דירוג הפוליטיקאים העשירים: "נתניהו שווה 50 מיליון שקל" - כמה שווים גנץ, לפיד וגבאי?

דירוג פורבס מספק משנה תוקף לקביעתו של מבקר המדינה כי ראש הממשלה אמיד מספיק כדי לממן את הוצאות הגנתו המשפטית - ומעלה שוב את חידת הונו של שר הרווחה חיים כץ ■ ומי הפוליטיקאי ששווה כחצי מיליארד שקל?

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

ביום שבו ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה דחתה את בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למימון הגנתו המשפטית על ידי בעלי הון הנמנים על חוג מקורביו - מפרסם המגזין פורבס את דירוג הפוליטיקאים העשירים שלו.

פרסום הדירוג מספק משנה תוקף לנימוק של מבקר המדינה לפיו "בטרם יפנה שר לנדבת תרומתם של בעלי הון, עליו למצות את יכולותיו ממשאביו והונו העצמי", וכי "מהצהרות ההון שמגיש המבקש עולה שהמבקש הוא אדם אמיד. הוא נדרש אפוא להוכיח, בהתאם להחלטות הקודמות של הוועדה, כי מיצה את יכולותיו למימון עצמי בטרם יפנה לתרומות".

לפי הדירוג של פורבס, נתניהו הוא הפוליטיקאי הרביעי בעושרו בישראל עם הון של 50 מיליון שקל. הוא מתייצב במקום הזה לאחר ניר ברקת עם הון של חצי מיליארד שקל, הרכש החדש של מפלגת הימין החדש - אלונה ברקת עם הון בשווי של 460 מיליון שקל, ושותפו הקואליציוני לשעבר אהוד ברק עם הון של 120 מיליון שקל.

הונו של האדם המאיים על מקום עבודתו של נתניהו, בני גנץ, מוערך לפי פורבס ב-8 מיליון שקל. סכום זהה יש בידי גבי אשכנזי ואיילת שקד. הונו של יריבו של נתניהו מבית, גדעון סער, מוערך ב-4-3 מיליון שקל בלבד.

עם זאת, הדירוג של פורבס מציג מספר גדול של פוליטיקאים עשירים הפעילים כיום במערכת הפוליטית. הונו של אבי גבאי מוערך ב-29 מיליון שקל. הונו של נפתלי בנט מוערך ב-32 מיליון שקל, והונו של יאיר לפיד מוערך ב-25 מיליון שקל.

אחד הסכומים המעניינים בטבלה הוא הונו של שר העבודה והרווחה, חיים כץ, שמוערך ב-28 מיליון שקל. המספר הזה מעלה שוב את השאלה כיצד צבר כץ את ההון הזה. הפוליטיקאי, שמוצב במקום ה-13 ברשימת הליכוד בבחירות הנוכחיות, משמש כאיש ציבור כבר עשרות שנים. הוא מכהן כחבר כנסת זה 20 שנה וקודם לכן עבד בתעשייה האווירית - אשר ועד העובדים שלה, שבראשו עמד, משמש עד היום כבסיס כוחו הפוליטי.

שר העבודה והרווחה, חיים כץצילום: ניר קידר

הניתוח של פורבס מעלה כי עיקר ההון של כץ נובע מאחזקות הנדל"ן שלו. חלק משמעותי מהונו של כץ נובע מתיק ההשקעות שלו ומהיותו שחקן בשוק ההון. בין היתר כץ מחזיק במניות בהיקף גדול בתאגיד הגז ישראמקו. הוא גם חברו של יועצו הפיננסי של איש העסקים קובי מימון - השולט בתאגיד. האחזקה של כץ במניות ישראמקו סיבכה אותו בשנתיים האחרונות בחקירת משטרה בה הוא נחשד בעבירות מידע פנים וקבלת טובות הנאה. בימים אלה ממתין כץ להחלטת היועץ המשפטי בנושא.

דירוג הפוליטיקאים העשירים 2019

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה