כ"ץ: העברת התוספת לנכים קודמת לתוספת לתקציב הביטחון

הכרזה זו מעניקה תקווה לארגוני הנכים שצפו בשבוע האחרון באירועים בכנסת והבינו כי גם 2020 תסתיים בלי שהם קיבלו את העדכון בקצבאות

חגי עמית
חגי עמית
שר האוצר ישראל כ"ץ
שר האוצר ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

שר האוצר, ישראל כ"ץ, הכריז הבוקר (ה') בציוץ בטוויטר כי "מילוי התחייבויות הממשלה לציבור הנכים עומד בראש סדר העדיפויות שהצבתי לקראת הבאת התקציב המשלים לממשלה - לפני הביטחון, לפני התמיכות ולפני כל תחום אחר. כך התחייבתי ואוודא שכך יהיה".

הכרזה זו מעניקה תקווה לארגוני הנכים שצפו בשבוע האחרון באירועים בכנסת והבינו כי הם עשויים להביא לכך שגם 2020 תסתיים בלי שהם קיבלו את העדכון בקצבאות שלו הם מצפים. הכרזה זו גם עשויה ליצור עימות בין כ"ץ לבין מערכת הביטחון בשבועיים שנותרו עד 13 בספטמבר – שבמהלכם כ"ץ מעוניין להביא לאישור את התוספת לתקציב ההמשכי ל-2020 בסך 11 מיליארד שקל.

כ"ץ כבר אמר השבוע בישיבה שנערכה בוועדת הכספים כי הוא עומד להעביר 3.3 מיליארד שקל מתוך הסכום כתוספת לתקציב הביטחון. בנוסף לכך, המפלגות החרדיות דורשות 400 מיליון שקל מהסכום כתוספת לתקציב הישיבות החרדיות. כל זאת לפני שמתייחסים לתוספות הנדרשות למשרדים כמו הבריאות, החינוך והרווחה כתוצאה מהמשבר.

חוק קצבאות הנכים המקורי מ-2018 קבע כי הקצבאות יועלו בארבע פעימות, שהאחרונה בהן אמורה להתבצע ב-2021. עלות הפעימה שהיתה אמורה להתבצע ב-2020 היא כמיליארד שקל - וזו של 2021 כמיליארד שקל נוספים. כך שבסופו של דבר עלות השלמת הפעימות הנדרשות להעלאת קצבאות הנכים בהתאם להסכם שנחתם עימם ב-2018 היא כ-2 מיליארד שקל בשנה.

הפגנה של הנכיםצילום: מוטי מילרוד

בין האוצר לארגוני הנכים מתקיים עימות בנוגע לשאלה אם העלאת הקצבאות תתבצע במלואה בהתאם למתווה המקורי מ-2018. באוצר טוענים, בין היתר, כי העלאת הקצבאות מביאה לשינוי בהתנהגות האוכלוסייה – משמע לכך שמספר מקבלי קצבאות הנכות גדל. בדיונים בין הצדדים דרש האוצר לשריין כ-150 מיליון שקל מתוך ההעלאה לשינוי ההתנהגות, שצפוי להתרחש בעקבות המשך העלאת הקצבאות.

ביוני סיכם כ"ץ עם ארגוני הנכים כי במסגרת תקציב המדינה ל-2020–2021 הוא יביא לאישור הממשלה את העלאת קצבת הנכות ל-3,700 שקל בחודש, לעומת 3,321 שקל כיום. בישיבה שנערכה ביום שני בוועדת הכספים העביר כ"ץ את האחריות על מסמוס המהלך לכנסת: "חלק מהמחיר שמשלמים על היעדר תקציב זה האי־יכולת להעביר את הכסף הזה", אמר כ"ץ בישיבה. "צריך להכניס את זה לבסיס התקציב. אם הכנסת תרצה, היא תוכל לתקצב בנפרד את החוק לגבי הנכים". לנכים לא נותר אלא להכריז על פתיחה מחודשת של המאבק הציבורי על זכויותיהם.

לאחר הישיבה פנה מייסד ארגון נכה לא חצי בן אדם, אלכס פרידמן, שהוא חבר ברשימת ישראל ביתנו - לשר כ"ץ בבקשה כי ישלב את הפעימות הנוספות של העלאת הקצבאות בתוספת לתקציב ההמשכי.

אייל כהן, מוביל מחאת הנכים וקבוצת "הנכים הופכים לפנתרים", אמר בתגובה: "לאחר ניסיון הידברות כושל, עקב התחמקות השרים ישראל כ"ץ ואיציק שמולי, ולאחר ששוב הוכיחו השרים כי הם אינם מתכוונים ליישם את כל ההבטחות שניתנו, אנו יוצאים למערכה של סדרת הפגנות נוספת שמכווונת ישירות נגד השר כ"ץ ונגד משרד הרווחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"