייקונים חוף ירושלים בת"א. אמנון דפני, יוזם צעדת המיליון, אמר: "אני מרגיש מעולה. קורה פה משהו אמיתי. גם בתחילת המחאה לפני שנה היו רק כמה עשרות אנשים אבל היה משהו אמיתי". עו"ד יאיר אולמרט, אף הוא ממארגני האירוע, התייחס למיעוט המשתתפים לעומת ההפגנה שבה השתתפה דפני ליף: "לא חשובה אצלנו הכמות, אלא האיכות. יש אצלנו ערכים ולא דמויות".

בירושלים צעדו כמה כ-1,000 בני אדם מגן הסוס לאורך רחוב קינג ג'ורג' לכיוון כיכר פאריס וממנה לכנסת. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב: "חוקי המשחק משתנים - חוזרים למדינת הרווחה" ו"כשהממשלה נגד העם, העם נגד הממשלה". במקביל, צעדו כ-100 מפגינים במחאה על מצוקת הדיור מצומת פת לכיוון גן העצמאות, וחסמו נתיבים ברחוב הרצוג בעיר. המפגינים מתכוונים להקים מאהל בגן העצמאות, אותו הם מכנים "מעברה" ולמרות שלא קיבלו אישור לכך, הם מקווים להישאר במאהל לפחות עד יום שלישי - אז ייערך בכנסת דיון על הדיור הציבורי.

בעצרת המחאה בחיפה נאם, בין השאר, גם יהודה אלוש מבאר שבע, שאביו היה פעיל בתנועת הפנתרים השחורים. אלוש אמר בעצרת: "היום הוא יום שחרור הבסטיליה, זה היום בו ניצח העם הצרפתי את מנהיגיו. העם הצרפתי צעק 'ליברטה', אנחנו צועקים 'חופש'". נואמים אחרים מחו על הפרטת הרכבת, על נטל המסים ועל הזיהום של בתי הזיקוק בחיפה. בעצרת השתתפו כמה מאות בני אדם.

בבאר שבע צעדו כ-300 מפגינים בבאר שבע ברחבי העיר וקראו לצדק חברתי ולשיוויון בין פריפריה למרכז. בסיום הצעדה נערכה עצרת בפארק החייל האוסטרלי. מחר מתכוונים אנשי המחאה להקים מאהל חדש בגן הראשונים בעיר.

בעפולה הפגינו כ-100 בני אדם בכיכר העצמאות שבעיר תחת הסיסמא "עפולה משמיעה צעקה". הם מחו על "הפערים העצומים ואי השוויון בין תושבי המדינה".

ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ' (עבודה), אומרת כי "הקשחה אכזרית של תנאי הזכאות לדיור ציבורי והעדר רשת בטחון חברתית, הביאו רבים כמו משה סילמן לדרך ללא מוצא ולייאוש. כולנו מתפללים לשלומו, אך בצד הצער והזעזוע , יש לזכור כי התאבדות היא מעשה קיצוני ונורא, אסור שתשמש דוגמא והשראה לצעירים ולמבוגרים כאחד ובוודאי אין לראות בה את סמלה של המחאה החברתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker