זה שיוצא וזה שבא: יואל חסון חזר לעבוד עם הלוביסט ששיתף פעולה עם קרן ברק

חבר הכנסת לשעבר, שעזב רק באחרונה את המשכן - חזר לפעול בחברת הייעוץ שבה הוא שותף עם צח בורוביץ' ■ חסון: "אנחנו מביאים את כל הניסיון המקצועי שלנו - ועושים דברים מדהימים"

חגי עמית
חגי עמית
חבר הכנסת לשעבר, יואל חסון
ח"כ יואל חסוןצילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

שני פוליטיקאים שעולם השדלנות (לובינג) אינו זר להם זכו לשינוי במעמדם בתחילת אפריל. הלוביסטית קרן ברק - בעלת חברת היעוץ וקשרי הממשל קונטקטי - הצליחה אחרי שנים ארוכות של ניסיונות להיכנס לכנסת כחלק מרשימת הליכוד. לעומתה, יואל חסון (המחנה הציוני), סיים קדנציה עמוסה כחבר כנסת - שבה שימש כמרכז אופוזיציה לוחמני. לפני כהונתו האחרונה כחבר כנסת ב-2015, היה חסון פעיל בחברת הייעוץ הקבינט, שהקים יחד עם הלוביסט צח בורוביץ' ב-2013.

חסון לא הפתיע בכיוון התעסוקתי שבחר. כמעט מיד הוא חזר לפעילות במסגרת חברת הייעוץ שבה הוא שותף עם בורוביץ'. כפי שהוא הגדיר זאת בשיחה עמנו, "חזרתי לחברת הקבינט - חברה טובה ומצליחה שהייתי ממקימיה. אנחנו מביאים את כל הניסיון המקצועי של צח בורוביץ' ושלי - ועושים דברים מדהימים".

החבירה של חסון לבורוביץ' מחזירה אותנו לברק - שהיתה צריכה למצוא פתרון לחברת השדלנות קונטקטי שבבעלותה. ברק שיתפה פעולה בשנים האחרונות עם אותו בורוביץ' בפעילות לוביסטית מול כמה לקוחות בעלי משקל, ובהם הבנק הבינלאומי, משווקת הסיגריות האלקטרוניות JULL, איגוד חברות הביטוח, איגוד חברות הנפט, סלקום וצומת ספרים - כולם היו לקוחות משותפים שלה ושל בורוביץ'.

בהתאם, מטעמה של ברק נמסר השבוע כי: "קרן ברק ויתרה מרצונה על עסק מצליח מאוד, אותו בנתה בעשר אצבעותיה. זאת על מנת להיות שליחה ונבחרת ציבור תוך שהיא רותמת את יכולותיה האישיות, המקצועיות והפרלמנטריות רק למטרה אחת, הציבור הישראלי. קרן ברק מכרה לחברת הקבינט של צח בורוביץ את חלקה בפעילות שהשניים ניהלו בשיתוף פעולה. חברת קונטקטי שהוקמה ע"י קרן ברק היתה ונותרה בבעלותה המלאה והבלעדית. עם היבחרותה לכנסת, קרן חדלה באופן מלא מפעילותה העסקית וכך גם חברת קונטקטי, והחברה איננה חברה פעילה עוד".

חברת הכנסת קרן ברקצילום: מתוך עמוד הפייסבו

חוק הצינון ימנע מחסון מלעסוק בפעילות בכנסת במשך שנה לאחר שסיים את כהונתו כחבר כנסת, אבל הוא כן יכול לייעץ ללקוחות מחוץ לכותלי המשכן. הסכם ניגוד העניינים של ברק אמנם מונע ממנה מלעסוק בענייני לקוחותיה לשעבר, אך עם זאת השותפות שממנה יצאה עם בורוביץ' מביאה לכך שהיא תצטרך להקפיד על התנהלותה גם במגע עם לקוחותיה של הקבינט.

זהות עורך הדין שערך את ההסכם בין ברק לבורוביץ' לא זרה לעולם הפוליטי: מדובר בעו"ד אלון גלרט, מי שניהל ב-2013 את המשא ומתן הקואליציוני עבור מפלגת קדימה וב-2015 את המו"מ עבור מפלגת כולנו, ומשמש כיועץ המשפטי של קק"ל.

צח בורוביץ'צילום: עופר וקנין

חסון הדגיש השבוע כי לא היה לו קשר עם ברק וכי הוא לא נכנס בנעליה. עם זאת, מול חלק מלקוחותיהם של ברק ובורוביץ' הדבר עשוי להיראות כך. לדוגמה, יומנה של ראש המועצה האזורית עמק חפר, גלית שאול, יכול להעיד על כך. שאול, שלה מייעץ בורוביץ' בנושא תוכניות הוותמ"ל, נפגשה בינואר האחרון עם ברק ובורוביץ', וב-14 באפריל היא כבר ישבה לפגישה עם חסון ובורוביץ'.

ברק, אגב, יכלה להשאיר את קונטקטי בבעלותה כשהיא לא פעילה ולא לסגור אותה - בזכות הסיטואציה המורכבת שנוצרה לאחר החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לקחת את מדינת ישראל לבחירות נוספות.

הדבר הביא לכך שבמאי האחרון היתה ליועץ המשפטי לכנסת, אייל ינון, בשורה חיובית לחברי הכנסת החדשים. ינון הבין שלנבחרי ה-9 באפריל לא ברור כמה קצרה תהיה שהותם במשכן - ועידכן כי הם אינם מחויבים לסיים את פעילותם העסקית - שקדמה לשליחותם הציבורית. הוא אסר עליהם ליטול חלק במעורבות עסקית פעילה, לרבות ישיבות דירקטוריון, אך איפשר להם להחזיק בחברות ולקבל מהן דיווידנדים. כפי שהגדיר זאת: "עמדת הכנסת היא כי אין מקום בעת הזאת לחייב את חברי הכנסת החדשים לנקוט צעדים בלתי-הפיכים הנוגעים לבעלותיהם או אחזקותיהם בחברות שונות".

מחברת הקבינט נמסר בתגובה: "החברה של קרן ברק וחברת הקבינט ניהלו שיתוף פעולה מקצועי שהסתיים באופן מלא ומיידי עם היבחרה לכנסת. מאחר שחברת הקבינט היא פרטית, התנאים המסחריים לסיום שיתוף הפעולה אינם רלוונטיים. יואל חסון שהיה שותף להקמת חברת הקבינט ב-2013 יחד עם צח בורוביץ', שב לפעילות לאחר שסיים את כהונתו בכנסת ה-20".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, מסר בתגובה לידיעה אתמול כי "בין אם ההגדרה היא 'יועץ' או 'שותף' בחברת לובינג, עבורי המשמעות היא לוביסט. צר לי שח"כ חסון בוחר בפרשנות מצמצמת. יתכן שהמהלך שעשה הוא חוקי אבל בהחלט נודף ממנו ריח לא נעים. בכוונתנו לאתגר את הכנסת בנושא ואם מוסדותיה לא יעמדו באתגר נפנה להרחבת הגדרות הצינון במעבר ללובינג".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"