המדינה תשפוך כסף על עובדים ברשות המסים - כדי שיפסיקו לטרטר את האזרחים

כ-550 עובדי יחידת שע"מ, האחראים על שירותי המחשוב של הרשות, יקבלו תוספת חודשית של 9%-15% ומענקים כספיים - כדי שיאפשרו דיגיטציה של השירותים

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי רשות המסים בירושלים
משרדי רשות המסים בירושלים. הצו שהגיש פקיד השומה הוא בנוגע לשנות המס 2008–2011 (למצולמות אין קשר לכתבה)צילום: אמיל סלמן
נתי טוקר
נתי טוקר

כל מי שנאלץ להתנהל מול רשות המסים מכיר את הקשים הביורוקרטיים שמציבה הרשות בפני העצמאים – למשל הצורך להגיש מסמכים פעמיים, גם למחלקת מע"מ וגם למס הכנסה, וחוסר היכולת לבצע פעולות רבות מרחוק.

חלק גדול מהחסמים האלה נובע ממהלכים של עובדי רשות המסים, בעיקר כ-550 עובדי יחידת שע"מ (שירות עיבודים ממוכנים) - יחידת הסמך ברשות המסים, האחראית על שירותי המחשוב של הרשות. הם אלה שמנעו דיגיטציה וכניסה של טכנולוגיות חדשות מחשש לפגיעה במעמדם.

בשנתיים האחרונות הם מצויים בסכסוך עבודה ופתחו בעיצומים כמה פעמים, על רקע ניסיונות של ההנהלה לבצע רפורמה מבנית וטענות של העובדים כי הנהלה מבצעת שינוי ארגוני זוחל.

הזדמנות לייעול הפעילות

מבחינת רשות המסים והממונה על השכר באוצר, ההסכם הנוכחי הוא היסטורי. הוא מעניק להנהלה גמישות לבצע מהלכים חסרי תקדים לייעול הפעילות של רשות המסים. הרפורמות האלה אמורות להקל את העומס הביורוקרטי – למזג את אגפי המע"מ ומס הכנסה, לבצע פעולות מרחוק באמצעות הזדהות ממשלתית ועוד. אחרי שנים שבהם ועד עובדי שע"מ ניהל את רשות המסים, הכוח אמור לחזור לידי ההנהלה.

ערן יעקב, מנהל רשות המסים. הרשות החליטה לעגן את הטבת המס בחוקצילום: דודו בכר

אלא שהעלות של המהלך הזה תהיה יקרה מאוד וקיצונית ביחס להסכמי שכר אחרים בשירות המדינה. "שפכנו עליהם כסף, אבל זה ישתלם" – זה הנימוק שמשתמשים בו באוצר כדי להצדיק את הסכם השכר שנחתם עם עובדי שע"מ. כמה כסף? העלות השנתית המוערכת של תוספות השכר והמענקים לעובדי שע"מ היא כ-15 מיליון שקל בשנה.

כבר כיום העובדים שקרובים לקופה הציבורית נהנים ממנה יותר מאחרים. עובדי רשות המסים מרוויחים שכר ממוצע של כ-19 אלף שקל בחודש, בעוד השכר הממוצע בשירות המדינה הוא כ-16 אלף שקל בחודש. עובדי יחידת שע"מ מושכים את הממוצע של רשות המסים כלפי מעלה, עם שכר ממוצע שמתקרב ל-22 אלף שקל בחודש. השכר הגבוה יחסית מוסבר בכך שמדובר בעובדי מחלקת IT, שדורשים מומחיות ספציפית.

לפי ההסכם, פערי השכר האלה עומדים להתרחב. ההסכם יהיה בתוקף למשך שש שנים, ולפיו עובדים שנקלטו בשע"מ עד סוף מארס 2017 יקבלו תוספת שכר של 15% בכמה פעימות, בהתאם להשלמת אבני דרך. כלומר, תוספת חודשית לשכר של כ-3,000 שקל בממוצע. העובדים הוותיקים גם יקבלו שני מענקים חד-פעמיים בהיקף כולל של כ-11 אלף שקל.

העובדים החדשים יחסית, שנקלטו מאפריל 2017, יקבלו תוספת שכר צנועה יותר של 9%, ויהיו זכאים למענקים לעידוד מצוינות במודל שייקבע בהמשך. ההסכם יחול על כ-340 עובדי יחידת שע"מ. בנוסף אליהם מועסקים כ-50 סטודנטים במחלקה, ועוד כ-150 עובדים בהעסקה לא ישירה שההסכם לא חל לגביהם.

באגף השכר במשרד האוצר גאים על כך שהשיגו הסכם תקדימי - תוספות השכר והמענקים לא יינתנו בבת אחת, אלא על בסיס עמידה של העובדים באבני דרך ויישום הרפורמה ברשות.

ההסכם גם מאפשר להנהלת הרשות להפריש עשרות עובדים, לנייד עובדים בהתאם לצורכי ההנהלה וגם לגייס עובדים חדשים במקצועות טכנולוגיים ללא קביעות.

צעד ראשון ברפורמות משמעותיות ברשות

ההסכם – שאותו הובילו הממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, מול יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד - גובש גם על רקע עבודת ייעוץ מקיפה עבור הנהלת רשות המסים של חברת הייעוץ שטראוס, שגילתה כי בתחומים טכנולוגיים רבים רשות המסים מפגרת באופן משמעותי אחרי השוק. החברה הגישה לרשות תוכנית אסטרטגית לשדרוג הפעילות של הרשות.

מהלכי הרפורמה האלה הם רק שלב ראשון שמסיר את החסם של ועד העובדים, ורשות המסים תזדקק כנראה לתקציבים נוספים כדי לבצע השקעות טכנולוגיות.

ההסכם הנוכחי אמור לתת למנהל רשות המסים, ערן יעקב, כלים לביצוע רפורמות משמעותיות, בהם שירותים מלאים מרחוק ומיזוג בין האגפים השונים. הרשות גם תפעל כעת להעביר את פעילותה לענן ולהתאים את פעילותה למערכת ההזדהות הלאומית שמופעלת עבור כל שירותי הממשלה באמצעות רשות התקשוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"