"לאסתר חיות תיתן להוביל ועדה על הר מירון?"

הח"כים החרדים מתאמצים לא לטלטל את הספינה הפוליטית, ולכן לא רוצים לקדם ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון ■ אך בציבור החרדי יש מספיק אנשים עם מודעות פוליטית שידרשו שהאחריות לאסון תתברר עד תום

חגי עמית
חגי עמית
ח"כ יצחק פינדרוס
ח"כ יצחק פינדרוסצילום: שמוליק גרוסמן / דו
חגי עמית
חגי עמית

המהומה שהתרחשה היום (ב') בדיון הוועדה המסדרת בכנסת הזכירה לחלק מהח"כים דברים שהיו רוצים לשכוח. גם מי שצפה בה בשידור לא יכול היה להתעלם מכך שההגדרה "דיון" לא התאימה לאירוע, ותואר מתאים יותר עבורה הוא "ישיבת הצרחות".

יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, ראה לנכון להתייחס לכך בישיבת הסיעה שלו בכנסת. הוא פנה לחבר המפלגה, בני בגין שישב בחדר ואמר לו: "ראיתיכם יושבים היום שעה ארוכה בישיבת הוועדה המסדרת וזה נגע ללבי. לא קל להיות חלק מדבר כזה". בגין חייך לעצמו והשיב רק "שכחתי כבר שיש דברים כאלה".

יו"ר הקואליציה לשעבר, ח"כ מיקי זוהר, הצהיר כשיצא להפסקה מהדיון בוועדה כי "אתם יכולים לראות דוגמה לכמה טובים נהיה באופוזיציה". אלא שגם אם זוהר וחברי ליכוד אחרים, דוגמת שלמה קרעי או מאי גולן, מוכיחים בימים אלה כי יש להם אנרגיות גם לקרבות השוחות שיצפו להם, אם הליכוד לא יהיה חלק מהקואליציה. קשה לראות את ראש הממשלה בנימין נתניהו שש להתייצב להילחם מהספסלים האחוריים של מליאת הכנסת כפי שעשה לפני שני עשורים – בטרם היה ראש ממשלה.

מיקי זוהר בכנסתצילום: עדינה ולמן / דוברו

הזעקות בוועדה נבעו מהתנגדות הליכוד לכוונתה של היו"ר, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), להעביר רצף הצעות חוק שנועדו להגביל את יכולתו של בנימין נתניהו להתמודד על ראשות הממשלה או להקים ממשלה אם מדינת ישראל תיגרר למערכת בחירות נוספת.

מחדל מירון מטלטל את הספינה החרדית

במקביל, התנגדו נציגי המפלגות החרדיות להקמת ועדת חקירה ממלכתית למחדלי הר מירון. הדיון בנושא מפלג את החברה החרדית. מצד אחד, הפורום המייצג את המשפחות השכולות הבהיר כי הוא דורש ועדה ממלכתית. מצד שני, נציגי החרדים בכנסת לא מעוניינים בוועדה כזאת שבראשה יעמוד נציג מערכת המשפט.

בני בגין וגדעון סערצילום: קמפיין תקווה חדשה

"לאסתר חיות תיתן להוביל ועדה שתחקור את מחדלי הר מירון?", הציג חבר הכנסת יצחק פינדרוס (יהדות התורה) שאלה רטורית, בעודו עומד מחוץ לאולם הוועדה, תוך שהשווה את הרעיון ל"מינוי מקובל מהעדה החרדית לשפוט במשחק פוטבול". כשניסינו להבהיר לפינדרוס כי לא מדובר בוועדת חקירה שתדון בחשיבות הדתית של מתחם הר מירון – אלא תחפש את האחראים למחדלים שהביאו למותם של 45 אזרחים – התברר כי הוא מנמק את התנגדותו בחשש מכך שוועדת חקירה, לכשתקום, תעסוק גם בסדרי התפילה בהר מירון, ולא תאפשר לעשרות אלפי החרדים המעוניינים לחגוג בל"ג בעומר לעשות זאת.

בנוגע לאחראים לאסון – היטיב להגדיר זאת גורם אחר ביהדות התורה, שהצהיר במרירות כי "כולם יודעים מי אחראי לאסון הזה. כולם יודעים", ולא יסף.

הסיטואציה הזאת מחדדת את המבחן שמעמיד האסון בהר מירון ליחסים בין המצביעים החרדים לפוליטיקאים המייצגים אותם: הח"כים החרדים מעוניינים לשמר את האיזונים הפוליטיים ולא לקדם ועדת חקירה ממלכתית – שעלולה להצביע גם על גורמים דוגמת משרד הדתות ומרכז המקומות הקדושים, על המינויים הפוליטיים שאיישו אותו. אך בציבור החרדי יש די מודעות פוליטית כדי לדרוש שהאחריות לאסון תתברר עד תום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"