בג"ץ לאוצר: עשו מו"מ עם סתיו שפיר לגבי הגברת פיקוח הכנסת על התקציב

הוראת בית המשפט ניתנה במסגרת עתירה שהגישו ח"כ סתיו שפיר ופרופ' ירון זליכה, שבה דרשו כי המערכת שמנהלת את תקציב המדינה תיפתח בפני חברי הכנסת ■ שפיר: "אם לא היה לאנשי אוצר מה להסתיר - הם היו מצטרפים למאבק"

חגי עמית
חגי עמית
ח"כ סתיו שפיר
ח"כ סתיו שפירצילום: עופר וקנין
חגי עמית
חגי עמית

חברת הכנסת סתיו שפיר זכתה היום להישג משמעותי במאבקה למען שקיפות בתקציב המדינה. זאת במסגרת עתירה של שפיר ופרופ' ירון זליכה, שבה דרשו כי מערכת המחשוב המשמשת את משרד האוצר לניהול תקציב המדינה – מערכת מרכב"ה – תהיה חשופה לפיקוח חברי הכנסת. שופטי בית הדין הגבוה לצדק ביקשו מנציגי האוצר להגיע להסכמה עם שפיר וזליכה באשר לשיפור הפיקוח הפרלמנטרי, כדי להגביר את שקיפות התקציב, ברמות התכנון והביצוע, בפני ועדות הכנסת השונות.

מי שהזדמן לדיוני ועדת הכספים בארבע השנים האחרונות מכיר היטב את טענותיה של שפיר, המגיעה לחלק מהדיונים וטוענת כי הנתונים המוצגים לחברי הכנסת אינם מאפשרים להם לדעת על מה הם מצביעים.

פרופ' ירון זליכהצילום: אילן אסייג

מערכת מרכב"ה מכילה את כל פרטי התקציב, למעט אלה העוסקים בביטחון המדינה. שפיר טוענת כבר כמה שנים כי העובדה שהמערכת אינה פתוחה בפני חברי הכנסת מונעת מהם לפקח בזמן אמת על התקציב, ולהעריך נכון שינויי תקציב בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים בשנה – שעליהם הם מתבקשים להצביע.

שפיר הגיבה להחלטת בית המשפט ואמרה: "אני מברכת על ההחלטה החשובה של בית המשפט העליון, שמבין היטב כי לאזרחי ישראל זכות לדעת מה קורה בכספי המיסים שלהם, ושחובתנו בכנסת להכיר את כל הנתונים כאשר אנו מצביעים על התקציב". שפיר הוסיפה: "בשנים האחרונות חשפתי כיצד מיליארדי שקלים של כספי ציבור גולגלו על ידי פוליטיקאים לשחיתויות, וכיצד האוצר הסתיר מהכנסת רזרבות תקציביות של 20 מיליארד שקלים. את הכסף הזה צריך ואפשר להפנות מיידית לבתי החולים הקורסים ולקשישים, ורק כשיהיה פיקוח צמוד ומלא על איך מתנהלת הקופה הציבורית, נוכל להגיע לשם. שקיפות היא התרופה היחידה נגד שחיתות - ואם לא היה לאנשי אוצר מה להסתיר, הם היו מצטרפים למאבק שלי כבר מזמן, ולא מתנגדים לו".

עו"ד חגי קלעי, שייצג את שפיר בעתירה, אמר: "ניסיונות ההידברות למען הגברת השקיפות קודם להגשת העתירה כמו גם אחריה נותרו ללא מענה. ניתן לקוות שהאוצר יפעל לא רק בהתאם ללשון ההחלטה אלא גם בהתאם לרוחה, ויאפשר פיקוח אמיתי של הכנסת על תקציב המדינה. זהו האינטרס הציבורי המשותף לכל הצדדים, ויש לפעול להגשמתו".

ממשרד האוצר נמסר: "אופן הפיקוח של הכנסת על הממשלה כולל את אישור חוק התקציב בכנסת, הגשת חוברות דברי הסבר מפורטות, פרסום נתוני התקציב הגולמיים באינטרנט ועוד. ככל שהכנסת מעוניינת במידע נוסף אשר אין מניעה משפטית או תהליכית לספק, אנו נשמח להיענות לבקשה".

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"