אם זה היה תלוי בנתניהו - הקורונה היה תירוץ מושלם לדחות את הבחירות

בעקבות נגיף קורונה? ביום חמישי מונה ממלא מקום זמני למנכ"ל הרשות לחירום לאומי, שעזב לפני ארבעה חודשים ■ במקום לערב גופים שיכולים לארגן את פעילות משרדי הממשלה ולהכין את האוכלוסייה , הנגיף ממשיך לשמש תפאורה לתמונת מחזור של הממשלה

חגי עמית
חגי עמית
בנימין נתניהו. אם זה היה תלוי בו - היה דוחה את הבחירות
בנימין נתניהו. אם זה היה תלוי בו - היה דוחה את הבחירותצילום: אוהד צויגנברג
חגי עמית
חגי עמית

ספק גדול אם בליכוד מצאו נחמה היום (ראשון) בהודעת ועדת הבחירות, שלפיה משרד הבריאות הוא היחיד שיוכל לאפשר לאזרחים השוהים בבידוד מחשש שנדבקו בנגיף הקורונה לצאת להצביע, וכי הוועדה בוחנת את האפשרות להקמת קלפיות יעודיות עבורם. באווירה הנוכחית, שבה הציבור הישראלי חש מיאוס מהבחירות והקרב המרכזי של הליכוד הוא על הוצאת המצביעים האדישים מהבית, יש מקום לחשש שסיכוי אפסי להידבקות מקורונה יהיה התירוץ של חלקם להישאר בבית ביום הבחירות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, כבר התגייסו למלחמת ההסברה הזו אתמול, כשהודיעו כי יש חשש מהפצת ידיעות מזויפות בנוגע לסכנות הנגיף, כדי להשאיר את האזרחים בבית ביום הבחירות. אילו היה הדבר תלוי בנתניהו, הוא היה משתמש בנגיף כתירוץ מושלם לדחיית הבחירות. בפועל, רק הכנסת יכולה להחליט על מהלך כזה, ובה אין לו רוב.

נתניהו וליצמן בסיור בתל השומר, בשבוע שעברצילום: שאול גולן

במקום זאת, הנגיף שימש אתמול תפאורה לעוד תמונת מחזור של ממשלת ישראל: שריה התכנסו לישיבת היערכות לאומית מיוחדת בנוגע להתמודדות עמו. היה זה הדיון השני בתוך חמישה ימים שהממשלה ערכה בנושא.

עם כל הכבוד לישיבות רבות המשתתפים שמכנס נתניהו וההכרזות לתקשורת, לא בטוח שישראל זקוקה בימים אלה לראש ממשלה המנהל באופן אישי את משבר הקורונה סביב שולחן הממשלה. שמונה ימים לפני קיום הבחירות, כל דיון המתנהל בדרך זו מושפע בעיקר מרצונו של נתניהו לשדרג את הקמפיין שלו ולהצטייר כמי שמגן על האזרחים באופן אישי מהסכנות הבריאותיות האורבות להם.

מרוב ישיבות ממשלה לא רואים מינויים

ביום חמישי האחרון ביצע שר הביטחון, נפתלי בנט, מינוי שעשוי להיות אחד המהותיים שנעשו בתקופה האחרונה. בנט החליט כי ראש היחידה להתיישבות במשרד הביטחון, אל"מ (מיל') נוחי מנדל, ישמש ממלא מקום ראש הרשות לחירום לאומי (רח"ל). מנדל, איש הציונות הדתית ותושב כרמי צור שבגוש עציון, שימש בעבר קצין האג"ם של יחידת מגלן, שבה בנט היה מפקד צוות. הוא נכנס לתפקיד לאחר שבארבעת החודשים מאז שהתפטר זאב צוק רם מהתפקיד, התנהלה רח"ל ללא מנהל, כשהמשנה למנכ"ל משרד הביטחון, רוני מורנו, הוא זה שאחראי לה. גם עתה, מנדל מונה לתקופה לשלושה חודשים בלבד.

תדריך משרד הבריאות לקראת התפשטות הקורונה בישראלצילום: עופר וקנין

מינויו של מנדל מהותי לנוכח האיום של מגיפת הקורונה – רח"ל, גוף בעל תקציב שנתי של כ-100 מיליון שקל, היא אחד המוסדות שעשויים להידרש אליו. "רח"ל אמורה להיות הגוף המנהל והמתכלל את פעילות משרדי הממשלה למצב חירום, וזה שמחזיק את תמונת המצב היומית והשעתית בתחום ההיערכות", אמר בצלאל טרייבר, מי שעמד בראש רח"ל עד לתחילת 2018. "היא הגוף שמוודא כי ניתנות הנחיות לאומיות נכונות. אם זה אכן המצב – היא היתה אמורה להתחיל לעסוק בנושא הקורונה כבר לפני שבועיים שלושה".

ישראל זקוקה לדיונים מקצועיים של מטה מסודר ולגוף שיתכלל את ההתמודדות הלאומית של משרדי הממשלה עם המצב. במקרה של התפשטות המגיפה בישראל, קשה לחשוב על משרד שלא יהיה מעורב בהתמודדות איתה - משרד התחבורה, משרד התקשורת, משרד האנרגיה או משרד העבודה והרווחה. רח"ל היא הגוף שהוקם בדיוק למטרה הזו.

נוסעים בנתב"גצילום: ביאה בר קלוש

נכון לעכשיו, הן רח"ל והן פיקוד העורף אינם חלק מההיערכות המעשית להתפשטות נגיף הקורונה. בשני הגופים מבצעים בימים אלה רענון של הפקודות הרלוונטיות ומתחילים להבין את משמעויות האיום ככל שמדובר בעבודה מול בתי החולים והאוכלוסיה האזרחית – אבל לא יותר מכך. מי שאחראי כרגע לאירוע הוא המטה לביטחון לאומי המל"ל, שמשתייך למשרד ראש הממשלה ונועד לשמש כמטה אישי לראש הממשלה בסוגיות ביטחון לאומי.

ברח"ל ובפיקוד העורף ממתינים לרגע שבו יוכרז מצב חירום לאומי, כדי שתהיה להם סיבה להיכנס לפעילות. כך לדוגמא, כשמדובר בנשק כימי, הפיקוד רואה את עצמו כאחראי לחלוקת מסיכות אב"כ לאזרחים. כשמדובר במגיפה – כל אזרח אמור לחפש מסיכה לעצמו.

"להתפשטות נגיף הקורונה בישראל השלכות ברמה לאומית אשר עלולות להתפתח למצב חירום בעורף", כתב ח"כ צבי האוזר (כחול לבן) בסוף השבוע לשר הביטחון בנט, "אני קורא לך למנות בדחיפות ראש קבוע לרשות החירום הלאומית, כחלק ממימוש האחריות הכוללת של משרדך לכלל מצבי החירום במרחב האזרחי".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, צבי האוזרצילום: ינאי יחיאל

האוזר גם פנה ליו"ר ועדת חוץ וביטחון, חבר מפלגתו ח"כ גבי אשכנזי, בבקשה דחופה להקמת ועדת משנה בנושא התפשטות נגיף הקורונה בישראל. "לנוכח המצב הפוליטי השורר בישראל, והקושי בכינוס מליאה לצורך הקמה דחופה של ועדה ייעודית שתטפל בנושא, אני מבקש כי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת תיטול את הסמכות ותקיים בקרה ופיקוח פרלמנטריים כנדרש במדינה מתוקנת על דרכי ההתמודדות עם התפשטות הנגיף", אמר האוזר.

ממשרד הבריאות נמסר כי הוא נמצא בקשר עם המל"ל ופיקוד העורף וכי ערך ישיבות בשיתופם.

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר