הכירו את האיש שהחל מהיום שולט על מאות מיליארדי שקלים - מחוץ לממשלה

חמש שנים אחרי שנבחר לראשונה לכנסת, התיישב אתמול ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו בכסא יו"ר ועדת הכספים ■ החל מהיום, האישור או הסירוב למהלכים כלכליים יהיה נתון בידי ועדה שלממשלת ישראל אין בה שליטה ■ פורר: "נשנה את המצב בו יום יום האזרח ב-9 בערב מחכה מול הטלויזיה - בלי שיהיה לו מושג מה יהיה מחר ומחרתיים"

חגי עמית
חגי עמית
עודד פורר
עודד פוררצילום: אילן אסייג
חגי עמית
חגי עמית

חמש שנים אחרי שנבחר לראשונה לכנסת בגיל 42 - התיישב אתמול (ב') עודד פורר מישראל ביתנו בכסא יו"ר ועדת הכספים. מעתה, הוא יוביל את הוועדה שאחראית על אישור העברות תקציביות של מאות מיליארדי שקלים.

כמו רבים במפלגתו, גם פורר, עורך דין בהשכלתו, החל את דרכו הפוליטית בליכוד - מייד אחרי השירות הצבאי - כיועץ פוליטי של לימור לבנת. ב-2008 ניסה להתמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת במשבצת השמורה לנציג מחוז השפלה, אך לא נבחר. ב-2011 הוא כבר חבר לישראל ביתנו - מהלך שהתברר כמוצלח, לאור זאת שאחרי הבחירות של אפריל 2019, במסגרת הארגון מחדש שביצע אביגדור ליברמן במפלגה, הוא כבר הוזנק למקום השני ברשימה. קודם להיותו חבר כנסת מטעם המפלגה הוא כיהן כמנכ"ל משרד הקליטה.

פורר מתואם היטב עם ליברמן. הוא מדבר עמו על בסיס יומי, וניתן להניח שבמסגרת כהונתו, יו"ר ישראל ביתנו יהיה עם היד על הדופק בכל הנוגע לנעשה בוועדה.

אביגדור ליברמןצילום: אוהד צויגנברג

כמו ליברמן, גם הוא החליף את מדיניותו בנוגע לכשירותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להוביל את המדינה, לאור מצבו המשפטי. ביוני 2019 הוא עוד אמר כי לדעתו "ראש ממשלה יכול לכהן עם כתב אישום נגדו, כל עוד בית המשפט לא הכריע". בשבוע שעבר, הוא כבר היה זה שהציע לתקן את סעיף 30(ג) לחוק יסוד: הממשלה, ולהוסיף סעיף הקובע כי ראש ממשלת מעבר (ממשלה יוצאת) שלא זכה לאמון הכנסת, כשמדובר בכנסת המכהנת מכוח רציפות בלבד - יפסיק לכהן בשל הגשת כתב אישום, בעבירות מסוימות.

פורר הוא אומנם יו"ר זמני, אבל גם ככזה הוא יוביל מהיום את הוועדה שאמורה לאשר כל העברה תקציבית שמבצעת הממשלה: בין אם העברת כסף לטובת מימון בחירות רביעיות, כספים לחינוך המיוחד, תוכניות לקידום המגזר הערבי, תוספת למשרד הביטחון, תקציב לחינוך המיוחד או לישיבות התורניות - החל מהיום, האישור או הסירוב למהלכים אלו יהיה בידי ועדה שלממשלת ישראל אין בה שליטה.

"יום יום האזרח ב-9 בערב מחכה מול הטלויזיה - בלי שיהיה לו מושג מה יהיה מחר ומחרתיים"

בשיחה עם TheMarker, אמר פורר הערב כי "זה לא שעכשיו אני בא עם האג'נדה הכלכלית שלי. אנחנו רואים את המצב והמטרה המרכזית שלנו היא לייצב את המערכת. לשנות את המצב בו יום יום האזרח ב-9 בערב מחכה מול הטלויזיה לבאות - בלי שיהיה לו מושג מה יהיה מחר ומחרתיים. זה הדבר המרכזי שהממשלה צריכה לעשות. להחליט על תרחיש היחוס אליו היא נערכת. ולהתאים אליו את צעדי הסיוע. צריך לקבל החלטות ואני ארצה לזרז את זה בכל דרך.

"האג'נדה הכלכלית שלי תהיה רלוונטית ברגע שיתחילו לדבר על תקציב מדינה - כרגע אנו לא שם. אני לא רואה העברות תקציביות מגיעות לוועדה בחודש הקרוב. ברגע שיהיו העברות כאלו נחליט מי מקבל מה ומי לא מקבל. ללא ספק הוועדה הזו תקבע סדרי עדיפויות חדשים, קל וחומר כשזה חייב להיעשות בתקופת המשבר. איפה שנוכל להשפיע בחלוקת התקציב - נשפיע. נשאף לכך שהשקל הראשון יילך למי שעובד, משלם מסים , מייצר הכנסות ובונה את הכלכלה. עם זאת, כרגע יש לנו יעד מרכזי - להחזיר למשק את התקווה. להחזיר לציבור את ההבנה שזה אירוע מנוהל שיהיה לו סיום. לייצר לציבור אופק ולייצר שקיפות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?