שופטי בג"ץ: רצוי ומחויב המציאות שחברי הכנסת יהיו חשופים למידע על התקציב

הבוקר נערך בבית המשפט העליון דיון ראשון בעתירתם של סתיו שפיר וירון זליכה, הדורשים כי מערכת ניהול התקציב של משרד האוצר תהיה חשופה בפני חברי הכנסת ■ השופט גרוסקופף: "למה לא לאפשר לכנסת את היכולת לעיין בנתונים בעצמה?"

חגי עמית
חגי עמית
ח"כ סתיו שפיר
ח"כ סתיו שפירצילום: עופר וקנין
חגי עמית
חגי עמית

בית הדין הגבוה לצדק דן היום (ד') בעתירתם של חברת הכנסת סתיו שפיר ופרופסור ירון זליכה, שבה הם דורשים כי מערכת המחשב המשמשת את משרד האוצר לניהול תקציב המדינה – מערכת מרכב"ה – תהיה חשופה לפיקוח חברי הכנסת.

ההחלטה בנושא עדיין לא התקבלה, אבל השופטים בדיון הפגינו תמכו בטענותיה של ח"כ שפיר. "יצא המרצע מן השק: אתם חושבים שחברי כנסת רשאים אך ורק לקבלת מידע מתווך", אמר השופט עופר גרוסקופף לנציג המדינה בדיון. הוא הוסיף: "כעת נוצר כלי חדש, שהממשלה יצרה, והוא מאפשר גישה בלי סיוע הפקידים. אני שואל, מה הנזק? מה העלות של זה שהכנסת תוכל להשתמש בכלי הזה? למה לא לאפשר לכנסת את היכולת לעיין בנתונים?" השופטת יעל וילנר אמרה כי "רצוי ומחויב המציאות שתדעו את המידע".

השופט עופר גרוסקופףצילום: אתר בתי המשפט

מערכת מרכב"ה מכילה את כלל פרטי התקציב, למעט אלה העוסקים בביטחון המדינה. שפיר טוענת כבר כמה שנים כי העובדה שמערכת מרכב"ה אינה שקופה ופתוחה לחברי הכנסת, מונעת מהם את היכולת לפקוח בזמן אמת על התקציב, ולהעריך נכון שינויי תקציב בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים בשנה – שעליהם הם מתבקשים להצביע.

ח"כ שפיר אמרה בבית המשפט כי "אנחנו יודעים שמידע חלקי הוא לפעמים מידע שגוי. בשנים האחרונות חשפתי איך כספי ציבור גולגלו על ידי פוליטיקאים לשחיתויות במיליארדי שקלים, וכיצד האוצר הסתיר מהכנסת רזרבות תקציביות של 20 מיליארד שקל. את הכסף הזה אפשר וצריך להפנות מיידית לבתי החולים ולשירותים החברתיים, ורק כשיהיה פיקוח צמוד ומלא על איך מתנהלת הקופה הציבורית, נוכל להגיע לשם. שקיפות היא התרופה היחידה נגד שחיתות - ואם אין לאוצר מה להסתיר, אין סיבה שלא יחשפו את המערכת".

את העתירה כתבו והגישו עורכי הדין חגי קלעי ועמרי שגב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית