"חתך מסוים באוכלוסיה המזרחית מצביע 'ביבי, ביבי, ביבי'. זה לא רציונלי"

פרופ' אסנת עקירב, מקום שני במפלגה "הכלכלית" של ירון זליכה, מודה שהיא רוצה שינוי בשלטון, מסבירה למה היא לא במרצ ואת ההבדל בין מפלגתה לרשימות אחרות ■ "אני רוצה להיות יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט"

אסנת עקירב
אסנת עקירבצילום: אייל טואג

אסנת עקירב, ספרי על עצמך.

נולדתי וגדלתי בשכונה ג' בבאר שבע. שכונה לא משהו. מגיל מאוד צעיר הבנתי שרק השכלה גבוהה תאפשר לי לצאת מהמעגל הכלכלי שבו חיו ההורים שלי.

סבלתם ממחסור?

זה היה בית מינימליסטי ברמת ההכנסה. אמא שלי, שעלתה ממרוקו, היתה מטפלת בוויצו ואבא, שעלה מעיראק, היה מנהל בנייה. אבל הוא נפצע ונותר מובטל במשך תקופה ארוכה עם קצבה מביטוח לאומי ופרנסה מועטה. בהמשך הוא היה מכין מודלים לאדריכלים. לא היתה לו אפילו השכלה תיכונית, ולכן מגיל אפס ידעתי שאני חייבת ללמוד, ללמוד וללמוד כדי לצאת מהשכונה. שבוע אחרי שהשתחררתי מהצבא התחלתי תואר ראשון והמשכתי ישר לתואר שני ואז שלישי.

שכונה ג' בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

איך מממנים לימודים במצב כזה?

אני בוגרת קרן אייסף, שממנה קיבלתי מלגות, ובמקביל עבדתי בארבע עבודות בזמן הלימודים. עשיתי כל מה שאפשר, ניקיתי בתים, הייתי מלצרית במסעדה של חיים כהן על הגג של גן העיר, ממש מעל המקום שממנו צילמו את רצח יצחק רבין. הייתי נוסעת על אופנוע הסוזוקי GN250 שלי מעבודה לעבודה.

איפה את בוויכוח על ישראל הראשונה וישראל השנייה?

אני לא מהאנשים שמתבכיינים. אני מי שאני בזכות כל מה שחוויתי - בין אם בשכונה ג' ובין אם בעבודות שבהן עבדתי. אף פעם לא התלוננתי. אני לא אוהבת את הגישה הזו של קיפוח. כל אחד צריך לקחת אחריות. היתה אפליה ויש אפליה - אבל מספיק כל הזמן עם "אכלו לי שתו לי", זה לא מקובל עלי. אני מאלה שעושים. עבדתי ולמדתי ולא עשו לי חיים קלים.

למצטיינים קל להגיד "די עם אכלו לי שתו לי"

כל אחד עם הסיפור האישי שלו. יש לי בני דודים שהם מהנדסים, דוקטורים, סטארט־אפיסטים, מנהל תיכון וסגנית מנהל בנק. היתה אפליה. שלא יהיו אי־הבנות. אבל כל אחד מאתנו בוחר איזה סיפור הוא מספר על החיים שלו. עדיף שתספר סיפור הצלחה ותנסה להילחם בדברים שבולמים אותך.

אנשי הליכוד, כמו אבישי בן חיים, טוענים שנתניהו מייצג את המזרחים והפריפריה, ושהמלחמה של האליטות נגדו היא מלחמה נגד המזרחים ונגד ישראל השנייה. אחרים - כמו פרשן וכתב TheMarker סמי פרץ, שכתב השבוע שבן חיים משרת את האליטות - טוענים שזה הפוך.

חותמת על כל מילה של סמי. ההצבעה הלא רציונלית עובדת על הרגש וזה בדיוק מה שעושים בן חיים ואחרים. כשמתחילים לדבר איתם על עובדות, נתונים ועל רציונליות - אין להם מענה ענייני.

נתניהו כתב בטוויטר: אבישי בן חיים, אל תתרשם ממשטרת המחשבות. תמיד תמשיך לומר את האמת.

מדאיג ומזעזע כאחד שהתרגלנו לקבל התבטאות כזאת של ראש הממשלה כלגיטימית.

כלומר?

משטרת מחשבות קיימת במשטרים לא דמוקרטיים, בעיקר במשטרים טוטליטריים, פאשיסטיים וקומוניסטיים. למי בדיוק נתניהו קורא משטרת המחשבות? לכל מי שלא מיישר קו עם הסיפור שלו.

אז איך את מסבירה את ההצבעה המזרחית לנתניהו?

בהצבעה רציונלית אתה עושה חישוב קר. בהצבעה אמוציונלית מדובר על אותם אנשים שלא משנה מה תגיד להם - הם לא מסוגלים להחליף את הפתק שהם שמים. בישראל זה חתך מסוים של אוכלוסייה מזרחית. שלום אסייג בסדרה "שנות ה–80" אומר שהוא יכול לשים רק פתק אחד בקלפי - "בגין בגין בגין", וזה אותו הדבר כיום עם "ביבי ביבי ביבי". זה לא רציונלי. אנחנו מנסים לומר: מי שפגע בכם כלכלית זה אותו אדם שאתם מצביעים לו. תנו הזדמנות למרכיב הרציונלי לעבוד.

תצליחו להביא קול אחד ממצביעי הליכוד?

היו לי שיחות עם אנשים שאמרו לי "עד עכשיו הצבענו ביבי ובזכותך נצביע לכלכלית". הם מאוכזבי נתניהו. אנשים שקוראים את התכנים שלנו ואומרים ניתן צ'אנס לזליכה. נתניהו עשה לעצמו האלהה. הוא יצר אצל אנשים הרגשה שהוא המנהיג, ורק הוא, כמו סטלין ופוטין, ואין אופציה לאף אחד אחר. אפילו לא לגדעון סער. הוא המנהיג שמנסים להפיל אותו מבחוץ באמצעות משפט. ואנשים מתגייסים לעזור לו כקורבן. זה עובד פסיכולוגית. לא משנה שיש עדויות ועובדות. העובדות לא משנות. נתניהו, בחכמתו הרבה, מצליח למכור את זה, אנחנו מנסים לומר שהמלך הוא עירום.

אבישי בן חייםצילום: אמיל סלמן

עירום או מושחת?

נאשם בפלילים לא צריך לנהל את המדינה. כמו ששר לא יכול להמשיך לכהן, כך גם ראש ממשלה. לפני יותר מעשור, עוד לפני שהוגש כתב אישום נגד אהוד אולמרט, נתניהו אמר שהוא לא יכול לכהן כראש ממשלה. הוא גם אמר שראש ממשלה לא יכול לכהן יותר משתי קדנציות. נתניהו צריך להיות ישר והגון עם עצמו. אף שהחוק מאפשר לו להישאר בתפקיד, עליו לעמוד מאחורי הביקורת שהוא הטיל על אחרים.

לצורך החלפתו של נתניהו, היה עדיף שלא תרוצו. אתם מגדילים הסיכוי שהוא יישאר בתפקיד.

אנחנו חלק ממחנה "לא ביבי", אבל אנחנו מציגים גם את השאלה - מה יהיה אחר כך, מה נקבל אחרי שנחליף אותו. לסער, יאיר לפיד ואביגדור ליברמן אין משהו קונקרטי להציע כמו שאנחנו מציעים. שוב קואליציה של הימין? עוד פעם ממשלה שתמכור את המדינה למונופולים? שוב ממשלה שתשסה אותנו אחד נגד השני? בואו נדבר, למשל, על החברה החרדית.

מה יש לכם להציע בנושא?

חלק מהמחקרים שלי עוסקים בפוליטיקה שלהם. אנחנו ננסה לקדם את השילוב שלהם בשוק העבודה. זה מעולה להם וקריטי לכלכלת ישראל. ההנהגה החרדית לוקחת אותם כבני ערובה ולא מאפשרת להם לממש את פוטנציאל העבודה שלהם. לא מספיק להגיד "לא ביבי", צריך להגיד מה כן.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בבית המשפטצילום: ראובן קסטרו

כולם מדברים על החרדים. איך תביאי אותם לעבוד?

לאורך ההיסטוריה רואים שכשאתה מייצר שיח ותמריצים כלכליים, יותר ויותר אנשים מסכימים לעבוד. זה לא יקרה ביום אחד. זה תהליך. צריך להתחיל מחיזוק לימודי הליבה. לתמרץ עסקים שיקבלו חרדים לעבודה. מס' 7 אצלנו ברשימה, ציפי מנהיימר, היא חרדית מחסידות גור.

מקום 7 זה לא מקום ריאלי.

גם אם היא לא תיכנס לכנסת, היא בצוות ההנהגה שלנו ויש לה השפעה. ציפי היא אקטיביסטית שמספרת את החוויות שלה מתוך החברה החרדית. יש לה תואר ראשון במינהל עסקים ותואר שני במימון ושוק ההון, והיא לומדת משפטים. באותה מידה, גם לחברה הערבית אנו רוצים להציע שינוי.

איך התחיל הקשר עם זליכה?

יצא לנו ללמד במכללה האקדמית קרית אונו זה לצד זה. אבל זה היה רק ברמה של "שלום שלום" בהפסקות. חבר משותף חשב שכדאי שנדבר וכשדיברנו זו היתה אהבה ממבט ראשון. חיבור אינטלקטואלי של שני אנשים שחושבים שבגיל שלנו צריך לצאת מאזור הנוחות ולעשות משהו עבור המדינה.

אם היו מציעים לך שריון במרצ או בעבודה, היית מצטרפת אליהם?

לא. היו לי הצעות לאורך השנים. המשימה שלי היא לשמור על שלטון החוק ועל הדמוקרטיה. החיבור הכלכלי־חברתי־ממשלי עם זליכה ויורם יובל, שהוא מס' 3 ברשימה שלנו, זה השלב שבו אמרתי לעצמי שמשתלם לי לצאת מאזור הנוחות ולהיות בכנסת - כדי לראות שינוי מהותי בחברה הישראלית. אני לא מעוניינת לנסוע מכפר ורדים עד לכנסת כל יום עבור אידיאולוגיה שאני אולי מאמינה בה, אבל בלי יכולת להשפיע באופן משמעותי.

כפר ורדים הוא פחות או יותר היישוב הכי אליטיסטי בישראל.

כשאני מדברת בפורומים אומרים "פרופסורית עקירב מכפר ורדים", ואז אני ישר מספרת איפה נולדתי כדי להראות שיש מוביליות בחברה הישראלית. אבא של בעלי עלה ממרוקו ואמא שלו עלתה מאלג'יר. שנינו דור ראשון להשכלה גבוהה. אני לא אומרת שהיה קל ולא עושה רומנטיזציה למה שחוויתי. אני מדגישה את הפער בין מה שעברתי לבין המקום שבו אני נמצאת כיום. נכון שזה נחשב כפר אליטיסטי, אבל אנחנו גם גרים במרחק 9 ק"מ מטילי החיזבאללה. אנחנו פריפריה.

פריפריה גיאוגרפית אולי, אבל גם סמל לאי־שוויון. הילדים שלך מקבלים דברים שרוב הילדים לא מקבלים — בית ספר אזורי ברמה גבוהה, חוגים.

תשוו את זה למקום שבו ההורים שלי התחילו, ובהמשך למקום שבו אני התחלתי. זה מה שיפה בסיפור הישראלי. אתה מגיע מהתחתית ויכול לפלס את דרכך למעלה, ואז הילדים שלך מתחילים מנקודת מוצא טובה יותר.

למה בחרת בתחום מדע המדינה?

מרגע שאני זוכרת את עצמי, עניין אותי להבין איך הפוליטיקאים קובעים לנו את החיים ומה הם עושים בכנסת. תמיד הייתי פעילה חברתית. מדע המדינה היה בזמנו תחום קיקיוני. מעבר לכך שלמדתי וחקרתי את התחום, עסקתי בו גם בפרקטיקה. הייתי עוזרת פרלמנטרית של רפי אלול (לשעבר חבר כנסת מטעם העבודה) בשנים שבהן רבין היה ראש ממשלה ולמרצ היו 12 מנדטים. לימים, אחרי שהעברתי את מוקד החיים שלי לצפון, כיהנתי כחברת מועצה בכפר ורדים.

איתמר בן גבירצילום: אוהד צויגנברג

במי תמכת בבחירות הראשונות שבהן היתה לך זכות הצבעה?

מהרגע שעמדתי על דעתי אני מצביעת מרצ, כי כחברה אנחנו צריכים לדאוג קודם כל לזכויות אדם ואזרח. כל השאר נגזר מזה. הפעם אצביע ל"כלכלית". אף שמרצ עשו עבודה נהדרת השנה.

אתם עשויים להיות אחת הסיבות לכך שמרצ לא תיכנס לכנסת - ובסוף גם אתם לא תעברו את אחוז החסימה.

אני כמו הורה שאוהב את כל הילדים שלו. מרצ היא ילד אחד, ואנחנו הילד השני. אבל אנחנו רוצים לעמוד על הרגליים ולהציע משהו אחר ממה שהם מציעים. אני מקווה שיבינו מה הייחוד שלנו, וגם שיהיה ציבור שיצביע למרצ - רק לא על חשבוננו. חשוב שגם הם יהיו בפוליטיקה. בטח בזמן שמהצד הימני של המפה יש אנשים שיש לי קושי איתם ברמת שלטון החוק, גם אם כרגע החוק מאפשר להם להתמודד לכנסת.

למה הכוונה?

חוק יסוד: הכנסת, שחוקק ב–1984 אחרי שמאיר כהנא התמודד, קבע שמפלגה גזענית לא יכולה להתמודד לכנסת. המפלגה של איתמר בן גביר שמתמודדת כעת היא גזענית. אלה חלק מהחוקים שצריך לחדד.

אם יש לבן גביר קהל בוחרים, למה צריך לטאטא את זה מתחת לשטיח?

זו אחת הסיבות שאנחנו רצים. התרגלנו לקיצוניות. לזה שיש אנשים שאומרים שלאזרחים אחרים אין זכויות. בין אם זו הקהילה הלהט"בית או הערבים. התרגלנו שראש הממשלה מדבר נגדם. אני רוצה להחזיר סוג של שפיות בנוגע לזכויות אדם וזכויות כלכליות בסיסיות. אני רוצה שראש ממשלה לא יכהן יותר משתי קדנציות, שיהיה ישר ושלא יהיו נגדו הליכים פליליים. התרגלנו לכך שיש לנו קיצונים ומושחתים בפוליטיקה.

מנהיג המפלגה שלך, ירון זליכה, מתחמק מהתיוג השמאלני החזק שמשקפות ההתבטאויות שלך.

אין שמאל־ימין כבר הרבה שנים. אפילו ביבי אמר שהוא מכיר בפתרון של שתי מדינות לשני עמים. כך שאין שמאל־ימין ברמה המדינית. ואין שמאל־ימין ברמה הכלכלית, אנשים אפילו לא מבינים מה זה אומר.

את מתבטאת כמו שמתבטאים מרצ, ואתם רוצים למשוך קולות מהימין ומהמרכז.

כלכלית, אני לא כמו מרצ. אחרי שבמשך שנים האמנתי במדינה הרווחה השלמה והמלאה, כיום אני מעדיפה שנהיה חזקים מול החזקים וחלשים מול החלשים.

כלומר?

לתת לחלשים רשת ביטחון שתאפשר להם לצמוח. זו לא גישה סוציאליסטית כמו של מרצ. זו גישה מפוכחת יותר. בישראל אנשים לא יכולים לקנות דירות. אנחנו אומרים שאפשר להתנהל אחרת. יש בישראל חברי כנסת מצוינים, אבל הם נעלמים ולא מקבלים במה. מי שמקבל במה הם חברי הכנסת שגורמים לישראלים לצאת אחד נגד השני. ועכשיו, בשנת הקורונה, היתה הידרדרות נוספת של הדמוקרטיה הישראלית. נתניהו לקח אותה כבת ערובה.

תני שמות של שלושה חברי כנסת גרועים ושלושה טובים.

גרועים אני לא אתן. היו לאורך השנים חברי כנסת שלקחו את השיח למקומות אלימים. לעומתם, היו גם חברי כנסת מצוינים משמאל ומימין. למשל, פרופ' אריה אלדד (לשעבר חבר כנסת מטעם האיחוד הלאומי ועוצמה לישראל).

ירון זליכהצילום: תומר אפלבאום

זה היה לפני הרבה שנים, מה לגבי הנוכחיים?

בכנסות האחרונות אי אפשר למדוד את הח"כים, כך שצריך ללכת לכנסת של 2019-2015, שהיתה כנסת פעילה. עם זאת, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, עודד פורר מישראל ביתנו, הוא דוגמה טובה. היתה צעקה גדולה כשהוא נבחר וגם אני הייתי בין הצועקים, כי הוא גבר. אבל מתברר שהוא מקדם הרבה נושאים מגדריים. מי שמע עליו לפני זה? יש אנשים מהימין שעושים עבודה מצוינת. מהשמאל אפשר להזכיר את מיכל רוזין וכמובן את מרב מיכאלי.

ומהליכוד?

כשגדעון סער היה חבר פרלמנט מהשורה, הוא היה חבר כנסת מצוין שעשה עבודה. יש שרים טובים מהליכוד. גילה גמליאל, השרה להגנת הסביבה, מקדמת נושאים חשובים. צריך לפרגן למי שעושה עבודה ראויה, אף שהיא מכהנת תחת נתניהו — שפגע בדמוקרטיה.

כחוקרת, איך את מסבירה את הריסוק של מחנה המרכז־שמאל לשלל מפלגות, שכל אחת מהן על סף אחוז החסימה?

התפרסם עכשיו מחקר שלי שבדק את הרטוריקה של מפלגות בעקבות החקיקה שהעלתה את אחוז החסימה. מרצ, למשל, התאחדה עם גשר והעבודה, ואורלי לוי־אבקסיס לקחה מיד אחרי הבחירות את הקולות שלה ועברה למחנה הנגדי למצביעי למרצ. נוצר אופרטוניזם מטורף בגלל העלאת אחוז החסימה לקראת הבחירות ב–2015.

זה הגיוני, אבל בסוף הגוש הזה יתרסק שוב.

יש קבוצות שמאמינות שהן יכולות להביא את השינוי, אם זו העבודה בראשות מיכאלי, מרצ או יש עתיד. יותר ויותר קבוצות אנשים שאומרות — תנו לנו את המנדט שלכם.

אז איפה אתם?

בפילוחים שלנו יש לנו כמעט ארבעה מנדטים של אנשים שאומרים שהם בעדנו. יש לנו ארבעה מנדטים פוטנציאליים נוספים של אנשים שאומרים שיתמכו בנו אם הם יידעו שאנחנו עוברים את אחוז החסימה. אנשים לא מכירים אותנו, ועד הבחירות יש לנו 40 יום כדי שאנשים ייתנו בנו אמון.

ומה יקרה אם לא?

אנחנו אנשים אחראים. לקראת הבחירות נעשה הערכת מצב כדי לוודא שנתניהו לא יהיה ראש ממשלה פעם נוספת.

כלומר תפרשו?

אם נראה שאנחנו לא עוברים את אחוז החסימה, מה שאנחנו לא מאמינים שיקרה, ננהג באחריות. לא נסתכן באובדן קולות, לא ניתן לזה לקרות. כי אם הוא יהיה שוב ראש ממשלה ויעביר את חוק החסינות, אפשר לסגור את השערים ולהחזיר את המפתח של המדינה להרצל. ברור שמטרתנו היא שהוא לא יהיה ראש ממשלה. מצד שני, יש לנו משנה סדורה של מה לעשות אחריו. כרגע תנו לנו את הקרדיט. יש לנו יותר מ-40 יום לשכנע אנשים שכשירון יהיה שר האוצר, כשיורם יהיה שר הבריאות וכשאני אקדם חוקה לישראל - יהיה פה שינוי מהותי.

אורלי לוי־אבקסיס, עמיר פרץ וניצן הורוביץ בימי איחוד העבודה־גשר־מרצצילום: תומר אפלבאום

יובל בבריאות, זליכה באוצר ומה את?

אני אהיה יו"ר ועדת החוקה חוק ומשפט.

אם תפגשי דג זהב שיציע לך לחוקק שני חוקים בלבד ולא יותר. במה היית בוחרת?

יש לי רק בחירה אחת - חוקה. מבוקר עד ערב כל הישיבות שאכנס יעסקו בחוקה שתעצור את ההידרדרות של הדמוקרטיה בישראל. זהו. לקחת את חוקי היסוד כתשתית, את החומר המצוין של המכון הישראלי לדמוקרטיה. להושיב פרופסורים וחברי פרלמנט עד שייצא עשן לבן ונחוקק את החוקה שהובטחה לנו במגילת העצמאות.

איך זה ישנה את המצב שלנו?

זה ישנה הכל. נגדיר את כללי המשחק: שתי קדנציות בלבד לראש ממשלה, כמו גם לראש רשות מקומית. אדם עם כתבי אישום או עבריין מורשע לא יכול להתמודד לכנסת. גם אם עברו שבע או שמונה שנים מאז ההרשעה. יש מספיק אנשים איכותיים שיתמודדו לכנסת גם בלעדיהם. נסדיר את כל הסיפור של הכוח של הפרלמנט ובית המשפט לעומת הממשלה. צריך להוסיף מרכיב של מחוזות בתהליך הבחירה. רק בשתי מדינות, הולנד וישראל, אין מרכיב מחוזי בבחירות. אני משתייכת למחוז צפון ואנחנו בתת־ייצוג, בעוד מחוז דרום נמצא בייצוגיות יתר.

וכיצד מסייע הייצוג הזה למחוז דרום?

יש להם מנופי צמיחה שלנו אין.

למשל?

עיר הבה"דים היא מנוף צמיחה בלתי רגיל למחוז דרום, ואין לנו את זה. אין לנו עוגנים שיצמיחו תעסוקה, שוויון וחינוך, ומדד הפשיעה אצלנו גבוה. מצבם פחות גרוע משלנו, אבל זה אבסורד ששני עניים רבים ביניהם. כמובן שאני בעד קידום הפריפריה, הצפונית וגם הדרומית. מס' 4 אצלנו, עליאן אלקרינאוי, הוא כמוני - בא מהנגב ועשה את הדרך מתחתית החברה הישראלית לפרופסור מן המניין. הוא עשה דוקטורט בקנדה. מס' 5 שלנו הוא איציק תורג'מן, אל"מ במיל' שהיה מנכ"ל קרן רש"י.

עיר הבה"דים בנגבצילום: עופר וקנין

מה חשבת על הנחרצות של זליכה שלא לחבור לאף אחד? זו לא התנהלות תמוהה? היו גופים שרצו לחבור אליו.

תמכתי בזה. ברמה האידיאולוגית אנחנו לא מרצ ולא העבודה, וכך גם בנוגע להיבטים של הימין. מעבר לכך, כל חבירה למפלגה זה להתחבר עם פוליטיקאים קיימים. אנחנו לא פוליטיקאים קלאסיים. אנחנו לא באים לקדם את עצמנו. אנחנו באים להציע את היכולת המקצועית שלנו. אני מקווה שמספיק אנשים ישתכנעו שאנחנו אנשי המקצוע הכי מתאימים לעשות שינוי. אנחנו דומים לילד הנאיבי שרק הגיע לגן ועוד לא עבר סוציאליזציה. לכן אנחנו גמישים לעשות שינוי. מצד שני, אנחנו לא תמימים ולא ילדים קטנים. היינו בהמון צמתים ויש לנו ניסיון מול פוליטיקאים. הייתי בפוליטיקה מקומית. ירון היה החשב הכללי באוצר. אי אפשר לסובב אותנו.

תציגי דבר אחד שבו המפלגות השונות לא יסכימו איתכם. אין מפלגה אחת במערכת שלא מצהירה שהיא רוצה להילחם במונופולים.

למשל, אנחנו מתנגדים להעברת כספי תמיכות לאנשים מתוך תפישה סוציאלית של מדינת רווחה. אנחנו רוצים לעשות מיפוי, לבדוק מי צריך תמיכה, לתת לאנשים כלים להתקדם ולא להשאיר אותם בתקציבי תמיכות לאורך כל השנים.

אז אתם בעד קיצוץ התמיכות של המדינה?

אני בעד לבחון לעומק תמיכות ולראות היכן אפשר לתת לאנשים כלים במקום תמיכה כספית. ניצולי שואה צריכים לקבל הכל מהמדינה בלי שיבדקו אותם ובלי להתעמר בהם, אבל אנשים בגילי 50-30 שמקבלים קצבאות - צריך לבדוק את זה באופן ענייני. מי שיכול לצאת ממעגל התמיכות, נלווה אותו יד ביד עד שהוא יעמוד על הרגליים.

איך זה מתנהל במפלגה הכלכלית, מי מוביל אתכם? ירון אומר לכם מה לעשות?

נראה לך שאפשר להגיד לנו מה לעשות? זה מה שיפה אצלנו. יש לנו מנהיג שקרא לנו למילואים. הוא רמטכ"ל ואנחנו מח"טים, וכל מח"ט אמון על הגזרה שלו. יש שיח מקצועי בינינו, אנחנו לומדים ומדברים ורצים קדימה כצבא חברתי־כלכלי־בריאותי־ממשלי.

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר