נתניהו הורה להקים קרן סיוע בהיקף 4 מיליארד שקל - באוצר עוד לא דנו בנושא

על רקע המשבר הפוליטי, ההחלטות בנוגע לכניסת אזרחים מארה"ב לישראל והיקף הסיוע שיינתן לעסקים - ממשיך נתניהו לנהל את משבר הקורונה ללא פיקוח של הכנסת

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול
נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמולצילום: AFP
חגי עמית
חגי עמית

"הצעד הראשון שאני מכריז עליו: עד יום ראשון שר האוצר יקים קרן חירום לסיוע תזרימי לעסקים חיוניים לתפקוד המשק", כך הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום חמישי בדיון בנושא ההיערכות הכלכלית להשלכות נגיף קורונה, בהשתתפות שר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן, נגיד בנק ישראל אמיר ירון, ראש המל"ל מארי בן שבת ומנכ"לי משרדים בלשכת רה"מ בירושלים.

נתניהו חזר היום (א') בישיבת הממשלה על רצונו בהקמת קרן שתעניק סיוע חירום לעסקים חיוניים לתפקוד המשק, בהיקף של 4 מיליארד שקל. נתניהו גם הכריז כי כחלון אמור להגיש פירוט בנוגע לפעילות של הקרן עוד היום.

עם זאת, נכון ל-13:30, טרם החלו באוצר לדון בסוגיות כגון מי הם העסקים שיוגדרו כחיוניים לתפקוד המשק, אם 4 מיליארד שקל הוא סכום גבוה או נמוך מדי לקרן, מה יהיה המקור הכספי לקרן או לערבויות שינתנו עבורה ומי יהיה אחראי להתנהלותה. נכון למועד זה קיים גוף אחד שניתן לומר עליו בוודאות כי הוא יוגדר כגורם חיוני, אל על.

על רקע הרצון של נתניהו לצעדי חירום לצורך התמודדות עם קורונה, מודגש בימים אלה ביתר שאת היעדר פיקוח פרלמנטרי על הדרך שבה הממשלה הנוכחית מתמודדת עם המשבר, דווקא בעת שבה פיקוח כזה נחוץ יותר מכל.

כך לדוגמה התגלע לאחרונה ויכוח בין משרד ראש הממשלה למשרד הבריאות בנוגע להחלטה אם לחייב את המגיעים מארה"ב לישראל בכניסה לבידוד. מדובר במהלך מתבקש לאור מאות הנדבקים בנגיף בארה"ב, ובהתחשב בכך שבנוגע למדינות במצב דומה כבר יצאה הוראה כזו.

משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

למרות זאת, במשרד ראש הממשלה חוששים מהשלכות דיפלומטיות של הכרזה כזו על יחסי החוץ עם ארה"ב. נתניהו מנהל בימים אלה את משבר הקורונה באופן צנטרליסטי ללא פיקוח, כפי שהתרגל להתנהל במרבית תקופתו כראש ממשלה. עם זאת, בניגוד לשנים קודמות נתניהו אינו נהנה כעת מאמון הכנסת או הבוחרים - וכל התנהלותו מושפעת מהמצב הפוליטי שבו הוא נמצא.

מי שלוחץ על הקמת ועדת משנה לוועדת חוץ וביטחון שייעודה פיקוח על התנהלות הממשלה במשבר, הוא חבר הכנסת צבי האוזר. האוזר פנה עוד לפני הבחירות – באמצע חודש פברואר - ליו"ר ועדת חוץ וביטחון דאז, חבר מפלגתו ח"כ גבי אשכנזי, בבקשה דחופה להקמת ועדת משנה בנושא התפשטות נגיף קורונה בישראל.

"לנוכח המצב הפוליטי והקושי בכינוס מליאה לצורך הקמה דחופה של ועדה ייעודית שתטפל בנושא, אני מבקש כי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת תיטול את הסמכות ותקיים בקרה ופיקוח פרלמנטריים כנדרש במדינה מתוקנת על דרכי ההתמודדות עם התפשטות הנגיף", אמר האוזר.

האוזר גם ממשיך להצביע על הבעייתיות בכך שרח"ל – רשות החירום הלאומית שאמורה להיות אמונה על ניהול המשק במצב של מגפה המונית - מנוהלת בימים אלה על ידי ממלא מקום זמני שמינה שר הביטחון נפתלי בנט לפני שלושה שבועות. ממלא המקום - אל"מ (מיל') נוחי מנדל – מונה לתפקידו רק לשלושה חודשים. האוזר דורש במקביל מבנט "למנות בדחיפות ראש קבוע לרשות החירום הלאומית, כחלק ממימוש האחריות הכוללת של משרדך לכלל מצבי החירום במרחב האזרחי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי