עוד מאות אלפי שקלים, על חשבונכם: נתניהו רוצה מנהל מיוחד למטוס רה"מ

מינוי מנהל למערך המטוס יוביל להעמסת עלויות שכר בהיקף של מאות אלפי שקלים בשנה על משלם המסים, ומהווה נדבך נוסף בסימן השאלה בנוגע לכדאיות הכלכלית של הפרויקט

חגי עמית
חגי עמית
מטוס ראש הממשלה החדש
מטוס ראש הממשלה החדשצילום: אלון רון
חגי עמית
חגי עמית

משרד ראש הממשלה דן עם אנשי נציבות שירות המדינה בנוגע למינוי מנהל אחראי למטוס ראש הממשלה. האחריות על תפעול המטוס אמנם תהיה בידי תעשייה אווירית – החברה שהסבה את המטוס מדגם בואינג 767-300ER לצורך תפקידו החדש, אבל במשרד ראש הממשלה מעוניינים בתקן נפרד לגורם בתוך המשרד, שיהיה אחראי מטעמו על המטוס.

בסוף נובמבר החל מטוס ראש הממשלה בטיסות המבחן שלו ובהנחה שאלה יהיו מוצלחות - הוא צפוי להיכנס לשימוש בחודשים הקרובים.

אם אכן יוחלט על מינוי מנהל כזה למערך המטוס, הדבר יהווה תוספת לעלויות התפעול השוטפות שלו. עלות פרויקט המטוס הממשלתי כולו מסתכמת בכ-580 מיליון שקל, חציה נובע מתחזוקת המטוס בשנים הקרובות.

מינוי מנהל למערך המטוס יביא להעמסה של עלויות שכר בהיקף של מאות אלפי שקלים בשנה על משלם המסים, ומהווה נדבך נוסף בסימן השאלה בנוגע לכדאיות הכלכלית של הפרויקט. משרד האוצר גרס לאורך השנים כי ההחלטה הנכונה מבחינה כלכלית היא להמשיך להטיס את ראש הממשלה לחו"ל על בסיס המודל הנהוג כיום: חכירת מטוס מותאם מאל על בהתאם לצורכי ראש הממשלה. לעומת זאת, ועדת גולדברג קבעה ב-2014 כי דווקא יש לרכוש מטוס ייעודי לראש הממשלה. בסיס קביעה זו היה מבצעי' שכן היתרון במטוס ממשלתי, לפי השב"כ, הוא ביטחוני - במטוס זה יהיו מערכות תקשורת שיאפשרו לו לנהל את המדינה באופן חופשי גם בהיותו באוויר מבלי להידרש לעזרים נוספים.

בהמשך נבעה הביקורת מהתנפחות תקציב המטוס. בתחילת הדרך דובר בוועדת גולדברג על עלות של 76.5 מיליון דולר (כ-300 מיליון שקל). באוצר דיברו על 50 מיליון דולר – כ-200 מיליון שקל, אבל ללא עלויות מיגון. ההוצאה הסופית כאמור גבוהה הרבה יותר.

לעלויות התחזוקה יש להוסיף את העובדה שמשרד ראש הממשלה מתבסס בהטסת המטוס הנשיאותי ובתפעולו השוטף על טייסי אל על, המאומנים בהטסת מטוס מדגם זה. אלא שבשנה האחרונה התבשרנו כי עד סוף 2018 יוציאו באל על את כל מטוסי הבואינג 767 מכלל שימוש. המשמעות היא שלא יהיו טייסים מאומנים ומוכשרים להטיסו. האחריות על הטסת אותם טייסים לסימולטורים ושמירה על כשירותם, תיפול גם היא על כתפי משלם המסים.

ממשרד רה"מ נמסר: "נושא מינוי ממונה מטעם משרד רה"מ נדון כעת בנציבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן