הקמפיינים הפוליטיים בפתח. מי מייצג את סער ומי ב"מפלגת פסק זמן"?

רוב המפלגות עוד מגבשות את צוותי הפרסומאים והיועצים האסטרטגיים ■ ברוח התקופה, את מקומם של הגנרלים יתפסו ראשי הרשויות, שעמדו בחזית השלטונית של המאבק בקורונה

חגי עמית
חגי עמית
רונן צור
רונן צורצילום: תומר אפלבאום
חגי עמית
חגי עמית

תוכנית פתיחת העונה של "עובדה" אשר שודרה בשבוע שעבר חשפה את אחורי הקלעים של המאבק שניהלו בנימין נתניהו ובני גנץ במשך שלוש מערכות הבחירות הקודמות. שניים מהיועצים הבכירים לשעבר של מפלגת כחול לבן — ישראל בכר ורונן צור — כיכבו בה וסייעו לחשוף בתוכנית כרוניקה של האזנות הסתר, מזימות הפללה וחוקרים פרטיים שבהם השתמשו שתי המפלגות. במקרה של בכר, הוא לא היה רק חלק מטוויית המזימות, אלא אף נפל בפח בעצמו: בשיאו של הקמפיין הוקלט בכר על ידי רב שהוא התייעץ עמו מדבר סרה בגנץ, והליכוד השתמש בהקלטה בקמפיין שלו.

בכר וצור אינם עובדים כרגע עם מי מהמפלגות המתמודדות. צור נחשב במשך שנים כמקורב לאבי ניסנקורן, שחבר השבוע לרון חולדאי. עוד קודם להקמת כחול לבן, הוא ייעץ לניסנקורן בתקופת כהונתו כיו"ר ההסתדרות החדשה. צור עצמו שקל בשבועות האחרונים כניסה לזירה הפוליטית.

טל אלכסנדרוביץ'-שגבצילום: תומר אפלבאום

"אני מתמודד במפלגת 'פסק זמן'", אמר אתמול צור בשיחה עמו. "ההסכמה שלי להתראיין ב'עובדה' היתה לבקשתו של גנץ. כאשר פנו אלי מעובדה אמרתי שלא אתראיין ללא בקשה מפורשת שלו בכתב. התראיינתי משום שהיו ניסיונות משמעותיים לפגוע בו. ברמה האישית אני אשתלב פוליטית רק בפלטפורמה שהיא מפלגת שלטון. עולמות ההשפעה הלאומית — זה מה שמעניין אותי. הייתי בכנסת לפני 20 שנה, ולא מעניין אותי להיות שוב חבר כנסת. במקום שאני נמצא בו היום, אני משפיע הרבה יותר מאשר חבר כנסת מהשורה השנייה".

המרוויחים הגדולים — והיחידים

כפי שהרשימות שיתמודדו לכנסת עדיין אינן סגורות, כך גם רבות מהמפלגות עדיין לא שכרו את צוותי הפרסומאים והיועצים האסטרטגיים והתקשורתיים שיעשו את הכסף הגדול מהקמפיינים.

רון חולדאיצילום: אילן אסייג

עם זאת, יש מפלגות שכבר מגבשות את הצוותים שיובילו אותן להתמודדות. משהו על המודל שרואה לנגד עיניו חולדאי במפלגתו החדשה ניתן ללמוד מכך שמשרד הייעוץ בן חורין־אלכסנדרוביץ', אשר ליווה את הקמת מפלגת חוסן לישראל של בני גנץ לפני יותר משנתיים, הוא המלווה את חולדאי זה כמה שבועות. במקרה של גנץ, בן חורין־אלכסנדרוביץ' ליוו את תהליך השיבוצים שבמסגרתו הוקמה הרשימה שלו. גם חולדאי, שצריך להחליט בימים אלו על האופי של רשימתו, יכול להסתייע רבות בניסיונם.

מפלגת הכוכבים השנייה שמוקמת בימים אלו, תקווה חדשה של גדעון סער, נעזרת בשירותיו של משרד הפרסום אביגל־אברמוביץ', בהובלתו של הפרסומאי מאור אביגל. לאביגל יש ניסיון בעבודה עם פורשי ליכוד, והוא השתתף בניהול קמפיין השטח של משה כחלון כשהקים את מפלגת כולנו. ב–2016 הורשע אביגל בשוחד, מרמה והפרת אמונים בגין מעשים שהתרחשו ב–2006, עת שימש עוזר לראש עיריית לוד. יועצת התקשורת של סער היא דור מימון, אשר עבדה בעבר עם שר הבריאות, יו"ר הכנסת לשעבר יולי אדלשטיין.

גדעון סערצילום: עדינה ולמן / דוברו

סער מצוי בקשרי חברות קרובים עם יועץ התקשורת טל זילברשטיין, ולאורך השנים הוא נועץ בו לא אחת. עם זאת, זילברשטיין טרוד בימים אלו בענייניו הפרטיים: לפני כשבועיים גזר בית המשפט העליון של רומניה חמש שנות מאסר עליו ועל המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ בפרשיית שוחד במדינה. במסגרת הפרשה הורשעו השניים בשיתוף פעולה עם איש עסקים רומני ועם נכדו של המלך לשעבר, בניסיון להוציא מהמדינה נכסים במרמה.

בכחול לבן ממשיכים בימים אלה להיעזר בשירותיו של היועץ האסטרטגי רונן משה, המלווה את המפלגה זה כשנה וחצי — לצד יועצת התקשורת החדשה של המפלגה, ברית פרץ־גלאור.

את הקמפיין של מפלגת יש עתיד מוביל הפרסומאי רמי יהודיחה, אשר ניהל את קמפיין הליכוד ב–2015. יהודיחה היה חלק מצוות הקמפיין של כחול לבן בשני סבבי הבחירות הראשונים שהתמודדה בהם, ולזכותו אף נזקפת הבחירה בשם המפלגה. בקמפיין השלישי של יש עתיד הוא פינה את מקומו, ועתה הוא חוזר לעבוד עמה. כמו בעבר, בליכוד יובילו את הקמפיין הצוות המורכב מיונתן אוריך, טופז לוק, עפר גולן, נאור יחיא ושרוליק איינהורן.

טל זילברשטייןצילום: מוטי מילרוד

גנרלים בחוץ, ראשי רשויות בפנים

הקמפיינים שאליהם ייחשף הציבור הישראלי בחודשים הקרובים יהיו שונים מהקמפיינים שהורגל בהם בשנתיים האחרונות. באופן סמלי הובהר אתמול כי שני רמטכ"לי עבר בעלי שאיפות פוליטיות — גבי אשכנזי וגדי אייזנקוט — החליטו להתרחק מהמערכת הפוליטית בנקודת הזמן הנוכחית. הקמפיינים הקרובים של המפלגות יתמקדו בבריאות ובכלכלה, בעיקר במשבר הכלכלי שנוצר בעקבות מגפת הקורונה. בנימין נתניהו יציג סרטונים הטוענים כי מדינת ישראל התמודדה עם הקורונה טוב יותר מכל מדינה אחרת, ואילו המפלגות האחרות יציגו חנויות סגורות ועצמאים שעולמם חרב עליהם מפגינים ברחובות.

אין זה מקרה שברוח התקופה, את מקומם של הרמטכ"לים תופסים ראשי הרשויות, אשר ניצבו בקו החזית של השלטון בהתמודדותו עם המגפה. נתניהו מנסה בימים האחרונים לגייס למפלגתו את יו"ר רשות השלטון המקומי, חיים ביבס, ומעוניין לשריין לו מקום ברשימת המפלגה. סער גייס את ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי — וכל זאת עוד לפני שהזכרנו את חולדאי. אפילו את האטרקטיביות של יוצא כחול לבן אבי ניסנקורן ואת השאיפות הפוליטיות של הכלכלן ירון זליכה, שהקים אתמול מפלגה בשם "הכלכלית", אפשר לייחס לעובדה שמדובר בבחירות כלכליות־חברתיות.

נאום הפתיחה של זליכה אתמול כלל מתקפה על כל המועמדים למעט חולדאי, שאליו הוא שואף לחבור. "שלושת המוסקטרים לפיד, בנט וסער מאכזבים", הכריז זליכה. "כולם עזרו לנתניהו. החורבן הכלכלי הוא תוצאה של עשר שנים של מנהיגות כלכלית שנכנעה למונופולים ולקבוצות לחץ, על חשבון הצעירים והשכירים". ביקורתו של זליכה על הכניעה לקבוצות הלחץ במשק הישראלי מפתיעה בהתחשב בכך שהוא עצמו שימש בשנים האחרונות יועץ של ועדי עובדים, ובראשם ההסתדרות הכללית החדשה. רק לפני כמה חודשים הוא ליווה את המאבק הכלכלי של ועד עובדי התעשייה האווירית נגד ההתייעלות שביקשה לבצע הנהלת החברה.

מי שהיטיב להבין היטב את רוח התקופה הוא הפוליטיקאי שיודע לזהות טרנדים טוב מכולם, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, בהכריזו השבוע כי בבחירות הקרובות הוא ידרוש לעצמו לא את משרד הביטחון, לא את משרד החוץ ואפילו לא את ראשות הממשלה, אלא את משרד האוצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"