הפעימה השלישית לא יצאה אל הפועל - והנכים יוצאים לרחובות

ארגוני הנכים יקיימו מחאה בתל אביב, לאחר שהממשלה לא העלתה את קצבת הנכים ל-3,700 שקל בהתאם להבטחתה ■ אייל כהן, ממובילי קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים": "המצב שבו אנחנו בוחרים בין אוכל לתרופות הוא מצב מביש ומביך"

חגי עמית
חגי עמית
הפגנת נכים בתל אביב
הפגנת נכים בתל אביבצילום: תומר אפלבאום
חגי עמית
חגי עמית

"כחלון הודיע. תוספת של 4 מיליארד שקל לנכים"; "נתניהו הכריע, תוספת של 4 מיליארד שקל לנכים". הכותרות האלה שפורסמו בכל כלי התקשורת בתחילת 2018 נועדו לסיים את המחאה של ארגוני הנכים שנמשכה כשנתיים. מעבר לפקקי התנועה שהיא יצרה בכבישי ישראל, המחאה הובילה להבנה כי הממשלה יכולה לעשות יותר לטובת המגזרים החלשים ביותר בחברה הישראלית.

אלא שלמרות הכותרות והכוונות הטובות - הדבר לא קרה. תוספת של מעט יותר מ-2 מיליארד שקל בשנה ניתנה לקצבות הנכים בשתי הפעימות הראשונות של ההסכם. הפעימה השלישית, שהיתה מגדילה את הקצבות ל-3,700 שקל בחודש, לא יצאה אל הפועל במועד שנקבע לה, החודש. הסיבה לכך היא שהעלאה נוספת של הקצבות דורשת הליך חקיקה, שהכנסת הנוכחית הנמצאת בפגרה מנועה מלעשותו.

הנכים הם מגזר נוסף המשלם את מחיר המשבר הפוליטי. גם אם היתה מכהנת בישראל ממשלה שזכתה לאמון הציבור - היא היתה נאלצת להתמודד עם סיטואציה תקציבית שבה נדרשים קיצוצים. במלים אחרות, היה צורך למצוא מקור להעלאת הקצבות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס

כתוצאה מכך ארגוני הנכים חוזרים לרחובות, כאשר ב-17:00 תתקיים הפגנה ליד קרית הממשלה בתל אביב, בצומת עזריאלי. המוחים לא מתכננים חסימות כבישים, אבל לא מן הנמנע שההפגנה תגרום לעומסי תנועה.

המוחים מבטיחים כי האירוע יפתח סדרת פעולות ומחאות שמכונים על ידי ארגוני הנכים כ"תיק 3700", בהתאם לסכום קצבת הנכות שעליו התחייבו נתניהו והממשלה בהסכם.

אייל כהן, ממובילי קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים", אמר כי "נתניהו חייב לחזור ולטפל בחיים עצמם: הוא האיש המרכזי שבגללו נשחקו קצבות הנכים במשך שנים. הוא מי שהצמיד את הקצבה למדד במקום לשכר הממוצע וגמר אותנו. הממשלה בראשותו התחייבה להעלות את הקצבה ל-3,700 שקל, שזה אפילו לא שכר מינימום, וגם עניין זה נתניהו לא עומד. הפעימה הנוספת חייבת להיכנס כמו שסוכם וכמו שנחקק. המצב שבו אנחנו בוחרים בין אוכל לתרופות הוא מצב מביש ומביך".

"יש מאבקים שאתה תופס את הראש ושואל את עצמך איך בכלל הגענו למצב שצריך להיאבק על הזכויות הכי בסיסיות שיש. באנו להיות עם הנכים ולהגיד להם - המאבק שלכם הוא המאבק של כולם", אמר תומר שמוקלר מתנועת דרור ישראל.

במקביל לכך ח״כ אילן גילאון (העבודה-גשר-מרצ) ומרצ פנו הבוקר באמצעות עו"ד גלעד ברנע, לשרי האוצר והעבודה והרווחה, ודרשו מהם להציג מתווה להעלאת קצבת הנכות באופן מיידי, והבהירו כי אם לא יעשה - יפנו לבג"ץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"