לא כולל מקלחת: מטוס ראש הממשלה כמעט מוכן - מי יהיה הראשון שיזכה להשתמש בו?

חמש שנים אחרי שההחלטה בנוגע לרכישתו התקבלה, ואחרי הוצאה של 580 מיליון שקל - מטוס ראש הממשלה מוכן לטיסת מבחן

חגי עמית
חגי עמית
מטוס ראש הממשלה החדש
מטוס ראש הממשלה החדשצילום: אלון רון
חגי עמית
חגי עמית

שאלת זהות ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל תהיה בעלת הרבה השלכות על עתיד המדינה, אבל לפחות במישור אחד נראה כי אם בנימין נתניהו לא יהיה זה שיצליח לזכות בתפקיד, ניתן יהיה להגדיר זאת כ"צחוק הגורל".

התעשייה האווירית פירסמה היום (ה') כי היא נמצאת בהכנות האחרונות לקראת טיסת המבחן הראשונה של המטוס, שנבנה באתר הייצור של חטיבת התעופה שלה בלוד, ומיועד לשימושם של ראשי המדינה לעשורים הבאים. היא אף פירסמה תמונות ראשונות של המטוס מדגם בואינג 767-300ER, ופירסמה כי המטוס יכול לטוס בטיסה רציפה ללא צורך בנחיתות ביניים, עד לסין ויפן במזרח וארה"ב או ברזיל במערב, וכי בתוכו מותקנות מערכות קשר מתוחכמות ומוצפנות המאפשרות קשר רציף, מאובטח ומוצפן לראשי המדינה עם הגורמים המעוניינים בכך.

כחלק מההכנות האחרונות לקראת טיסת המבחן הראשונה של המטוס - שאמורה להתקיים בימים הקרובים בנתב"ג - נערכה הבוקר בדיקת תקינות גלגלים ומערכות המטוס. במהלך הבדיקה החל לעלות עשן מאחד מגלגלי המטוס. כבאיות שדה התעופה שהיו בכוננות במסגרת התרגיל יצאו למסלול, אך בסופו של דבר לא נדרשו לפעולה שכן לא פרצה שריפה.

מטוס לדרישת נתניהו

ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

ייצור המטוס המדובר הוא תוצר של דרישתו של נתניהו, ובנייתו לוותה בביקורת חריפה נגד ההחלטה של ממשלת נתניהו להשקיע סכומי עתק במטוס ייעודי מסוג זה. אלא שלאור תמונת המפה הפוליטית נכון להיום, כלל לא בטוח שאחרי שנים ארוכות של ציפייה נתניהו יהיה ראש הממשלה הראשון שיחנוך אותו וישתמש בו.

הביקורת על בניית המטוס היתה כלכלית. ראשית על עצם ההחלטה – שכן משרד האוצר גרס מהרגע הראשון כי ההחלטה הנכונה מבחינה כלכלית היא להמשיך להטיס את ראש הממשלה לחו"ל על בסיס המודל הנהוג כיום: חכירת מטוס מותאם מאל על בהתאם לצורכי ראש הממשלה. לעומת זאת, ועדת גולדברג קבעה ב-2014 כי דווקא יש לרכוש מטוס ייעודי לראש הממשלה. היתרון שבדבר, לפי השב"כ, הוא ביטחוני, מכיוון שבמטוס זה יהיו מערכות תקשורת שיאפשרו לו לנהל את המדינה באופן חופשי גם בהיותו באוויר והצורך בעזרים נוספים.

בהמשך נבעה הביקורת מהתנפחות תקציב המטוס. בתחילת הדרך דובר בוועדת גולדברג על עלות של 76.5 מיליון דולר (כ-300 מיליון שקל). באוצר דיברו על 50 מיליון דולר – כ-200 מיליון שקל, אבל ללא עלויות מיגון. כך או כך - במועד המכרז כבר זינקה העלות המוערכת במשרד האוצר ליותר מ-700 מיליון שקל. בסופו של דבר עלות הפרויקט הסתכמה בכ-580 מיליון שקל, עלות שחציה נובע מתחזוקת המטוס בשנים הקרובות. במקור תוכננה להיות במטוס מקלחת – תוכנית שבוטלה בסופו של דבר בגלל המורכבות שבהתקנת מערכות מים במטוס.

המטוס יצויד, ככל הנראה, במערכת דירקם (DIRCM) - הקרויה גם מגן רקיע - מערכת המיוצרת על ידי אלאופ מקבוצת אלביט. המערכת נועדה להגן על מטוסים אזרחיים מפני איומי טרור באמצעות שיבוש גלי רדיו, הגורם לטילי כתף לסטות ממסלולם.

סוגיה משמעותית שעמדה בפני מובילי הפרויקט היתה סוג המטוס שיירכש. גם לגביה יש כיום גורמים הבטוחים כי התקבלה החלטה שגויה. כדי לחסוך בעלויות הראשוניות הוחלט במשרד ראש הממשלה לקנות מטוס מדגם בואינג 767 - מטוס בן יותר מ-15 שנה. משמעות החלטה זו היתה עלות נמוכה הרבה יותר מאשר רכישת מטוס חדש ויקר יותר מדגם 787, אלא שבשנה האחרונה התבשרנו כי עד סוף 2018 יוציאו באל על את כל מטוסי הבואינג 767 מכלל שימוש.

משרד ראש הממשלה מתבסס בהטסת המטוס הנשיאותי ובתפעולו השוטף על טייסי אל על, המאומנים בהטסת מטוס מדגם זה. המשמעות של הוצאתו משימוש בחברה היא שלא יהיו טייסים מאומנים ומוכשרים להטיסו. האחריות על הטסת אותם טייסים לסימולטורים ושמירה על כשירותם תיפול גם היא על כתפי משלם המסים. גם ברמת התחזוקה ה-767 פחות יעיל מה-787. כך שמדובר על בחירה במטוס שהינו זול יותר משמעותית ברכישה, אבל יקר יותר בתפעול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?