גנץ הותיר את השליטה הכלכלית במשק בידי בלוק הימין: צפו בהסכם הקואליציוני המלא

אחרי יותר משנה של מאבק פולטי ושלוש מערכות בחירות רצופות שבהן הבטיח לציבור הישראלי שינוי, גנץ חתם על הסכם שמוכיח שמה שהיה - הוא שיהיה

חגי עמית
חגי עמית
גנץ ונתניהו חותמים על ההסכם, הערב
גנץ ונתניהו חותמים על ההסכם, הערב
חגי עמית
חגי עמית

1. ממשלת חירום גדולה ובזבזנית במיוחד: 32 שרים בחצי השנה הקרובה, שבה הממשלה שתוקם תוגדר בתור ממשלת חירום. עוד ארבעה שרים שימונו לאחר תום תקופת ממשלת החירום ושמונה סגני שרים לכל אחד מהגושים שירכיבו את הממשלה. אם לא די בכך, מדינת ישראל תצטרך לממן בשנים הקרובות את התנאים הנלווים לשני ראשי ממשלה – אחד בתפקיד והשני שמוגדר ממלא מקומו.

ההסכם בין כחול לבן והליכוד משרטט ממשלה שהבזבזנות שלה ניצבת בקורלציה הפוכה למצבו הכלכלי של המשק הישראלי. בכחול לבן אולי מבטיחים לוותר על תפקידי סגני השרים המגיעים להם - אך מספר משרדי הממשלה לא יקטן בהתאם להחלטת הממשלה מ-2014.

החוק הראשון שחברי הכנסת שתומכים בממשלה יצטרכו להצביע עליו יהיה זה שמבטל את המגבלה על מספר שרי הממשלה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אולי התקשר ליובל כרמי מוכר הפלאפל מאשדוד היום והביע השתתפות במצוקותיו הכלכליות - אבל הוא ובני גנץ בחרו שלא להתעמת עם חברי הכנסת מבלוק הימין שרוצים את הכיבוד שבתפקיד שר.

2. השליטה הכלכלית נשארת של הימין: אחרי יותר משנה של מאבק פולטי ושלוש מערכות בחירות רצופות שבהן גנץ הבטיח לציבור הישראלי שינוי – הוא מבשר הערב כי בשנה וחצי הקרובות תכהן בישראל ממשלה זהה כמעט לזו שהוא ניסה להחליף. כל עמדות הכוח הכלכליות הבכירות בממשלה ובכנסת - משרד האוצר, ועדת הכספים, ועדת הכלכלה, משרד השיכון ומשרד התחבורה – יישארו בידי בלוק הימין.

גם המשרדים החברתיים – פנים וחינוך - ישארו בידי הימין. בכל עמדות המפתח האלה, מה שהיה הוא שיהיה. שני המשרדים החברתיים שכחול לבן ויתרה עליהם הם משרד הכלכלה ומשרד הרווחה, שיעברו לידי מפלגת העבודה.

3. מה גנץ השיג בכל זאת? ההסכם הקואליציוני קוצב לראשונה בעשור האחרון את תקופת כהונתו של נתניהו כראש ממשלה. אי אפשר להתעלם מכך. יהיו לכך השלכות על מעמדו של נתניהו כשליט יחיד בתוך הליכוד – ומחוצה לו.

בני גנץצילום: תומר אפלבאום

גנץ גם השיג עבור ציבור בוחריו את האפשרות ההיפותטית שהוא ימונה לתפקיד ראש הממשלה בעוד שנה וחצי. גם אם הרקורד של נתניהו והליכוד מעיד שקשה לראות את האפשרות הזו מתגשמת.

תקציב חדש למדינת ישראל יועבר תוך 90 יום. ועדת חוקה חוק ומשפט כבר לא תהיה בשליטה בלעדית של הליכוד. ניתן לקוות כי הממשלה הפריטטית לא תהיה חותמת גומי להחלטות שמגבש נתניהו זמן קצר לפני הישיבה.

מינויים בכירים יהיו בהסכמה של שתי המפלגות - ויש תקווה כי מועמדים לתפקיד ראש המוסד, היועץ המשפטי לממשלה, המפכ"ל או מבקר המדינה כבר לא יצטרכו להגיע לסלון של בני הזוג נתניהו ברחוב בלפור כדי לקבל אישור למינויים. מדינת ישראל לא תצטרך ללכת למערכת בחירות נוספת בתקופה הקרובה.

גנץ השיג גם את משרד המשפטים ומשרד התקשורת - שני תיקים שיש להם משמעות לשימור הדמוקרטיה הישראלית. בחצי השנה השנייה של כהונת הממשלה כחול לבן תקבל גם את משרד האנרגיה והמשרד לאיכות הסביבה.

עם כל הכבוד לכבוד שמעניק תואר שר הביטחון ושר החוץ לגנץ ולגבי אשכנזי – ספק אם לעובדה שאלה יאוישו על ידי שני בכירי כחול לבן תהיה משמעות על חייהם של אזרחי ישראל בתקופה הקרובה.

גבי אשכנזי, באוקטוברצילום: תומר אפלבאום

כחול לבן גם מתעתדת למנות שר לענייני מיעוטים שאינו חבר מפלגה - מהלך שיש לו משמעות לציבור הערבי בישראל.

4. הסיפוח בדרך: גנץ גם איפשר לנתניהו להציג לבוחריו את האפשרות שיתקיים סיפוח של השטחים הכבושים בקיץ הקרוב, מהלך שעשויות להיות לו השלכות ביטחוניות, כלכליות וחברתיות כבדות על מדינת ישראל בטווח הקצר ובטווח הארוך – צעד שללא ספק בוחריו לא רצו בו.

5. האופוזיציה נחלשה: גנץ גם החליש את כוחה של האופוזיציה אפילו יותר מאשר בכנסת היוצאת. לא רק שהאופוזיציה לא תחזיק בוועדת הכלכלה, הוא אף הוציא את האופוזיציה מהוועדה לבחירת שופטים.

בכחול לבן העדיפו לראות את חצי הכוס המלאה לאור העובדה שהבוקר נתניהו עוד דרש שליטה מלאה בוועדה לבחירת שופטים. ההחלטה לאייש את הוועדה לבחירת שופטים בשני נציגים של הליכוד ולקבל את דרישת הליכוד לכך שנציגה האחד של כחול לבן יהיה חבר הכנסת השמרן צבי האוזר - תהפוך את מינוי שופטי העליון בשנים הקרובות לפוליטית אפילו יותר מבעבר. שופטים שירצו להתמנות, יידעו כי עליהם לא להצטייר כלוחמניים מדי בעיני ראש הממשלה.

בנוסף, בכחול לבן שואפים עדיין להעניק לאופוזיציה ראשות של אחת מוועדות הכנסת, אולם הדבר לא מובטח בהסכם.

6. גם חוק הגיוס – אותו חוק שחוסר היכולת של הכנסת ה-21 להעביר אותו הביא לפיזורה לפני שנה וארבעה חודשים – מופיע בהסכם הקואליציוני. ההסכם קובע כי חוק הגיוס יעבור בהתאם למתכונת שהוא הובא בה לכנסת בסוף שנת 2018 - אבל יעדי הגיוס ייקבעו בהחלטת ממשלה. המשמעות היא למעשה שוב החלטה של הממשלה שלא להחליט. יעדי הגיוס יוכלו להשתנות באופן תדיר, ויהיו נתונים למשא ומתן פוליטי תמידי. יש עתיד וישראל ביתנו צפויות להתנגד לחוק הגיוס במתכונת הזו. בהינתן שגם המפלגות החרדיות יתנגדו לו – תזדקק הקואליציה החדשה למשמעת מלאה של כל שאר המפלגות המרכיבות אותה כדי להעביר אותו.

7. שקד ובנט מחוץ לממשלה? החתימה על ההסכם סוללת את דרכם של נפתלי בנט ואיילת שקד אל מחוץ לממשלה. עם זאת, הותרת משרד התחבורה ומשרד החינוך בידי בלוק הימין עשויה לאפשר לשרים הנוכחיים בתפקידים אלה - בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ - להישאר בממשלה. גנץ עוד לא הכריע בנוגע לחלוקת התיקים, אבל הותרת משרד הקליטה בידי כחול לבן עשויה להביא את פנינה תמנו-שטה אל המשרד. משרד התקשורת עשוי להגיע לידי אורית פרקש-הכהן.

בנט ושקד. "שרה לעולם לא תסלח לבנט על מה שקרה"צילום: מגד גוזני

8. פיצוי לשרי הליכוד: הותרת תפקיד השגריר באו"ם בידי הליכוד עשויה להיות פיצוי מסוים לאחד משרי המפלגה שימצא עצמו ללא משרד. גלעד ארדן כבר היה מועמד לתפקיד בעבר - ועשוי להיות מועמד אליו שוב. לצדם, נתניהו התעקש למנות את שגרירי ישראל בלונדון, פריס וקנברה.

ההזניה של שירות החוץ הישראלי בשילוב סעיפים אלה בהסכם זועקת. הצורך בשגרירים ראויים שידאגו ליחסי החוץ של ישראל בתקופה שעשויה להיות סוערת – במקרה שבו אכן יהיה ניסיון להחיל ריבונות - נזרק הצדה. התפקיד יוענק כפרס ניחומים למי שלא זכה להיות שר.

9. הברכות מבית: השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, שכבר הביע רצון להישאר בתפקידו, אמר כי "‏תהיה ממשלת אחדות לאומית למדינת ישראל. אני מברך את ראש הממשלה על הובלה נחושה של משא ומתן והקמת ממשלה רחבה למדינת ישראל בעת הזאת. ברכות גם ליו"ר צוות המשא ומתן הקואליציוני, ידידי השר יריב לוין, ולחברי צוות המשא ומתן על עבודה יסודית לטובת הליכוד והמדינה".

10. הביקורת על כחול לבן: ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תלם), לשעבר שותפו של גנץ בסיעה, ציין בתגובה כי "שליטה מוחלטת של נתניהו במינוי שופטים, חקיקה, ועדות הכנסת - וכמובן סיפוח מתי שירצה. ‏אפס תפקידים לכחול לבן במה שנוגע לקורונה. ‏34 שרים, חוק נורבגי מדלג, חלוקה לפרוסות של תיקי החוץ והביטחון. בני גנץ, גבי אשכנזי - לאן תובילו את החרפה?"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"