שטייניץ: הציבור הישראלי לא מעריך מספיק את העובדה שיש לו עבודה

שר האוצר בראיון ל"מקור ראשון": "הסיוע להתיישבות ביהודה, בשומרון ובגולן צמח בעשרות אחוזים בתקופת כהונתי כשר אוצר" ■ "היתה לי הזכות לתרום להיכל התרבות בקריית ארבע"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים391

"להיות שר האוצר זה תמיד מתסכל. אם אתה נכשל כולם לועגים לך, ואם אתה מצליח האזרחים שואלים מדוע הם לא מרגישים את ההצלחה בכיס", כך אמר שר האוצר, יובל שטייניץ, בראיון לעיתונאי חגי סגל שיתפרסם ביום שישי הקרוב במוסף "דיוקן" מבית "מקור ראשון".

לדבריו, "רמת החיים של מעמד הביניים עלתה בתקופת המשבר והיקף העוני ירד. אך התקשורת משבשת את תמונת המציאות. היא לא מבליטה מספיק את האסון הכלכלי באירופה ובאמריקה שהוא גם אסון חברתי איום - ולכן הציבור הישראלי לא מעריך מספיק את העובדה שיש לו עבודה כאשר באמריקה ובחלק ממדינות אירופה שוררת אבטלה קשה".

יובל שטייניץצילום: דניאל בר און

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

שטייניץ הוסיף כי "המחירים לא עלו, מחיר הדלק אמנם קפץ בגלל העיצומים על איראן אבל מחירם של רוב המוצרים המיובאים ירד מאוד: בגדים, נעליים, מוצרי חשמל, כלי בית, אפילו מוצרי מזון בסיסיים". שטייניץ הסביר כי אינו מרוצה מהסיקור התקשורתי שאינו משקף לדעתו את התמונה האמיתית של כלכלת ישראל, "תפקיד התקשורת הוא לשדר לציבור את האמת. והאמת היא שלא רק שניצלנו מפיטורים המוניים ומקיצוצי שכר, אלא שקרה פה בדיוק ההיפך. בזכות צמיחה מאוד בריאה אנחנו משפרים את השירותים הציבוריים באופן ניכר. זאת הממשלה הכי חברתית ב-15 השנים האחרונות".

כיכר המדינה, הפגנת ה-400 אלףצילום: אי–פי

שטייניץ הזכיר כי בעוד חודשיים יחול מס הכנסה שלילי, שיחזק מאוד משפחות חלשות, הוא הוסיף "ניתן נקודות זיכוי להורים צעירים ויום חינוך ארוך. כל הדברים האלו שווים בערך אלפיים שקל לחודש לזוג צעיר עם שניים-שלושה ילדים".

לשאלת סגל כיצד ממשלה תוכל לתקוף באיראן אם אין לה אומץ לעמוד מול קצת ביקורת ציבורית על תעריפי הדלק, השיב שר האוצר כי "הממשלה דווקא מפגינה המון נחישות. בשיא המשבר הבינלאומי יצאנו עם תקציב דו שנתי שבזכותו הצלחנו לעמוד במשבר הכלכלי טוב יותר ממדינות אחרות. הממשלה קיבלה החלטות מאוד נועזות שלא לפרוץ את המסגרת התקציב. ב-2009 רבים הציעו את זה כולל סטנלי פישר ואהוד ברק ואפילו שרים בליכוד.

"הם אמרו שמותר לנו לשפוך כסף כמו שעושים באירופה ובאמריקה כדי לעודד כביכול את הכלכלה אבל נתניהו ואני סרבו ללכת בדרך הזו. יצרנו מדיניות אנטי משברית שונה ומוצלחת יותר. גם עכשיו אין פריצה של מסגרת התקציב כדי לקזז את הפחתת המס על הדלק. אנחנו נאזן את ההפחתה על ידי התייעלות ממשלתית".

באשר להגדלת התקציב להתנחלויות אומר שר האוצר "אני לא רוצה להיכנס למספרים אבל בוא נגיד שהסיוע להתיישבות ביהודה, בשומרון ובגולן צמח בעשרות אחוזים בתקופת כהונתי כשר אוצר. זה בא מתוך תחושה עמוקה שלי שבשנים האחרונות היה קיפוח של ההתיישבות בגלל כל מיני אילוצים שנובעים מהלחץ הבינלאומי ומכך שארגונים מסוימים כבר לא משקיעים בהתיישבות בשטחים מחשש שהדבר יפגע ביכולת גיוס התרומות שלהם.

"היינו צריכים לפצות את התיישבות על נזקי ההקפאה וההאטה בבנייה - אני מאוד גאה בזה. בנוסף לסיוע הכספי היתה לי הזכות לתרום רבות להיכל התרבות באריאל שהיה תקוע במשך שנים בגלל מחסור בתקציב ולהיכל התרבות בקריית ארבע. אנחנו גם מסייעים עכשיו לבניית היכל התרבות במעלה אדומים".

בנוגע לפרשיית בית המכפלה בחברון מחזק שר האוצר את ידיהם של המתנחלים שעוסקים בישוב ארץ ישראל ומותח ביקורת על מערכת הביטחון, "אם יהודים קנו בית בצורה חוקית ובכספם לא ברור לי מדוע מערכת הביטחון מכנה זאת פרובוקציה. הרי הם נכנסו לשם בשקט ובפרופיל נמוך, לא בתופים ובמצלתיים. אני תמיד מעריך אנשים שממש בשיניים ובציפורניים נאחזים ביישוב היהודי בחברון ואגב, גם בירושלים. כל אדם ישר אמור לכבד את האומץ ואת ההקרבה האישית של היהודים שעושים מעשה ציוני אמיץ וקונים דירות ובתים ומתיישבים בלב ירושלים המזרחית ובאגן העיר העתיקה. זה מאוד חשוב כדי למנוע את חלוקת העיר".

חברון - מערת המכפלהצילום: ליאור מזרחי באואבאו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker