האם נתניהו יתערב ערב הבחירות - ויפגע במאבק בסלמונלה בלולים?

בעקבות פנייה שקיבל ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, נפתחה בדיקה על הדרישות שמציבים השירותים הווטרינריים ללולנים ■ הבדיקה - ערב הבחירות - עשויה לעכב את שדרוג הלולים, שנועד לסייע בהפחתת ההידבקות במחלות ולשפר את איכות הביצים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו בטקס יום העצמאות האמריקאי ב-4 ביולי
בנימין נתניהו בטקס יום העצמאות האמריקאי ב-4 ביוליצילום: מארק ישראל סלם
אבי וקסמן
אבי וקסמן

המודרניזציה של לולי המטילות בישראל, שנועדה לשפר את איכות הביצים המשווקות לציבור ואת בריאות העופות, ולצמצם את צער בעלי החיים, עשויה להתעכב שוב. הסיבה הפעם: התערבות אפשרית מצד משרד ראש הממשלה, בראשות ממלא מקום המנכ"ל, רונן פרץ, ערב הבחירות לכנסת.

במשרד ראש הממשלה פתחו בבחינה של הרגולציה שקבעו השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות בנושא התנאים הפיזיים בלולים. הבדיקה נפתחה בעקבות פנייה לפרץ מצד ראשי יישובים ומועצות - שבה התלוננו על הדרישות שהטילו עליהם השירותים הווטרינריים, בטענה שהרגולציה שעליה הוחלט מטילה על הלולנים נטל בלתי סביר.

לפני כשנה וחצי, בדצמבר 2017, הורו השירותים הווטרינריים ללולנים לעמוד בתוך שנה בדרישות שונות הנוגעות לתנאים הפיזיים בלולים. בין השאר נקבע כי על רצפות הלולים להיות עשויות בטון או חומר אחר אטום למים - אם אינן כבר כאלה - כך שאפשר יהיה לנקות ולחטא אותן באופן יעיל. דרישה זו אמורה להקטין את החשש להידבקות בסלמונלה ובמחלות אחרות, ובכך להפחית את שיעור הביצים הנגועות בסלמונלה המשווקות לציבור.

לול תרנגולותצילום: ירון קמינסקי

כעבור כמה חודשים, הוחלט לדחות את כניסתן לתוקף של הדרישות - לאחר שהתברר כי הלולנים אינם עומדים בלוחות הזמנים, ולאחר שהתעורר חשש כי ייגרם מחסור בביצים במשק אם לולים שאינם עומדים בדרישות לא יוכלו לפעול. כדי לתמרץ בכל זאת את הלולים לעמוד בדרישות החדשות, הוחלט כי מ-1 ביולי 2019, לולנים שאינם עומדים בדרישות לא יקבלו מהשירותים הווטרינריים אישור לאכלוס הלולים בלהקות חדשות של תרנגולות.

במשרד החקלאות ניסו במשך שנים לקדם הריסת לולים ישנים, המצויים לרוב בתוך תחומי היישובים, ולהחליפם בלולים חדשים, שהתנאים הפיזיים בהם משופרים, במטרה לשפר את איכות הביצים המשווקות. במשרדי החקלאות והאוצר קיוו כי ההליך יביא למיזוג של לולים קטנים, שיגביר את היעילות בענף, ולכך שהלולים החדשים יוקמו מחוץ ליישובים.

מאמצים אלה לא הניבו פירות משמעותיים, גם לאחר שהוצעו ללולנים תמריצים כלכליים - וכישלונה של הממשלה להסדיר את הענף הוליד דו"ח מאת מבקר המדינה מ-2015, שבו נכתב: "על הממשלה לפעול בדחיפות ליישום תוכנית השדרוג של הלולים, במגמה להביא להשגת כמה מטרות, ובהן: התייעלות הענף; שיפור מהותי באיכותם של המוצרים ובהגנה על בריאות הציבור; שיפור בריאותם של בעלי החיים ומניעת מטרדים וזיהומים; ושיפור מהותי של רווחת העופות". החלפת הרצפות בלולים הקיימים - במקום הקמת לולים חדשים - היתה פשרה שהושגה בניגוד לכוונתו הראשונית של משרד החקלאות.

שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאותצילום: אייל טואג

עם זאת, בעלי הלולים אינם שבעי רצון מהפשרה. מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן-אליהו, התריע לפני כמה חודשים במכתב למשווקי הביצים כי בתקופת הבחירות (שהתארכה), "יש חשש שבעלי הלולים יסרבו להחליף את משטחי הלולים על מנת ליצור לחץ על הממשלה הבאה להגדיל את תקציב התמיכה".

ראשי המועצות שפנו למשרד ראש הממשלה טענו כי אם בממשלה מעדיפים שיוקמו לולים חדשים מחוץ ליישובים, אין היגיון להשקיע כעת בהחלפת הרצפות בלולים הקיימים. טענה זו, אם תתקבל, עשויה להביא להקפאת המצב הקיים - היות שגם הוצאת הלולים מהיישובים מעוררת התנגדות.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "נוכח מצבם הנוכחי של הלולים, משרד החקלאות אינו מוכן להתפשר על בריאות הציבור. דרישת השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות בתוקף, ובעלי לולים לא יקבלו היתר אכלוס ללא רצפת בטון. כעת, משרד החקלאות בשיתוף משרד ראש הממשלה ממשיכים לפעול על מנת להשיג מקור תקציבי נוסף שיקל על הלולנים ויסייע בקידום התוכנית לשדרוג כל לולי ההטלה, כך שיעמדו בכל הדרישות לעניין בריאות הציבור, בריאות העופות ורווחתם.

"ככלל, מטרת המהלך היא שמירה על בריאות הציבור ורווחת המטילות. בבדיקות שערך המשרד בשנים 2018-2017 עלה כי כ-30% מהלולים נגועים בסלמונלה וכ-4% נגועים בסלמונלה אלימה. על מנת לצמצם איום זה, יש צורך להרוס כליל את הלולים הישנים ולבנות לולים מודרניים שמפחיתים את הסיכון לסלמונלה ולהידבקות במחלות אחרות. לצורך זאת, בשנתיים האחרונות תיקצבה הממשלה 340 מיליון שקל לתמיכה בהריסת הלולים הישנים ולסיוע בבניית לולים חדשים. להצעה נדיבה זו סירבו נציגי המגדלים.

"בנוסף, יצא קול קורא לקבלת מענק של 50 מיליון שקל לפיילוט למעבר ללולים חדשים ותמריץ בדמוץ תוספת מכסה. יתרה מכך, יש לציין כי עוד הרבה לפני ביצוע המהלך, משרד החקלאות שלח לא פעם תזכורות והתראות בנושא מבעוד מועד, והודיע כי אם לא יעברו ללולים חדשים, יידרשו בעלי הלולים הישנים לשדרג גם את משטחי הלולים הישנים החל ב-1 ביולי 2019.

"חובת הביטון בלולי ההטלה היא חובה הקבועה בדין - בתקנות רישוי עסקים - ובמשך שנים ארוכות, מתוך ציפייה כי לולי ההטלה הישנים ישודרגו או ייבנו מחדש בתנאים ראויים ומחוץ ליישובים, לא נאכפה הוראה זו. כעת, משנראה כי נסתם הגולל על ביצוע רפורמה זו, משרד החקלאות אינו יכול להתיר אכלוס לולי הטלה בתנאים שעלולים לפגוע בבריאות הציבור".

ארגון מגדלי העופות בישראל מסר: "מנכ"ל משרד החקלאות, בגיבוי שר החקלאות, משקר במצח נחושה. 65% מכמות העופות שנמצאו נגועות בסלמונלה מקורם בלולים הגדולים ו'המודרניים', כפי שקבעו השירותים הווטרינריים של משרד החקלאות.
לא מכבר החליט מנכ"ל משרד החקלאות לייבא ביצים ממדינות שונות באירופה על מנת להיטיב עם הצרכן, אולם ההחלטה האומללה גרמה לכך שהשוק הוצף בביצים באיכות ירודה, שלא הוזילו במאומה את המחיר לצרכן.

"הגיע הזמן להתעורר - הגזירות שמטילים שר החקלאות אורי אריאל ומנכ״ל משרדו אינן ענייניות וכל מטרתן היא שליטה חרד״לית על החקלאות בישראל, כפי שנעשה כיום במשרד החינוך ובחטיבה להתיישבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות