שאלות-תשובות: כך ישפיעו מסקנות ועדת טרכטנברג על המינוס שלכם

רו"ח צבי פרידמן, ראש חטיבת המס בפירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר, השיב בדף הפייסבוק של TheMarker על שאלות הנוגעות לפרק המיסוי בדו"ח טרכטנברג

נדב עבודי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10

לקראת הדיון הפתוח על המלצות דו״ח ועדת טרכטנברג שיתקיים בשבוע הבא, 7 בנובמבר, בנוכחות פרופ׳ מנואל טרכטנברג. גולשי TheMarker יכלו להציג שאלות למומחי המיסוי בפירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר.

רו"ח צבי פרידמן, ראש חטיבת המס בפירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר, השיב בדף הפייסבוק של TheMarker לגולשים על שאלות הנוגעות לפרק המיסוי בדו"ח טרכטנברג.

שיר גרין: אותי מעניין לדעת איך בסופו של דבר השינויים ישפיע על האזרח הקטן, במיוחד לטובה, ולא יגרעו ממצבו כמו בכל פעם שיש ניסיון לרפורמה?

"בעקבות המלצות הועדה יהיו קבוצות מסוימות שיהנו מההטבות, ויהיו קבוצות שישלמו יותר מס. מי שנהנה הם בעיקר אבות לילדים מתחת גיל שלוש ובעלי רכבים ובעלי ציוד אלקטרוני בידורי (בהנחה שההטבה אכן תגולגל לצרכן הסופי) מצד שני בעלי הכנסה גבוהה ימוסו בשיעורי מס הכנסה גבוהים יותר וכלל ציבור החוסכים גם הוא ימוסה בשיעורי מס גבוהים יותר בכ-5%"

פלד אריה: יש לי שאלה אחת באופן עקרוני: יצא מזה משהו בכלל - גם לי?

"ועדת טרכטנברג ניסתה ליצור צדק חלוקתי שונה תוך שהיא מוגבלת באי יכולת לחרוג מתקציב המדינה. כתוצאה מכך יהיו קבוצות שיהנו מהשלכות הועדה ויהיו קבוצות שפחות. כך למשל אבות לילדים עד גיל שלוש, יהנו משתי נקודות זיכוי נוספות במס הכנסה (בשווי של כ-400 שקל בחודש). לעומת זאת נטל המיסוי הישיר על קבוצות אחרות יגדל"

וינס: האם הממשלה באמת מתכוונת להפחית את המסים העקיפים המופרזים שלה ומה עושה כדי לפתח את הפריפריה? האם התוכניות שלה רלוונטיות?

"הועדה לא המליצה על הפחתת שיעורי מס הערך המוסף, שהם המסים העקיפים העיקריים. בנוסף, היא לא המליצה על שינוי השיטה למע"מ דיפרנציאלי (מע"מ שונה למוצרים שונים). מצד שני ביטלה הועדה את העלאת הבלו (מס על הדלק) והפחיתה ברמה מסוימת את מס הקנייה".

"המלצות הועדה לא מתייחסות ספציפית לפריפריה, אולם יש לפריפריה הטבות מס כמו אלו המגולמות בחוק לעידוד השקעות הון. על פי חוק זה שיעור מס החברות של מפעלים המייצאים לחו"ל ופועלים באיורי פריפריה הינו 6% בלבד. בנוסף, ישנם הטבות מס ליחידים המתגוררים ועובדים בישובי פיתוח מסוימים ועוד."

מור אברהמי: האם העלאות המסים לא יעודדו העלמות מס?

"מסים גבוהים עשויים להוות תמריץ להעלמות מס. העלאות המס עליהן הועדה המליצה, הן מידתיות ואני רוצה להאמין שהן לא תגרומנה להעלמות מס"

עדי פפירבלט: מה יקרה למחירי הדירות? האם נוכל סוף סוף לרכוש דירה במחיר ריאלי?

"המלצות הועדה לא מתייחסות להורדה במחירי הדירות, הקשורים לביקוש וההיצע של דירות המגורים בישראל. יחד עם זאת, הממשלה ביצעה לאחרונה מספר צעדים במטרה להגדיל את היצע הדירות בישראל כגון: פטור ממס שבח וכיוב'"

סיוון גרין: איך בדיוק הדבר הזה דואג לאזרח הקטן לעבוד שעות נורמליות בהייטק ולשמור על הבריאות, לנהל חיים אישיים ולתחזק משפחה? איך ההליכים יגרמו להשוואת השכר במשק? לא יכול להיות שמנהל בהייטק ירוויח 30 אלף שקל בחודש בעוד איש מעבדה שחוקר ניורובלאסטומה יקבל רק 6,000 שקל בחודש?

"הועדה לא טיפלה בסוגיות אלו. סוגיות אלו קשורות לאי שוויון ההכנסה הכלכלית ברוטו בישראל ולא להכנסה הפנויה (ההכנסה נטו)"

ניר אסרף: אם זה נכון שהטבות המס עבור סלולר ואלקטרוניקה ייכנסו לתוקף (אם וכאשר) רק בשנת 2013? האם ההטבות הם על כלל היבוא או רק עבור צרכן פרטי שמביא מוצרים מחו"ל?

"הועדה המליצה שההפחתה בשיעורי המס תתפרס על פני תקופה ארוכה. תהיה הפחתה במכס ובמס הקנייה הרלוונטית לכלל הייבוא ולאו דווקא עבור צרכן פרטי והיא מוערכת בסכום כולל של 1.5 מיליארד שקל."

אורלי כוהנים: טרכטנברג מציע שינוי גם בביטוח לאומי וגם במס על הכנסה גבוהה. מה יקרה לבכיר בעל שכר של 40 אלף? מה הנוסחה?

"לבעלי שכר של 480 אלף שקל בשנה, תהיה העלאה באחוז עד שניים בשיעורי מס הכנסה. אין השפעה על הביטוח הלאומי, אך המעסיק יצטרך לשלם ביטוח לאומי בשיעור גבוה יותר (עלייה של 1.6% מדורג על פני שלוש שנים). ישנן הטבות מס ונקודות זיכוי לאבות לילדים עד גיל שלוש."

טלי דוידוב: האם בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג כדאי לשכירים לעבוד במסגרת של חברה פרטית במקום כשכירים?

"שאלה יפה. ככלל יש יתרון לשכיר בעל הכנסה גבוהה לעבוד באמצעות חברה פרטית. אולם, הועדה שהייתה ערה לתופעה של מתן שירותים באמצעות חברות (להלן, "חברות ארנק"), המליצה להקים צוות לבחינת הנושא ואני מניח שהמטרה היא לראות את אותן חברות ארנק ממוסות כיחידים."

אופיר בלטמן: שאלה לגבי מיסוי אופציות של עובדים - בתחומים רבים נהוג להקצות אופציות לעובדים כחלק מתנאי העבודה והשכר (במיוחד בתחום ההייטק). האם לאור הרפורמה צפוי להעלות המס של עובד המקבל אופציות?

אריק טנקל: האם אני צריך לחלק דיווידנד מהחברה שבבעלותי לפני כניסת החוק? האם מעמד הביניים יהנה מהמלצות הועדה?

"כעיקרון משנה הבאה שיעורי המס על דיבידנד לבעלי שליטה אמורים לעלות מ-25% ל-30% (ועם מס יסף ל32%) ומהווה תמריץ להקדים חלוקת דיבידנד לקראת תום שנת 2011. הועדה שהייתה ערה לנקודה זו, ממליצה לאפשר בחודשים ינואר עד מרץ 2012 חלוקת דיבידנד בחברות כאלו וליהנות משיעורי המס הקודמים של 25%. יחד עם זאת, בהחלטת הממשלה לא מוזכרת הוראת מעבר זו."

"לגבי השלכות הועדה על מעמד הביניים: הועדה המליצה להעלות את מדרגות המס גם למעמד הביניים. לדוגמה, שיעור המס השנתי לבעלי הכנסה של 168,000- 103,000 שקל יהיה 23% במקום 21%. אין ריווח של מדרגות המס ולכן יש פגיעה במעמד הביניים. כמו כן, יתכן ולמעמד הביניים יש תוכניות חסכון, ניירות ערך הנסחרים בבורסה אשר לגביהם שיעור המס על הריבית יעלה ב-5%. כך שעליית שיעורי המס חלה לא רק על בעלי ההכנסות הגבוהות."

רועי אלקבץ: יש לי תכנית חסכון צמודה למדד האם אני אפגע עקב החלטות הועדה?

"הריבית על תוכניות חיסכון ליחידים הצמודות למדד תעלה מה-1/1/12 מ- 20% ל- 25%. מדובר רק על הריבית שנצמחה מהמועד שבו ניתן למשוך סכומים מתוכנית החיסכון /הפיקדון מבלי שהמשיכה תהיה כרוכה בהרעת תנאי החיסכון כפי שהוגדרו בה. יובהר כי לגבי תוכניות חיסכון שאינן צמודות למדד, שיעור המס יישאר ללא שינוי (15%)."

דני שואל שאלה עם מספר סעיפים: 1. האם העלאת שעור-המס על רווחי-הון, דיווידנדים וריבית מ-20% ל-25% תחול א. על כל סכום בכל גודל, המופקד ו/או מושקע לשם חסכון, ב. בכל אפיק ואופן של חסכון והפקדה, ישירים או עקיפים (בקרנות, קופות וביטוים למיניהם), ו-ג. על כל חוסך/משקיע, כולל פנסיונרים?

2. האם אין בכך עידוד לצריכה מיידית ולשימוש מיידי בכל כסף זמין, במקום לעודד חסכון, כולל לעת זיקנה?

3. האם במקום הענות לדרישה לצדק חברתי על ידי צמצום-פערים בין עשירים לעניים והעברת כספים מעתירי-ההון למיעוטי-ההכנסה באמצעות מנגנון-המסים ושירותי-הרווחה הממלכתיים, אין כאן הרעה משמעותית באופן יחסי של המצב הפיננסי של מעוטי-ההכנסות והחסכון, מול הרעה פחות משמעותית (יחסית) לחוסכים ומשקיעים גדולים, באמצעות "סרגל-משווה שרירותי" וקריטריון אחיד ולכאורה "ניטראלי", ל-כ-ו-ל-ם, שבמהותו הוא מס רגרסיבי, למליונרים ולחוסכים זעירים כאחד?

"שאלה ראשונה: א. ההעלאה תחול על כל סכום בכל גודל. ב. ההעלאה תחול בכל אפיק של חסכון והפקדה, ישיר או עקיף, למעט אפיקים שקליים ליחידם שאינם צמודים. ג. ההעלאה בשיעורי המס תחול על כל חוסך, משקיעים וגם על פנסיונרים.

שאלה שנייה: כל העלאת מסים על חיסכונות עשויה לפגוע בעידוד החיסכון, ואולם נדמה לי שהעלאת שיעורי המס הנוכחית היא מידתית וככל הנראה לא תפגע בערך החיסכון.

שאלה שלישית: אני מבין לרחשי לבך ותהיותך אך יחד עם זאת, שאלה זו צריכה להיות מופנית לחברי ועדת טרכטנברג."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker