מה יש לו להסתיר? החלקים המושחרים בטופס ניגוד העניינים של מזכיר הממשלה

שלום שלמה חשף את תפקיד אביו במועצת הלול, אבל מסתיר מהציבור את קשריו הענפים עם הגורמים החזקים ביותר במשק – מחצבות, חברות סלולר וביטוח, מלונאים, יבואני מכוניות, ההסתדרות ואפילו חברת קוקה קולה

חגי עמית
חגי עמית
שלום שלמה
שלום שלמהצילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

יוקר מחירי הדיור הוא אחד הנושאים המרכזים שעומדים לפתחה של הממשלה החדשה. אם תרצה לטפל בו, היא עשויה להידרש לענף המחצבות בישראל. זאת, משום שהקבלנים טוענים כי אחת הסיבות לעליית מחירי תשומות הבנייה נעוצה בכך שהמדינה אינה פותחת די מחצבות כדי לספק חומרי גלם. הממשלה החדשה עשויה להידרש גם למבנה ענף הסלולר, לאור האפשרות שחברת הסלולר אקספון תיבלע על ידי אחת מחברות הסלולר הגדולות במסגרת מיזוג שיפחית את התחרות שממנה נהנה הצרכן הישראלי.

במקרים כאלה עשויות חברות כמו שפיר, השולטת בענף המחצבות, או מפעילת הסלולר אקספון, למצוא במסדרונות הממשלה דמות מוכרת – מזכיר הממשלה החדש, שלום שלמה, שייעץ עד לאחרונה לחברת שפיר ובעבר הרחוק יותר לחזי בצלאל, בעלי אקספון.

תפקיד המזכיר הוא אחד הדומיננטיים בעבודת הממשלה. הוא האחראי להכנת סדר היום לישיבת הממשלה, לזימון מומחים ומשתתפים שנוכחותם נדרשת בדיוני הממשלה, להכנת חומר הרקע וחומר נלווה לישיבות, ולתיאום בין השרים בנוגע להצעות המובאות בפניה. הוא האיש שמזין את השרים במידע, וזה שיכול להשפיע על השאלה אילו נושאים יוקפצו לראש סדר היום ואילו יידחקו לקצהו.

מפעלי דור כימיקלים בחיפה, שבה שלמה שימש כיועץ. גיסתו, מיכל שלמה, היא סמנכ"לית ביטוח מסחרי בחברת AIGצילום: חגי פריד

לאור זאת, אזרח שהיה רוצה להתעניין השבוע בהסדר ניגוד העניינים שפירסם שלמה היה צפוי להתאכזב. מחצית מתוכן ההסכם התפרסמה כשהיא מושחרת. בחלק שכן ניתן היה לקרוא הצהיר שלמה כי בשש השנים האחרונות הוא עסק בייעוץ אסטרטגי, תקשורתי ופרסומי בשיתוף פעולה עם קבוצת פובליסיס בישראל; כי אביו, אבנר שלמה, מכהן כחבר מליאת המועצה לענף הלול מטעם הסוכנות; וכי יש לו משק חקלאי.

אלא שענף הלול אינו היחיד שבו הקשר בין שלמה לבין המגזר העסקי נוגע לציבור, וראוי להאיר לטובת כלל האזרחים את אותם חלקים שלא ניתן לעיין בהם בהסדר. שלמה היה בעבר יועץ בחברת דור כימיקלים ובחברת השדלנים גלעד לובינג – חברה המחזיקה ברשימת לקוחות ארוכה, הכוללת את החברות הדומיננטיות במשק. עם זאת, בעוד גלעד שייכת להסטוריה הרחוקה של שלמה, ברשימת הלקוחות שלו בפובליסיס – שעמה הוא מסיים את קשריו העסקיים בימים אלה – אפשר למצוא את התאחדות בתי המלון, פרטנר וקוקה קולה, כמו גם את יעקב שחר, יבואן המכוניות וולבו והונדה ואת הסתדרות העובדים החדשה, שאותה ייצג שלמה בתקופה שבה עמד בראש הארגון אבי ניסנקורן. לאלה יש להוסיף את המידע כי גיסתו, מיכל שלמה, היא סמנכ"לית ביטוח מסחרי בחברת AIG.

את היתרונות של שלמה עבור הממשלה החדשה של נפתלי בנט אפשר להבין באמצעות הקשרים הפוליטיים שלו. קשה למצוא בזירה אנשים שעבדו מקרוב גם עם בנימין נתניהו, גם עם יאיר לפיד וגם עם בנט, ונמצאים בקשרים טובים עם שרים כמו איילת שקד (ימינה) ובמקביל עם ח"כים כמו אופיר כץ (הליכוד). בתוך הכנסת המסוכסכת הזאת, הוא אמור להוות גשר בין כולם. הבעיה היא שהרקע שלו לא נותר בזירה הפוליטית. דווקא קשריו העסקיים הם שאמורים לעניין את הציבור הרחב. וטופס ניגוד העניינים המושחר שלו – שנועד כנראה לשמור על חיסיון של לקוחות המשרדים אצלם הוא עבד – הוא מעניינו של הציבור הרחב.

מקור במשרד ראש הממשלה טען היום כי "זה לא דבר חדש או חריג. גם בעבר הושחרו חלקים מהסדרי ניגוד עניינים, זה מותר ואין בזה פסול״.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הסדר ניגוד העניינים של מזכיר הממשלה נערך על ידי היועצת המשפטית של משרד רה״מ, בתיאום עם משרד המשפטים. ההשחרות נעשו בהתאם לכל הכללים והנהלים המקובלים, ובהתחשב בזכויותיהם של צדדים שלישיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"