נתניהו לא מוסר הצהרה על הונו - מה יש לו להסתיר?

סירובו של ראש הממשלה לחשוף פרטים על הונו, מלמדת כי הוא אינו מעוניין שהציבור יתוודע לפרטים שייתכן וישפכו אור על ניגודי עניינים פוטנציאליים שבהם הוא נמצא

יהודה שפר
יהודה שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בישיבת הממשלה, היום
נתניהו בישיבת ממשלהצילום: POOL/רויטרס
יהודה שפר
יהודה שפר

בשבוע שעבר נדחתה בקשתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאישור מימון שכר טרחת עורכי דינו, משום שסירב למסור הצהרה מפורטת על הונו. לסירוב זה ייתכנו משמעויות רבות, החורגות בהרבה משאלת שכר הטרחה - והוא עשוי להשליך הן על בדיקות שעל מבקר המדינה הנכנס לבצע כעת, והן על החקירות הפליליות הקשורות בנתניהו. ייתכן שיהיה בסירוב אף כדי להשליך על ביסוס החשדות הפליליים שכבר גובשו נגד נתניהו.

סירובו של נתניהו מדגים עד כמה חשוב לדרוש מפוליטיקאים לחשוף פרטים על הונם ועל מפת הקשרים שלהם, כדי לאפשר לציבור לבחון בזמן אמת ניגודי עניינים פוטנציאליים. כך, רק לפני כמה חודשים נתגלה לציבור פתאום כי לנתניהו היו מניות בחברה שהיא לקוחה של חברת טיסנקרופ הגרמנית, שעל פי החשד (פרשת 3000), שיחדה בכירים בישראל לטובת רכישת צוללות.

בישראל מחויבים שרים וסגני שרים בדיווח מפורט על ההון ומקורות ההכנסה שלהם ושל בני משפחתם מדי שנה. דיווחים אלה נבדקים על ידי מבקר המדינה, ומשמשים לעריכת הסדרי ניגודי עניינים. חברי כנסת, לעומת זאת, מחויבים רק בהפקדת הצהרת הון במעטפה חתומה, שאיש אינו פותח, ונמצאת בכספת במשכן הכנסת.

בדיקותיו של משרד מבקר המדינה הן יסודיות, והולידו בעבר חקירות פליליות. ואולם בהיעדר חשד לפלילים, בדיקות אלה אינן כוללות הצלבה עם רשויות המס (שהמידע שאצלן נחשב חסוי), או עם הרשות לאיסור הלבנת הון - דבר שמונע בחינה מעמיקה ומספקת של ניגודי עניינים פוטנציאליים במקרים רבים. יש לקוות, אם כן, כי מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, יירתם מיד עם כניסתו לתפקיד לבחינת הנושא.

סירובו של נתניהו לחשוף פרטים על הונו, כשהוא מודע לתוצאה שעשויה להיות לכך בקשר למימון הוצאותיו המשפטיות, מלמדת כי יש לו כנראה מה להסתיר, וכי הוא אינו מעוניין שהציבור יתוודע לפרטים שייתכן וישפכו אור על ניגודי עניינים פוטנציאליים שבהם הוא נמצא.

צוללות הנבנות עבור חיל הים הישראלי במספנות תיסנקרופ צילום: CARSTEN REHDER / AFP

לא פחות חשוב מכך, סירובו של נתניהו יכול להשפיע על חקירת החשדות הפליליות נגדו. בחקירות של עבירות שחיתות, עבירות כלכליות, ועבירות הלבנת הון יש משמעות רבה להתעשרות בלתי-מוסברת, היכולה לחזק כראיה נסיבתית את יתר הראיות שיש כנגד החשוד. בבריטניה אף נחקק באחרונה חוק המאפשר לרשויות החקירה להוציא צו (Unexplained wealth order) במקרים המתאימים. צו זה, המעביר את הנטל למושא הצו, מחייב אותו להסביר את מקור עושרו - ובהיעדר הסבר, מביא הדבר לחילוט הרכוש לטובת אוצר המדינה.

ניקח לדוגמה את נתניהו. נניח תיאורטית שלאחר חקירה יתברר כי הוא בעל נכסים בהיקף עצום הנמצאים במקלטי מס דוגמת האי ג'רזי (שבו הודה נתניהו בעבר כי פתח חשבון בנק); ונניח כי לא יהיו בידיו הסברים סבירים למקורו של רכוש זה - ברור לחלוטין שבמקרה כזה, יתחזקו החשדות נגדו ונגד מקורביו, למשל בפרשת הצוללות וכלי השיט, שבה על פי החשד ניתן שוחד כדי להביא לאישור רכש מחברת טיסנקרופ. זאת, גם אם לא יימצא קשר ישיר בין רכוש זה לבין החשדות עצמם.

יש לקוות, אם כן, שלאור סירובו התמוה של נתניהו, יפתחו רשויות החקירה במאמץ חקירתי לאיתור נכסיו. באם יתגלה רכוש חשוד, ידרשו ממנו הרשויות הסברים למקורו, ויוסקו המסקנות המתבקשות מההסברים שיינתנו. פעולות כאלה מצד מבקר המדינה ורשויות החקירה יביאו לצמצום השחיתות ולהשבת חלק מאמון הציבור בנבחריו - הישגים שהם נדרשים לא רק מבחינת שלטון החוק, כי אם גם להמשך שגשוגה הכלכלי של מדינת ישראל.

הכותב הוא יועץ בינלאומי בתחום המאבק בהלבנת הון, לשעבר ראש הרשות לאיסור הלבנת הון והמשנה לפרקליט המדינה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"