אפשר להוציא את ניסנקורן מההסתדרות - אבל האם אפשר להוציא את ההסתדרות מניסנקורן?

אגריסיבי וצעקן, מסור וצנוע - המעבר למשרד משפטים דורש מיו"ר ההסתדרות לשעבר התאמות כמו שקיפות ומעבר מחשיבה מגזרית לחשיבה לטובת כלל אזרחי המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניסנקורן בתל אביב, בחודש שעבר. נתניהו דרש כי הליכוד יקבע את מועדי כינוס הוועדה לבחירת שופטים, ולא שר המשפטים המיועד
ניסנקורן בתל אביב, בחודש שעבר. נתניהו דרש כי הליכוד יקבע את מועדי כינוס הוועדה לבחירת שופטים, ולא שר המשפטים המיועדצילום: מוטי מילרוד

כשנבחר במחצית 2017 לתפקיד יו"ר ההסתדרות, אמר אבי ניסנקורן כי עבורו לא מדובר במקפצה פוליטית. "אני חי ונושם עובדים 24/7 ומקיים את מה שאני אומר", הכריז אז, ודילג לזרועותיו של בני גנץ. המקפצה, יעיד כל מי שעוקב, עשתה לו רק טוב. ניסנקורן המציא את עצמו מחדש.

כיו"ר ההסתדרות, עו"ד מומחה לדיני עבודה שעזב משרד נוח עבור ארגון העובדים, נחשב ניסנקורן לאדם ערכי, אך כזה שהוא הגדיר בעצמו כ"בעל פתיל קצר". במשאים ומתנים הוא היה אגרסיבי וצעקן, לא פעם הפך שולחנות ועזב בפתאומיות, ואחד הכלים האהובים עליו היה איום בשביתה כללית (שלא מימש מעולם). ניסנקורן ידע איפה החמאה מרוחה, והגן בגופו - ובכוח - על הוועדים הגדולים, גם על המושחתים שבהם.

בשנה האחרונה הפך האדם האגרסיבי הזה לממלכתי, שקול ורגוע, כזה שיותר מכל מפזר תחושה של מבוגר אחראי. ניסנקורן לא עשה אף טעות, בין היתר כיוון שלא היה בחזית. הוא אמנם קיבל את המקום החמישי ברשימת כחול לבן ז"ל, אך לא ישב בקוקפיט המפורסם. בסבבי הבחירות היה נדמה שהמפלגה מנסה להסתיר אותו, על רקע הביקורת על צירופו של איש הוועדים לחמישייה הראשונה, והצפי שיקבל תיק כלכלי.

בזמן שעין הציבור לא שזפה אותו, הרי שבתוך המפלגה הוא ביצר לעצמו מקום של כבוד. הוא מונה ליו"ר סיעת כחול לבן וכך גם ליו"ר הוועדה המסדרת החשובה בכנסת. במפלגה שבה יש כל כך מעט ניסיון, היכרותו של ניסנקורן עם מסדרונות השלטון הועילה לו. עוד ייאמר לזכותו כי הוא איש צנוע ברמה האישית ,"נזיר" כפי שהוגדר בעבר, ובעיקר בולדוזר שבא לעבוד. מבחינה זו צפויים האורות במשרד המשפטים לדלוק עד השעות המאוחרות של הלילה.

ניסנקורן הוא אדם אינטיליגנטי שלומד מהר, יודע לחתוך ולקבל החלטות. אי אפשר לקחת ממנו את הרגישות הגדולה לאוכלוסיות מודרות וחלשות. לא לחינם עמד דווקא יו"ר ההסתדרות מאחורי החוק המחייב 3%-5% עובדים עם מוגבלויות ממצבת ארגון של יותר מ-100 איש.

לחובתו ייאמר כי בהיסטוריה המקצועית שלו יש לא מעט נורות אדומות המשיקות ישירות למשרד שבראשו יעמוד, ונשאלת השאלה האם הנורמות שליוו אותו לאורך חייו המקצועיים לא ישפיעו ישירות על תפקודו כשר.

כך למשל, ממתין לניסנקורן תזכיר חוק האגודות העותמניות, שהוציאה השרה לשעבר איילת שקד לעיון הציבור כחודש לפני סבב הבחירות הראשון. מדובר בחוק היסטורי שיבטל את הרעה החולה הנקראת אגודות עותמניות, אותם גופי ענק שאינם כפופים לכל בקרה. הנפגעת הראשונה עלולה להיות האגודה העותמנית הנקראת ההסתדרות החדשה, שתהפוך מקופסה שחורה שאינה כפופה למבקר המדינה, רשם העמותות או חוק המכרזים – לארגון שקוף ומפוקח.

הסיכוי ששר המשפטים החדש יעביר את החוק החיוני הזה נמוך מים המלח. מתוך חשיבה מגזרית וקטנה, הוא ימשיך מסורת רעה שמחריגה עשרות מהארגונים הגדולים והעשירים במשק (כולל הסתדרות המורים והתאחדות הכדורגל) מהצורך לדווח לציבור על מאות המיליונים שברשותם. נושא השקיפות מעולם לא היה בראש מעייניו של ניסנקורן. הוא אמנם הצהיר על חשיבותו, אך עשה את ההיפך. משרד המשפטים אמור להיות נושא דגל השקיפות.

ניסנקורן גם לא יטפל בא-נומליה היסטורית אחרת, הקובעת כי די בשליש מהעובדים, או במיעוט שבמיעוט, כדי להקים ועד - תהליך שמחייב עובד, מבלי לשאול אותו, להעביר קרוב לאחוז משכרו לארגון עובדים גדול, שנדרש בחוק למען ייצוג הוועד בבית המשפט. לעובדה שמיעוט מחליט עבור הרוב החלטה אסטרטגית, שיש לה השלכות למשך שנים, אין אח ורע - אבל אין חשש ששר המשפטים החדש יתקן אותה. כיו"ר ההסתדרות ניסנקורן גם דאג למינויי מקורבים ללא מכרזים, ופיזר מיליונים מכספי חברי ההסתדרות על מינויים מיותרים כדי לבצר את מעמדו כשליט יחיד במוסדות ההסתדרות.

ניתן רק לקוות שאת הנורמות הקלוקלות האלה, ואחרות, הוא השאיר יחד עם הפרסונה הישנה בבניין ברחוב ארלוזרוב - וכי ניסנקורן החדש יהיה זה שייכנס בשערי הבניין בסאלח א דין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי