עלות של מאות מיליוני שקלים: השאלות שמעורר אכסון השבים מחו"ל במלונות

בדיון שרים העריכו במשרד הביטחון את עלות המהלך ב-400 מיליון שקל, אך באוצר לא אישרו את הסכום ■ בימים שחלפו מאז, ירד מספר המגיעים לישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוסעת בנתב"ג
נוסעת בנתב"גצילום: AFP

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה את משרד הביטחון להעביר את כל האזרחים המגיעים לישראל מחו"ל - לבידוד במלוניות או במתקנים אחרים שיוסבו לכך, תחת השגחה. נתניהו הורה למשרד האוצר לפקח על המהלך – אבל באוצר לא ידעו להעריך את עלותו.

מדובר בפרק נוסף במדיניות התזזיתית של ממשלת ישראל בנוגע למגיעים אל גבולות המדינה. רק ביום רביעי פירסמו משרד הביטחון והמל"ל הודעה כי כלל האזרחים החוזרים מחו"ל צריכים להיכנס לבידוד ל-14 יום, והשבים מארה"ב, איטליה, צרפת או ספרד יזכו ליחס שונה – הם יעברו בדיקת קורונה עם הגעתם ויועברו לבידוד במלונית. לפי ההודעה, בהתאם לתוצאות הבדיקה יוחלט אם ישלימו את ימי הבידוד בבית או במלון.

ביום שישי נערך דיון שרים בנושא, ומנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, טען כי מבחינת משרד הבריאות אין הבדל בין השבים מחו"ל - וכי כלל השבים, מכל מדינה בעולם, אמורים להיות מבודדים במלוניות.

לפי הנתונים שהוצגו בדיון זה, כ-4,000 נוסעים מגיעים לישראל ביום – ועלות הלנתם במלוניות על פי משרד הביטחון תגיע לכ-400 מיליון שקל במצטבר. עם זאת, במשרד האוצר התקשו להעריך את עלות המהלך.

אמבולנס מוריד חולת קורונה בכניסה למלון דן פנורמה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

גורמים בממשלה טענו כי בימים האחרונים ירידה משמעותית בכמות האזרחים המגיעים לישראל - כך שהעלויות אמורות להיות נמוכות יותר. ביום ראשון הגיעו לישראל כ-950 אזרחים, ובימים האחרונים, כ-500 איש ביום. לאור הנתונים, הציע שר הפנים, אריה דרעי, כי כל השבים מחו"ל - גם מארבע המדינות הרגישות - יופנו לבידוד ביתי.

להחלטה בנוגע למדיניות בנוגע לשבים מחו"ל יש אספקטים פוליטיים. הראשון שבהם הוא אפליה של השבים מארה"ב לעומת השבים מיתר מדינות העולם. מהלך שעשוי שלא להתקבל בעין יפה אצל בעלת הברית המרכזית של ישראל. האספקט השני נוגע לכך שלמרות המגיפה, לקראת הפסח יש שיעור גבוה של יהודים חרדים המגיעים לישראל.

ח"כ עפר שלח אמר כי "הידיעה על כך שבעוד הציבור הישראלי נאנק תחת הסגר הכלכלי, נכנסים לישראל מאות אנשים ממדינות סיכון, אינם נבדקים ואינם מוכנסים לבידוד, היא ידיעה מקוממת. היא מאשרת לכאורה את החשדות הכבדים ביותר על כך שהמאבק בקורונה אינו מנוהל במנותק מלחצים פוליטיים. אני קורא לראש הממשלה להחזיר מייד את ההנחיות המחמירות לתוקפן. הציבור הישראלי לא יסכים לשלם את המחיר על שיקולים זרים והחלטות מקוממות".

העברתם של אלפי ישראלים בשבוע למלונות לבידוד היא לא רק יקרה - אלא גם משימה לוגיסטית מורכבת ביותר: בניגוד לחולים שלנים במלונות ומותר להם לנוע בתוך המלון, המבודדים הם בריאים ולכן אמורים להישאר בחדריהם מחשש להידבקות. על מנת לדאוג לכך, יש אפשרות כי כוחות שיטור ישגיחו על המבודדים. מאותה סיבה לא ברור אם ישכנו שני מבודדים בחדר אחד, כפי שעושים במלונות החולים - מה שאמור להכפיל את העלות.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב צילום: יואב דודקביץ

בראיון ל-TheMarker השבוע אמר תא"ל במיל' יורם לרדו, האחראי על פרויקט המלונות, כי לא פשוט לגייס מלונות לצורך המשימה. "אין התלהבות מצד המלונות, בלשון המעטה. בתל אביב אנחנו מנסים כבר יותר מ-48 שעות לפתוח עוד מלון ואין היענות", אמר. בנוסף, לא כל מלון מתאים למשימה, ולדבריו נדרשים מלונות של 200 חדרים לפחות.

הסיבות האפשריות לרתיעה של בעלי מלונות מהצטרפות למיזם הן תמורה נמוכה מדי, פגיעה תדמיתית אפשרית וקושי לוגיסטי רב בהפעלה של מלון שהופך למעשה למתקן עם ייעוד אחר, הכולל אלמנטים של כפייה.

ממשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד