נתניהו רוצה הלוואה? שיעשה זאת כמו כולם

הסירוב של ראש הממשלה ליטול הלוואה מבנק, מעלה את החשש שהוא רוצה לקחת הלוואה הרחק מעיני הציבור - ואולי לא להחזירה כלל

מאיר אמיר
מאיר אמיר
בנימין נתניהו. הונו מוערך ב-50 מיליון שקל
בנימין נתניהו. הונו מוערך ב-50 מיליון שקלצילום: אמיל סלמן
מאיר אמיר
מאיר אמיר

ראש הממשלה בנימין נתניהו, כך פורסם, מעוניין ליטול הלוואה בסך 2 מיליון שקל כדי לממן את הוצאות המשפט שלו. הוא מעדיף לקחת הלוואה ממקורבו, איש העסקים ספנסר פרטרידג', שכונה בעבר "המונית האווירית של ביבי", ולא לקחת הלוואה מבנק בישראל - בשל חשש ממראית עין של קבלת הלוואה מבנק מקומי.

ואולם, אישור הלוואה לאדם פרטי בישראל לא מעניקה כל טובת הנאה לאותו אדם. מיליוני ישראלים נטלו הלוואת מבנקים, מאות נוטלים אותן מדי יום. זהו סדר הדברים השגרתי בכל בנק: כל מי שמגיע לבנק ואינו מופיע ברשימה של מסורבי הלוואה, וביכולתו להציג כושר החזר אשראי וערבון להחזר ההלוואה, מקבל אותה. ראש הממשלה, העומד בתנאים אלה, יכול לפנות לכל בנק שירצה, אולי לכמה בנקים, ולקבל את ההלוואה הדרושה לו בתנאים התחרותיים ביותר. איש לא יכול לטעון דבר לגבי עסקה זו, לא כלפי ראש הממשלה ולא כלפי הבנק.

אבל ראש הממשלה מסרב לעשות זאת, מה שמוביל אותנו לסוגיה הבאה: מדוע בכלל נזקק ראש הממשלה להלוואה? משקי בית בישראל לוקחים הלוואות בנקאיות משלוש סיבות: משכנתא לרכישת דירה, הלוואה צרכנית לרכישת מכונית או מימון הוצאה בלתי צפויה, או הלוואה במסגרת משיכת יתר מאושרת למימון הוצאות שוטפות. ההלוואה נועדה לייצר זמינות ללווה, ותוחזר מתקבולים עתידיים של הלווה, שאינם ברשותו כרגע.

המיליארדר ספנסר פרטרידג', מקורבו של נתניהוצילום: Gareth Cattermole / Getty Images

מי שהונו מוערך ב-50 מיליון שקל, כמו ראש הממשלה, אינו נדרש להלוואה בנקאית לצורך מימון הוצאותיו השוטפות. אם אין בידו את הסכום הנדרש במזומן, הוא יכול לממש את אחד מנכסיו, וכך לממן את הוצאותיו. אין כל היגיון ליטול הלוואה אם אתה אדם פרטי שאמצעיו בידו.

ראש הממשלה, כך דווח, קיבל ב-2010 סכום של 14 מיליון שקל כשמכר את מניותיו בחברת Sea Drift לבן דודו. בנוסף, פורסם בתקשורת כי ראש הממשלה הוא בעלים של מחצית דירה שהורישו לו הוריו בירושלים, ששווייה כ-4 מיליון שקל - הסכום ששילם פרטרידג' לפני שנתיים וחצי לאחיו של ראש הממשלה, ממנו הוא קנה מחצית מאותה דירה.

במקום ליטול הלוואה של 2 מיליון שקל מפרטרידג', שאיש לא יוכל לעקוב אחרי החזרי הקרן והריבית שלה, צריך ראש הממשלה למכור את מחצית דירתו לפרטרידג', כפי שעשה אחיו, ובכך לשים קץ לפרשה המוזרה הזאת. אבל גם את זאת מסרב ראש הממשלה לעשות. הסירוב ליטול הלוואה מבנק שתיעשה באופן גלוי ומפוקח מצד אחד, והסירוב לממש נכס נדל"ן שברשותו מצד שני, מעלה את החשש שראש הממשלה מתכוון לקחת הלוואה ממקורבו פרטרידג' הרחק מעיני הציבור - ואולי לא להחזיר אותה כלל.

ד"ר אמיר הוא יועץ כלכלי המתמחה בכתיבת חוות דעת לבית משפט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"