חודק: "מנהיגות המחאה צריכה לחבור לטייקונים כדי להצליח"

חודק בכנס CFO השנתי באילת: "המחאה היא בעלת היקף חריג; אך מנהיגיה צריכים לכלול את כל השכבות - אין יש מאין"

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עו"ד דוד חודק, מי שישב בראש ועדת חודק לפני שנה, התייחס לעתידה של המחאה החברתית בכנס ה-CFO השנתי באילת וציין כי "יש להרחיב את האג'נדה החברתית כלפי העשירונים התחתונים והעליונים". לפני מספר שבועות ביקר עו"ד חודק במאהל נורדאו ודיבר עם יושביו על מקורות המחאה ועתידה. הבוקר הרחיב חודק בנושא ואף הציע מספר פתרונות לבעיות שמעלים המוחים.

ועדת חודק הוקמה במטרה לשפר את תהליך ההשקעה וניהול הסיכונים של גופים מוסדיים בהשקעה באג"ח לא ממשלתיות. הוועדה זיהתה כי בשוק ההון הישראלי יש כשל מבני בהנפקות אג"ח בבדיקת החברות המנפיקות לפני ההנפקה ואחריה. המצלות הוועדה כללו בין השאר הגדרת לוחות זמנים בתהליך גיוס סחיר וחובת הכנת עבודת אנליזה אשר תכלול את מאפייני המנפיק ומאפייני איגרת החוב.

דוד חודק
דוד חודקצילום: אוליביה פיטוסי

חודק ציין כי תופעת המחאה מקורה בתהליכים סוציאליים שהחלו להתרחש בעולם עוד בתחילת המאה הקודמת כגון התמעטות העבודה במדינות המערב וצמצום תקציבי הממשלות שמיועדים לתקציבי רווחה לצד ריכוזיות גבוהה שהביאו לדחיקת המעמד הבינוני כלפי מטה.

"מה שגרם להתמעטות העבודה", הסביר חודק, "היא קודם כל ההתפתחות הטכנולוגית. ההתייעלות הביאה לכך שצריך מעט מאוד אנשים בשוק העובדים. בגרמניה אין שבוע עבודה שעולה על 4 ימי עבודה כתוצאה מההתייעלות האמורה".

חודק, אשר מגדיר את המחאה "כבעלת היקף חריג", מתאר את התסריטים האפשריים להתפתחותה לדעתו.

שינוי מפת המפלגות בישראל

התסריט הראשון שמונה חודק הוא הקמה של מפלגה חדשה עם סדר יום חברתי. "מי שיילך בתסריט הזה ראוי שילמד את התקדים של מפלגת דש, שזכתה להישג עצום של 17 מנדטים אבל תומרנה על ידי בגין והתפזרה שנתיים אחרי הבחירות", ציין חודק.

התסריט השני שציין חודק הוא השתלבות במפלגות קיימות: "אם לוקחים את כל מנהיגי המחאה ומשלבים אותם במפלגות הקיימות זה עשוי ליצור אימפקט רחב יותר על סדר יום הציבורי".

התסריט השלישי היא הקמה של תנועה חוץ פרלמנטרית שלא מתיימרת להיכנס לפוליטיקה. "יש לה יתרון עצום בכך שיכולה ללחוץ על מגוון רחב של מפלגות להריץ אג'נדה חברתית", סיכם חודק.

הפתרון על פי חודק

"מה שצריך לעשות זה להרחיב את האג'נדה כלפי העשירונים התחתונים וכלפי העשירונים העליונים". הסביר חודק. "זה עלול לגרום לפירוקה של המחאה אבל לדעתי זה סיכון שיש לקחת. העשירונים התחתונים הם חשובים למחאה כיוון ששם הכאב הוא כאב אמיתי וצריך להתחבר לאג'נדה שלהם". לגבי העשירונים העליונים ציין חודק כי "אנו חייבים להגיע להבנה של מנהיגות המהפכה כי אין 'יש מאין' וכי עליהם לחבור לעשירונים העליונים, כולל הטייקונים, לצורך גיבוש מסקנות לטווח רחוק יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker