להבי: "לא יכולנו לשתוק כשהפיקוח העירוני הפך לכוח שיטור"

סגניתו המתפטרת של ראש עיריית ת"א בראיון ל-TheMarker: "מי שחושב שעיר זה צבא לא צריך לשחק בזירה פוליטית דמוקרטית"

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשר שכטר

"היום נפל דבר בתל אביב", אומרת בסיפוק מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב ויו"ר סיעת מרצ במועצת העירייה, שהתפטרה מתפקידה היום בעקבות התנהלותם של פקחי העירייה והמשטרה במהלך הפגנות המחאה הסוערות של סוף השבוע.  "כשאתה עושה משהו שיושב על המצפון שלך, אתה מרגיש טוב", אומרת להבי, סגניתו של חולדאי מאז 2009 והאחראית על הגיל הרך בעירייה. מאז שראתה את הדיכוי הבוטה של פעולות המחאה בסוף השבוע, לדבריה, ידעה שהעירייה חצתה קו אדום - שמועות שנפוצו אף טענו שלישיבת מועצת העיר אתמול, שפוצצה על רקע הצעה להדיח את חולדאי, היא הגיעה כשבידיה מכתב התפטרות. היום היא מאשרת את השמועות.

את וסיעת מרצ חברים בקואליציה של חולדאי מאז 2009, למה להתפטר דווקא עכשיו?

מיטל להביצילום: אייל טואג

"אני יושבת בקואליציה של רון חולדאי כבר שלוש שנים. ישבתי שם בצדק ומתוך רצון להגשים את המשימות ואת החזון ואת הנושאים שלקחנו על עצמנו, אני וחבריי לסיעה, בתחומים של חינוך והגיל הרך. לכל אורך הדרך, כשהיו התנגשויות מצפוניות העמדנו כל הזמן את העשייה שלנו אל מול האלטרנטיבה. אבל כשהגיעו אירועי יום שישי האחרון, וראינו את התמונות של פיקוח עירוני שהופך לכוח שיטור, הבנו שיש כאן ניסיון לדכא את הזכות למחות. אנחנו מדברים על צדק חברתי  - ובכן, צדק חברתי הוא גם היכולת למחות ולדרוש. אם לוקחים את ממך את הזכות הבסיסית הזאת, מונעים ממך להתבטא. המחאה היא אחד הדברים החשובים שקרו למדינת ישראל. אני גאה שהיא התחילה בתל אביב-יפו, גאה שתל אביב היא המפיצה שלה, וחושבת שצריך להעצים אותה".

ובכל זאת, האלימות שהפגינו הפקחים והשוטרים בסוף השבוע לא נולדה ביום שישי. פעילי המחאה התמודדו עם המציאות הזאת לכל אורך החורף. למה לפרוש עכשיו, ולא נגיד אחרי הפינוי של המאהל בשכונת התקווה בינואר?

"מלכתחילה נכנסנו אחרונים לקואליציה, רק אחרי שקיבלנו את התיקים שביקשנו והנושאים לטיפול שרצינו לקדם. תמיד חשבנו שנכון לקדם פרויקטים של דיור ציבורי, ונשארנו עד הרגע שבו היה נדמה לנו שערך עליון יותר מהתיק גיל הרך או התיק לשוויון ביפו או הנושא לשוויון האישה עומד בסכנה. האמנו שמבפנים נוכל לקדם שינוי, אבל במשך הזמן אתה מגלה שכמה שלא תנסה להזיז את ההגה - הספינה פשוט לא רוצה לנוע בכיוון הנכון. במאהל התקווה, האמירה שהייתה ברקע לפיה גן ציבורי לא יכול להפוך למשכן קבע הייתה אמירה נכונה, כי גן ציבורי שייך לרוב הציבור ולא רק לציבור שרוצה למחות, וכבר נתקלנו בהתיישבויות קבע בשכונת התקווה ובכפר שלם".

האם את חושבת שחולדאי היה צריך לאפשר הקמה של אוהלים ברוטשילד?

"גם אם הוא לא רצה לאפשר את הקמת האוהלים, רון חולדאי היה צריך להידבר איתם. רון לא הידבר איתם, לא בקיץ שעבר ולא בקיץ הנוכחי. ההתנהגות החד צדדית, היהירה הזאת, היא פסולה והיא זאת שדרדרה את המחאה. מי שלא מסוגל לשחק בזירה הזאת של שיתוף פעולה ולהיות פרטנר של דיאלוגים, מי שחושב שעיר זה צבא, לא צריך לשחק בזירה הפוליטית הדמוקרטית - בטח לא בעיר כמו תל אביב".

אבל הנה, אולי הלחץ עובד. העירייה אישרה היום הקמה של אוהלי מחאה בגינת וולובלסקי

"מדובר בניסיון להפוך את המחאה ללא לגיטימית. מי שמע על ראש עיר שמנסה להכתיב למחאה איפה להיות?"

האם משהו מהותי השתנה באישיות של רון חולדאי ביומיים האחרונים שלא היה שם קודם לכן? לפני שבועיים לא הטחת בו ביקורת כזאת בוטה

"ההתנהגות הזאת מוכרת לי גם מהקדנציה הקודמת שלו. לקחתי אותה בשיקולים שלי אם לשבת בקואליציה או לא. מה שהחזיק אותנו בקואליציה זה עשייה - הסיעה שלנו חוללה שינויים מרחיקי לכת גם במערכת העירונית וגם בשיח הציבורי. אבל באיזשהו מקום אתה נתקל בבלמים ושואל את עצמך כמה עבודה סיזיפית אפשר לעשות כדי להגשים את המובן מאליו, כמו סדר עדיפויות שמקדם השקעה בחינוך איכותי וגני ילדים על פני כוחות שיטור. בסוף אתה מגיע לשבר, לקו אדום - ויום שישי היה קו אדום".

את מבינה את התגובה הסוערת מצד תושבי העיר והפעילים להתנהלות כלפי המחאה?

"האנשים ברחוב צודקים, ואנחנו חלק מהם. האלימות של יום שישי גררה את האלימות של יום שבת, שגררה להתפרצויות הלאה והלאה. אנחנו מרגישים חלק מהמחאה הזאת - צעדתי בכל ההפגנות ונכחתי בכל האירועים. את הפוליטיקה שלי התחלתי כפעילת שטח. מה שקרה בשבת היה ספונטני: אנשים כמוני, כמוך, כמו חבריי לסיעה, שראו את התמונות של יום שישי ופשוט הרגישו שהם לא יכולים לשבת בבית, שהמראות האלה הם לא מראות לגיטימיים. שההחלטה שלנו צריכה להיות חד משמעית, וצריכה לתמוך באנשים הצודקים ברחוב".

דיכוי המחאה חיזק את התחושה בקרב רבים מהתושבים לפיה תל אביב הפכה מעיר כל תושביה לעיר כל טייקוניה

"הקסם של תל אביב בעיניי הוא ההון האנושי שלה. הפלורליזם. אף אחד לא בא לגור במגדל כדי לגור במגדל, אלא כי לרדת לשדרה ולפגוש אנשים. מי שחושב שבירה כלכלית זה יותר חשוב מעיר לכל תושביה מפספס, ורון חולדאי מפספס, במיוחד בכל מה שנוגע לזכות למחות, שהיא ערך עליון בתל אביב-יפו".

שמועות שהתרוצצו אתמול טענו שהגעת לישיבת מועצת העיר שפוצצה עם מכתב התפטרות, אותו בסוף לא שלפת

"היה לי מכתב ביד. חשבתי שזה לא הרגע וזה לא מתאים לנוכח ההתלהמות שהייתה, שהאקט החשוב הזה עשוי להיבלע בתוך הרעש הכללי שהיה שם. לכן דחינו את זה להיום".

את צופה שסיעות נוספות יעזבו את הקואליציה של חולדאי, או שמרצ תהיה היחידה לנטוש אותו?

"אני מקווה, אבל מעריכה שלא. אבן שזרק מטומטם לבאר, אלף חכמים לא יוציאו אותה. אני, להבדיל מחבריי הפחות מנוסים, קוראת דיני עיריות ויודעת שלצורך הדחת ראש העיר נדרש רוב של שלושת רבעי מחברי המועצה ואישור משר הפנים. דיני העיריות, מה לעשות, נקבעו על ידי המנדט הבריטי, שקבע שראש העיר הוא הנציב העליון וכל התושבים הם הנייטיבס. זה מוגבל, אבל במסגרת הזאת צריך לעבוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker