"המחאה איבדה מיקוד - בעלי ההון והממסד מרוצים"

איציק אלרוב, מיוזמי מחאת הקוטג', ל-TheMarker: "צריך לעשות ריסטרט למחאה - השנה העם דורש פתרונות ולא כל מיני דברים"

הילה ויסברג

איציק אלרוב, ממובילי מחאת הקוטג', תוקף היום את הפיצול בין ארגוני המחאה וקורא למקד את המחאה ביוקר המחיה. בראיון ל- TheMarker, אמר אלרוב: "זה מה שקורה כשהאגו משתלט על חלק מהאנשים במחאה. לצערי המחאה איבדה מיקוד, היא כבר לא מדברת ל-400 אלף איש שיצאו לרחוב שנה שעברה ושצריכים להוציא 140 משכורות על דירה. המחאה צריכה לחזור ולהתמקד במחירי הדיוק המאמירים וביוקר המחיה. חלק מהאנשים חושבים שאפשר להפיל את כל הבעיות שישנן בישראל על המחאה, ועל זה בדיוק הממשלה בונה. נפגשתי אתמול עם דפני ליף והסכמנו שכדי להחזיר את ההמונים לרחובות צריך לזכור מה הוציא אותם מהבית מלכתחילה. מיקוד זה שם המשחק".

"לבעלי ההון והממסד יש רצון שהמחאה תמשיך לדבר על אינספור דברים - צריך לחשוב כמו 2013 ולא כמו 2011. מסקנות ועדות הריכוזיות התחילו טוב והתפוררו - ועדת קדמי (לבחינת התחרותיות בשוקי המזון והצריכה) ועדות המזון וטרכטנברג לא השיגו את מטרותיהן בגלל חוסר מיקוד של הציבור. השנה, כדי שנוכל להשיג תוצאות ולא רק שינוי של השיח הציבורי, חייבים לחזור לדבר על המצוקות האישיות של מעמד הביניים". כן סיפר אלרוב כי הוא וחבריו שוקלים לצאת בקמפיין חדש שבו יעודדו את הציבור לפנות ליצרנים הקטנים - במקום לרשתות הגדולות, הנשלטות בידי בעלי ההון".

צילום: ערן אזרן

אלרוב הדגיש כי הממשלה צריכה להתמקד בדיור לכולם יותר ולא רק בדיור ציבורי ובדיור בבר השגה. לדבריו, כדי שהדבר יקרה, האזרחים צריכים לדרוש זאת ממנה. "צריך לעשות ריסטרט למחאה - השנה העם דורש פתרונות ולא כל מיני דברים", הדגיש אלרוב.

אלרוב סיפר כי  יגיע לעצרת המחאה בשבת שתתקיים ברחוב קפלן בתל אביב על רק ציון שנה למחאה שמארגנים דפני ליף וקבוצתה - אך עוד לא החליט אם ידבר מעל הבמה, שכן הדבר יקרה רק עם העצרת תחזור לעסוק בפתרונות לבעיית יוקר המחיה הישראלית. במקביל, אמורה להתקיים הפגנה נוספת - לאורך הטיילת התל אביבית בארגונו של הפעיל החברתי, אמנון דפני.

בתוך כך, יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ' התייחסה היום בעמוד הפייסבוק שלה לפרסום של גיאוקרטוגרפיה אתמול על כך שמחירי הדירות בישראל עלו ב-3% מאז פרוץ המחאה ביולי שעבר. יחימוביץ' טענה שהדבר רק מוכיח שהניסיונות של ראש הממשלה להראות שהממשלה קצרה הישגים בתחום הורדת יוקר המחיה בישראל הם דמגוגים - וכי המשך המחאה נחוץ.

"שנה למחאה, שהחלה משום שאנשים צעירים, וזוגות קצת יותר מבוגרים עם שני ילדים ושתי משכורות – הבינו שאין להם שום סכוי לקורת גג לראשם", כתבה יחימוביץ'. "למה המחאה החברתית לא סיימה את תפקידה? משום שרק היום מתפרסם שבשנה שחלפה מאז ניטע האוהל הראשון – ובחסות הספינים המתוקשרים של ראש הממשלה נתניהו - עלו מחירי הדירות ב-3%. גם השכירות עלתה. דיור בר השגה - אין, פיקוח על שכר דירה - אין, הרחבת הדיור הציבורי - אין.

"הממשלה סירבה בשיטתיות לכל הצעת חוק שלי שנגעה לתנאי השכירות, למשך השכירות, לאיסור אפליה של שוכרי דירות ולהגבלות הכי מינימליות על העלאת שכר הדירה".  יחימוביץ' אף פירסמה נתונים שמראים כי בעוד בישראל נחוצות 138 משכורות כדי לרכוש דירה - בשוודיה נחוצות 30 משכורות בלבד ובארה"ב 60.

איציק אלרובצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker