מצע כחול לבן: תחבורה ציבורית בשבת, ביטול חוק המרכולים - והחזרת לימודי הליבה

מפלגתם של גנץ ולפיד תציג מחר את מצעה ■ כהונת ראש הממשלה תוגבל לשמונה שנים, תקציבה השנתי של מערכת הבריאות יגדל ב-2.5 מיליארד שקל ותוקם יחידה למניעת שחיתות מנהלית או מבנית

חגי עמית
חגי עמית
איחוד מפלגת כחול לבן
לפיד וגנץ בהכרזת מפלגת כחול לבןצילום: תומר אפלבאום
חגי עמית
חגי עמית

כעשרה ימים אחרי שהוקמה, צפויה מפלגת כחול לבן לחשוף מחר בערב (שלישי) את המצע שלה. צוות של המפלגה בראשות עופר שלח, יועז הנדל וצבי האוזר עבד עליו בימים האחרונים, בסיועם של חברים ברשימה דוגמת יעל גרמן ויואב סגלוביץ'.

במישור המדיני-ביטחוני לא צפויות להיחשף בו הפתעות. במפלגת המרכז החדשה יקפידו שלא להזכיר את הצירוף "שתי מדינות" כדי לא לספק תחמושת לראש הממשלה המנסה לציירם כמפלגת שמאל. וכך, 25 הסעיפים של המצע מתייחסים בעיקרם לסוגיות כלכליות-חברתיות. במישור זה, בחינה של המצע מעלה כי המפלגה המאוחדת בהחלט השתדלה לומר דברים מפורשים – ולהציג תוכנית פעולה אמיתית החורגת מגבול ההצהרות הסתמיות. עם זאת, לא ברור מהם המקורות התקציביים לתוכניות של כחול לבן.

אחת הסוגיות החשובות במצע נוגעת לחוק הגיוס, אשר עבר בשלהי הכנסת הקודמת בתמיכתה של מפלגת יש עתיד. יו"ר חוסן לישראל אמר בנאומו הראשון כי הוא לא מאמין בסנקציות ובגיוס בכפייה, כפי שגורס מתווה החוק הנוכחי. למרות זאת, מפלגת כחול לבן תצהיר במצעה כי היא תעביר את חוק הגיוס שעבר בקריאה ראשונה בכנסת על בסיס דין רציפות – בקריאה שנייה ושלישית. עם זאת, נוסח המצע צפוי לאפשר למפלגה להעלות לדיון שינויים בחוק, במסגרת הוועדה שצפויה לדון בנוסח הסופי שלו בטרם יעלה להצבעה.

נושא נוסף בסוגיית דת מדינה נוגע לתחבורה ציבורית בשבת, שבה שתי המפלגות תמכו גם קודם לאיחודן. בתחום זה, כחול לבן תבהיר כי היא תתמוך בתחבורה ציבורית בשבת בישובים שאינם דתיים.

במקביל, המפלגה צפויה להתחייב במצעה לחקיקה מחדש של חוק לימודי ליבה. חקיקה זו, שנועדה לחייב גם את מוסדות החינוך החרדיים בהעברת לימודי ליבה לתלמידיהם, הועברה בתקופת הממשלה הקודמת אשר יש עתיד היתה חלק ממנה. למרות זאת, היא בוטלה בתחילת כהונתה של הממשלה הנוכחית – בטרם נכנסה לתוקף.

כחול לבן צפויה להתייחס במצעה לביטול כמה מהלכים שיזמה הממשלה הנוכחית, ונוגעים למפעלותיה של שרת המשפטים הנוכחית איילת שקד. המפלגה צפויה להתחייב במצעה להגנה על מעמד היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה – בניגוד לחוק היועצים המשפטיים שניסתה שקד להעביר בכהונת הממשלה החולפת, ונועד לחזק את השפעת השרים על הליך המינוי של אותם יועצים.

גם חוק ההמלצות – שאושר במהלך כהונת הכנסת היוצאת, ואסר על המשטרה לפרסם את תוכן המלצותיה בנוגע לאישי ציבור הנאשמים בפלילים – צפוי להיות מבוטל על פי מצע כחול לבן. בנוסף, המצע יקבע כי יש להקים בית משפט נפרד לצורכי ערעורים, ומהלכים שנועדו לזרז מינויים של שופטים חדשים לצורך הורדת העומס על מערכת המשפט. חוק נוסף שהמפלגה שואפת לבטל נוגע גם הוא ליחסי דת ומדינה: המפלגה תצהיר כי בכוונתה לבטל את חוק המרכולים, אותו חוק המסמיך את שר הפנים לאשר או לאסור על פתיחת עסקים בשבת ברחבי הארץ.

בכל הנוגע לכהונת ראש הממשלה, המצע יכלול הגבלה של משך כהונת ראש הממשלה לשמונה שנים או שלוש קדנציות – הקצר מביניהן. בכל הנוגע לגודלה של הממשלה, המפלגה החדשה צפויה לחזור ולהתנהל בהתאם לחוק שיזמה יש עתיד בזמן כהונת הממשלה הקודמת, המגביל את גודל הממשלה ל-18 שרים בלבד. הממשלה הנוכחית ביטלה את חוק זה על בסיס הוראת שעה בלבד, כך שלא יהיה צורך לחוקק אותו מחדש.

על רקע ההליכים המשפטיים נגד נתניהו בגין חשד לשחיתות, ראש הממשלה עשוי למצוא עניין בכך שהמצע של יריביו יכלול גם את התוכנית למלחמה בשחיתות שעיצב יואב סגלוביץ', כחלק ממצעה של יש עתיד שהוצג בשבוע שעבר. במסגרת זו תוקם יחידה למניעת שחיתות מנהלית או מבנית, שתפעל לגיבוש מסקנות מפרשיות שחיתות קודמות, ותפעל לחקיקה לחיזוק ההגנה על חושפי שחיתויות.

בתחום הבריאות, מצע המפלגה מתבסס על תוכניתה של שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, וכולל השקעה נוספת לצורך הגדלת תקציב הבריאות ב-2.5 מיליארד שקל לשנה בחמש השנים הקרובות – ובסך הכל ב-12.5 מיליארד שקל בחומש הקרוב. ההשקעה תופנה לתשתיות מערכת הבריאות, לקיצור תורים, לפיתוח מערכת רפואה קהילתית ולמערכת רפואית אונליין, שאמורה להביא לכך שפחות אנשים יתאשפזו. המפלגה גם מתחייבת לחיזוק מוקדי רפואה דחופה בפריפריה ולהשבת תוכנית מענקי מתמחים.

הפרה הקדושה שנעלמה מהמצע

אחרי כל אלו, קיימות כמה סוגיות נפיצות שמצע המפלגה לא צפוי להתייחס אליהן. אין התייחסות במצע לסוגיית גובהו של תקציב הביטחון, שעשוי להיות משתנה מפתח בתוכניות המפלגה להגדלת ההוצאות האזרחיות של הממשלה. במפלגה הכוללת שלושה רמטכ"לים לשעבר ושואפת לשוות לעצמה צביון ימני, איש לא יעז לגעת בפרה הקדושה של התקציב הישראלי.

אין התייחסות במצע גם לסוגיית בוררות החובה ולהגבלת זכות השביתה של עובדי חברות האחראיות על תשתיות חיוניות במשק. סוגייה זו הינה דגל שמורם בשבועות האחרונים על ידי בנימין נתניהו והימין החדש. אלא שהמפלגה, שמספר חמש ברשימתה הוא יו"ר ההסתדרות אבי ניסקורן, בחרה שלא לעסוק בנושא זה. במקום זאת, המצע של כחול לבן מדבר על שיח עם ההסתדרות לצורך יצירת גמישות במגזר הציבורי, על פיתוח תוכניות צוערים עבור עובדי המגזר הציבורי ועל חוק השירות הציבורי - שיקבע סטנדרטים של אתיקה בשירות הציבורי.

סוגייה רגישה שהמצע של המפלגה אינו מתייחס אליה נוגעת למתווה הגז – שאחראי במידה רבה לעליית מחירי החשמל בשנה האחרונה. במקום ה-15 ברשימת כחול לבן מוצבת יו"רית רשות החשמל לשעבר, אורית פרקש הכהן, שהיא אחת המבקרות החריפות של המתווה. מפלגת יש עתיד, לעומת זאת, תמכה במתווה. מצע כחול לבן בחר כאמור לא לגעת בסוגייה, אך הוא כן כולל התייחסות אליה.

ההתייחסות היא לנושא אסדת הגז, שהקמתה מול חופי ישראל היתה כרוכה בחודשים האחרונים במאבק ציבורי נרחב. המצע של כחול לבן קובע כי המפלגה תבחן מחדש את סוגיית הצבת האסדה במרחק גדול יותר מאשר 10 קילומטרים מהחוף, כפי שהיא ממוקמת כיום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?