הקבינט החליט על הקמת ועדה לבחינת השקעות זרות בישראל

לפי נוסח ההחלטה, הוועדה לא תשפיע על מרבית תעשיית ההיי-טק והפנייה אליה תהיה על בסיס וולונטרי בלבד ■ ההחלטה נובעת במידה רבה מלחץ כבד שהפעיל הממשל האמריקאי, בציפייה שישראל תפקח על ההשקעות של גופים סיניים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלון
רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלוןצילום: נעם ריבקין פנטון /
חגי עמית
חגי עמית

בימי הדמדומים של הממשלה הנוכחית, באותו שבוע שבו חתנו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מבקר בישראל, החליט הקבינט המדיני-בטחוני בשתי ישיבות מרתוניות שנחשפו לראשונה ב-TheMarker, על הקמתה של ועדה לבחינת השקעות זרות בישראל. את הוועדה יוביל משרד האוצר, וישתתפו בה נציגים בכירים ממשרד האוצר, משרד הביטחון, המטה לביטחון לאומי ומשקיפים מטעם משרד החוץ, משרד הכלכלה והמועצה הלאומית לכלכלה.

ההחלטה התקבלה אחרי שנים ארוכות שבהן הממשלה הנוכחית מתחבטת בסוגיה. מנוסח ההחלטה עולה כי מדובר בוועדה בעלת סמכויות מינוריות, אשר תבחן עסקות שמחייבות גם כך אישור של רגולטורים ממשלתיים. הפנייה אליה תיעשה באופן וולונטרי על ידי אותם הרגולטורים, בין אם מדובר בבנק ישראל, הפיקוח על שוק ההון או אגף הפיקוח על היצוא הביטחוני במשרד הביטחון.

תפקיד הוועדה הוא לסייע לרגולטורים לשלב שיקולים של ביטחון לאומי בתהליך אישור השקעות זרות בתחומי הפיננסים, התקשורת, התשתיות, התחבורה והאנרגיה. חשיבות הקמת הוועדה הינה בהכרה הרשמית של ישראל בכך שיש צורך לבחון מפרספקטיבה של ביטחון לאומי גם השקעות בתחומים דוגמת פיננסים או תשתיות שאינם בטחוניים בהגדרתם – בין אם מדובר על חברות ביטוח, זכייניות רכבת או חברות לקידוח גז.

הגדרת התחומים הזו כן טומנת בחובה הקלה בחששות שהיו בתעשיית ההיי-טק הישראלית בתקופה האחרונה מפני מהלך שיגביל את ההשקעות הזורמות לתעשייה מרחבי העולם בכלל ומסין בפרט, שכן סטארט-אפים ישראלים שאינם עוסקים ביצוא בתחומים רגישים לביטחון המדינה לא יושפעו מהקמת הוועדה.

ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת וראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון הובילו את קבלת ההחלטה, שמתבססת בין היתר על הצעת חוק בנושא שיזם חבר הכנסת עמר בר לב. במשרד הביטחון תמכו בהקמת ועדה בעלת סמכויות נרחבות יותר. עם זאת, שר האוצר משה כחלון חשש מההשלכות של הקמת ועדה כזו על זרימת הכספים הזרים לישראל, ודחף להגבלת כוחה בהתאם לנוסח הנוכחי.

תעשיית ההיי-טק הישראלית נהנית בשנים האחרונות מזרם של השקעות מסין, הנובע מכך שהמעצמה מהמזרח הרחוק סימנה את עולם הטכנולוגיה הישראלי כיעד אסטרטגי. בהתאם לכך חברות סיניות עקבו בימים האחרונים בעניין רב אחרי הדיונים בקבינט בנושא.

עבודת המטה להקמת הוועדה וסדרי עבודתה תבוצע תוך 45 יום. הקבינט המדיני-בטחוני יתכנס שוב תוך שישה חודשים כדי לבחון את אופן עבודת הוועדה, על מנת לבצע התאמות במידת הצורך.

ההחלטה, שאינה מתייחסת להשקעות של מדינה מסוימת, נובעת במידה רבה מלחץ כבד שהפעיל הממשל האמריקאי בחודשים האחרונים בציפייה שישראל תפקח על ההשקעות של גופים סיניים במשק המקומי. השיא היה לפני כשנה כאשר גורמים אמריקאיים הביעו חשש מפני העובדה שנמל המים העמודים הנבנה בימים אלה בחיפה יתופעל על ידי זכיינית סינית והעבירו מסרים לפיהם הצי האמריקאי ישקול להפסיק את פעילותו בנמל מסיבה זו.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, התבטא במפורש כי קיים צורך שישראל תנהיג הגבלות כאלה לפני הבחירות של חודש אפריל - במקביל להכרזתו על הכרת ארה"ב ברמת הגולן. לפני כשבוע ביקרה משלחת של משרד האוצר בארה"ב ובמהלך הביקור נשאלו בכירי האוצר פעם נוספת בנוגע לסוגייה.

ההחלטה על העלאת הנושא לדיון בקבינט התקבלה רק לפני שבוע - ואין זה מקרי שהיומיים המרוכזים של דיונים בנושא נערכו בקבינט בדיוק באותו השבוע שבו ביקר בישראל חתנו של טראמפ, היועץ המיוחד ג'ארד קושנר. הן בארה"ב והן בחלק ממדינות אירופה הובילו בשנים האחרונות הקמה של גופים דומים שיעדם לפקח על השקעות דומות בנכסים מקומיים.

הנוסח המרוכך של ההחלטה הינו ניסיון של ישראל להלך בין הטיפות ולהקל את הלחץ האמריקאי מבלי לפגוע בסין. ספק אם הניסיון הזה שלא להתלכלך במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יצליח, שכן הממשל הסיני לא צפוי לפספס את ההודעה של היום.

עו"ד איל חיאט, שותף ומנהל פעילות סין והמזרח הרחוק במשרד ליפא מאיר ושות', אמר כי "לנוכח היחסים האמיצים של ישראל עם סין אין להניח כי יינקטו צעדים חריגים שישנו משמעותית את הסטטוס קוו. עם זאת, סביר כי נכסים רגישים וטכנולוגיות רגישות (AI, דור חמישי וכד') יפוקחו ביתר שאת. בכל מקרה, הפוטנציאל המשמעותי לשיתוף פעולה עומד בעינו, ודאי בתחומים 'נייטרליים' כמו רפואה, אגריטק, קלינטק, פודטק וכו'. כמו-כן סביר להניח כי יימשך שיתוף הפעולה בכל הנוגע לפעילות מרכזי מחקר ופיתוח בסין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה