השרה לשוויון חברתי בשחקים: מדוע טסה גמליאל לחו"ל 24 פעמים בשלוש שנים?

אף שהמשרד לשוויון חברתי הוא משרד קטן, המופקד על ענייני פנים, השרה גילה גמליאל מרבה לטוס לחו"ל ■ העלות הכוללת של טיסות השרה היתה לפחות 300 אלף שקל ■ רוב הנסיעות כללו מפגשים עם אנשי הקהילות היהודיות במדינות שבהן ביקרה, ולאחת מהן הצטרף גם בעלה

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל
השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל. מעופפת ללא הרף וללא בושה צילום: יצחק הררי / דוברות
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, שהתה בחו"ל 120 יום מאז מונתה לתפקידה ב–2015, כך נחשף בעקבות עתירה שהגיש עו"ד אור סדן, במסגרת התנועה לחופש המידע, לבית המשפט המחוזי בירושלים. היעדים היו מגוונים: רודוס, אסטוניה, בלארוס, וינה, לונדון, ברצלונה, מדריד, ניו יורק ולוס אנג'לס.

המשרד לשוויון חברתי הוא משרד קטן. עובדים בו בסך הכל 122 איש, והתקציב שלו ב–2017 הסתכם ב–817 מיליון שקל. בניגוד למשרד החוץ או המשרד לענייני התפוצות, מטפל המשרד לשוויון חברתי בעניינים שבתחומי מדינת ישראל: קשישים, נשים, צעירים, מיעוטים, ובפרויקט ישראל דיגיטלית. לכן לא ברור מה גרם לגמליאל לבלות כמעט שלושה חודשים במצטבר בנסיעות עבודה לחו"ל.

מהנתונים שנחשפו עולה כי בכל שנה ערכה גמליאל לפחות נסיעה אחת ארוכה מאוד, שנמשכה 14–19 יום. ייתכן כי שולבה בהן נסיעת עבודה עם חופשה משפחתית. באחת מהנסיעות האלה לברצלונה הצטרף אליה בעלה, חובב דימרי. חלק מנסיעות השרה כוללות סופי שבוע; מהנתונים עולה כי לפחות באחת מהנסיעות שהתה גמיאל בסוף השבוע בחו"ל, וחזרה לישראל ביום ראשון.

מבדיקת תוכן הנסיעות עולה כי השרה לשוויון חברתי, שתפקידה לטפל בשוויון בחברה הישראלית, עוסקת דווקא במפגשים אינטסיביים עם יהודים בחו"ל, משל היתה השרה לענייני התפוצות. בלו"ז הנסיעות שלה לארה"ב מופיע יותר מפעם אחת ביקור בבתי הספר של רון לאודר, וכן מפגשים עם הרב אלי עבאדי ונסיעה לאירועי חב"ד.

בחלק מהנסיעות נפגשה גמליאל עם שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, או עם הקונסול בארה"ב דני דיין. כמו כן נפגשה השרה עם נשיאת אסטוניה, סגנית שר המסחר של אוסטריה וגם עם "שר לובי", "שגריר מרוקו בספרד" או "פוליטיקאים מארצות ערב", כפי שמוגדרים האישים ביומן הנסיעות.

תחומי העיסוק של גמליאל בנסיעותיה יוצרים עירוב מוזר של נושאים שונים, שרק חלק קטן מהם בעל קשר ברור לתפקידה.

תשע נסיעות ב–2017

מאז נכנסה לתפקידה היתה השרה גמליאל בחו"ל 24 פעמים לפחות, או 123 יום — על פי החלוקה הבאה: ב–2015 נסעה שלוש פעמים (לאחר שנכנסה לתפקידה רק במאי), ובסך הכל שהתה מעבר לים 28 יום. לשם השוואה, באותה השנה שהה ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו 22 ימים בחו"ל.

ב–2016 יצאה השרה לשוויון חברתי לשבע נסיעות עבודה שונות, במהלכן שהתה בחו"ל 23 ימים בסך הכל.2017 היתה שנת שיא — עם תשע נסיעות עבודה, שבמהלכן שהתה בחו"ל 42 יום. במלים אחרות, במשך חודש וחצי מתוך אותה שנה לא היתה השרה לשוויון חברתי בארץ. ראש הממשלה שהה באותה שנה 59 יום מחוץ לגבולות ישראל.

ב–2018 היו לשרה עד כה חמש נסיעות שונות לחו"ל, שנמשכו במצטבר 30 יום, קרי חודש בשנה. אלא שכאן מדובר במידע חסר, שכן המשרד העביר מידע על הנסיעות רק עד סוף יולי (ארבע נסיעות). אם מוסיפים את הנסיעה לכנס ערים חכמות בברצלונה אליו נסעה בנובמבר — מדובר בחמש נסיעות לפחות.

לא ברור, אם כן, אם השרה גמליאל נשארה בתחומי ישראל במהלך אוגוסט, ספטמבר ואוקטובר, וכן לא ידועה תוכניתה לחודש דצמבר, כך שייתכן שמניין הימים שלה בחו"ל מאז כניסתה לתפקיד יהיה גבוה יותר מ–123 בסופו של דבר.

בחישוב כולל, אך חסר, מדובר ביותר משלושה חודשים שבמהלכם לא שהתה השרה בישראל מאז כניסתה לתפקיד.

רבע מיליון שקל על טיסות בלבד

העלות הכוללת של טיסות השרה לבדה היתה 86,324 דולר, או כ–300 אלף שקל — לא כולל עלויות שהייה. מדובר ברוב תקציב הנסיעות של המשרד, שאינו קטן יחסית לגודלו. מאז מאי 2015 הוציא המשרד לשוויון חברתי 225,500 דולר, או כ–800 אלף שקל, על טיסות עבודה של עובדיו.

קשה יותר לעקוב אחרי עלויות השהייה בחו"ל, מכיוון שהן מתחלקות בין המשרד לשוויון חברתי לבין משרד החוץ, וכן מכיוון שהמידע שהועבר לא תמיד קריא. כמו כן, במידע שהועבר הושחרו לא מעט שורות, כך שלא ניתן לדעת מה היו העלויות האמיתיות. זאת ועוד, הנתונים שהעביר המשרד הם נתוני צפי, ולא הנתונים הסופיים, כך שאלה יכולים להיות נמוכים או גבוהים יותר (בכל נסיעה מתוקצבים עוד 10% עבור הוצאות לא צפויות).

מהמידע שבכל זאת ניתן היה לקרוא עולות לא מעט הוצאות תמוהות. כך למשל, חוזרות על עצמן הוצאות על ארוחות בוקר כשרות במחירים גבוהים. גם העברות VIP בשדות התעופה נושאות עלויות גבוהות מאוד, נסיעה אחת ללונדון כללה העברות בעלות של 2,500 ליש"ט. עלויות טיסותיה של השרה לארה"ב היו 5,000–7,000 דולר לטיסה במחלקת עסקים או במחלקה ראשונה.

גם פירוט הנסיעות מעלה לא מעט שאלות. הנסיעה המדווחת האחרונה ב–2018 החלה ביום ראשון 29 ביולי, אז יצאה השרה לביקור בן שישה ימים בוינה. אותו יום הוקדש להגעה למלון ואין בו פגישות או שיחות (כמו ברוב נסיעותיה).

גם הלו"ז ביום השני דליל: רק ב–9:30 יצאו השרה ואנשיה מהמלון, אחרי ארוחת בוקר, לפגישה עם מנכ"לית המשרד לשוויון מגדרי". מדוע שרה פוגשת מנכ"לית ולא שרה? לא ברור.

בשעה 13:00 אכלה השרה ארוחת צהריים וב–14:30 יצאה לפגישה בבית השגרירה, שם השתתפה במפגש המוגדר: "קפה עם מנהיגי הקהילה היהודית" שנמשך עד השעה 16:30. בכך מסתיים יום העבודה של גמליאל.

למחרת היו לה שתי פגישות: בשעה 10:15 היא פגשה את שר המדע והחינוך לפגישה קצרה,וב–12:30 כבר הלכה לארוחת צהריים. ב–15:00 השתתפה השרה במה שמוגדר ביומן כ"מפגש עם נשים ומומחים ממשרד המגדר" — והיום נגמר.

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, רחלי אדריצילום: מגד גוזני

היום הרביעי של הנסיעה החל ב–10:30, בפגישה עם סגנית נשיאת משרד המסחר האוסטרית. מה הקשר לתפקידה של גמליאל? לא ברור. בין 12:30 ל–17:00 היא נפגשה עם רב חב"ד, סיירה במוסדות חב"ד וביקרה במוזיאון היהודי. על פי הלו"ז, היום נגמר ב–17:00.

היום החמישי של ביקורה היה יום נינוח. ב–10:00 יצאה גמליאל לעוד סיור בקהילה היהודית. ב–14:00 יצאה ל"סיור בבתי הספר של לאודר". אף שיום זה הסתיים מוקדם, השרה לא חזרה לישראל באותו היום אלא נשארה עוד לילה בווינה, וחזרה לישראל רק ביום שישי.

צפי העלות של ביקור זה, לא כולל טיסות, מגיע לכ–11 אלף יורו. עלות הסוויטה של השרה לחמישה לילות היתה 2,760 יורו. עלותם של שני חדרי יחיד נוספים עבור מלוויה היתה 900 יורו לכל חדר, וארוחות הבוקר הכשרות עבורם עלו 350 יורו. בנוסף, עבור מדריך לסיור בעיר שולמו 150 יורו, ועבור רכב — 1,700 יורו. גם בנסיעה זו נרשמה הוצאה גדולה על "שירות אח"מ בשדה לחמישה נוסעים" — בסך 1,950 יורו.

במארס טסה השרה לחמישה ימים לניו יורק. עלות השהייה שלה הסתכמה בכ–13 אלף דולר, לא כולל טיסות, שעלותן הייתה 5,000–7,000 דולר לטיסת השרה בלבד. עלות הסוויטה שלה היתה 3,500 דולר, ושל כל אחד משני המלווים שלה עוד כ–1,000 דולר. הוצאות הרכב הסתכמו ב–7,000 דולר, ועלותן של ארוחות הבוקר הכשרות לשרה היתה 450 דולר.

בנובמבר 2017 יצאה השרה למדריד לשלושה לילות. היום הראשון, (5 בנובמבר) הוקדש להגעה. למחרת היה לה יום אינטנסיבי, שכלל טקס בארמון המלך וכן ארוחה, מפגש עם שגריר מרוקו בספרד ונאום בכנס לשוויון דתות — אף שהיא לא שרת החוץ וגם לא שרת הדתות.

ביום רביעי חזרה לישראל, לאחר שהצטרפה לביקור הנשיא ראובן ריבלין. לטיסה זו הצטרף גם מנכ"ל משרדה, אבי כהן, ויועץ השרה. עלות השהייה של שלושתם היתה 7,000 יורו, כולל שלוש ארוחות בוקר כשרות שעלות כל אחת מהן 42 יורו.

באוגוסט 2017 ביקרה גמליאל בפראג. הביקור נמשך מיום שני עד שישי, כאשר כמעט כולו הוקדש למפגשים עם הקהילה היהודית בעיר — למעט "ארוחת ערב עם ארגון ממשלתי בנושא שוויון". עלות הביקור לא פורטה.

בסוף יוני 2017 יצאה השרה לכנס לציון יובל לגירוש יהודי לוב שהתקיים ברודוס, שלא ברור איך נושאו קשור לתפקידה. מדובר באחד הביקורים היחידים בהם גמליאל עבדה גם ביום ההגעה. ב–13:00 היא נאמה בטקס הפתיחה וב–16:00 השתתפה בפאנל. במוצאי שבת השתתפה בדיון שעסק ב"לוב בשנות ה–60". ביום ראשון היתה לה פגישה עם "שר מלוב" ומפגש עם הקהילה היהודית. למחרת בבוקר נערכה "פגישת ארוחת בוקר עם דיפולמטים ופוליטיקאים ממדינות ערב". עלות השהייה בביקור זה הגיעה ל–3,400 יורו לשרה ושני מלווים.

ב–25 במאי נחתה השרה באסטוניה. היא יצאה מישראל ביום רביעי וחזרה ביום ראשון, כלומר שוב בילתה את סוף השבוע בחו"ל. בביקור הזה היא פגשה בעיקר את הקהילה היהודית וכן את נשיאת אסטוניה. בלו"ז יש אירוע אחד רשמי עם נשיאת המדינה, ביום חמישי בצהריים, אך הביקור נמתח על ארבעה לילות וחמישה ימים. הדיווח שנמסר על עלויות הנסיעה הזו אינו קריא.

מפגשים עם חב"ד

ב-19 במאי 2017 טסה גמליאל לניו־יורק ולוס אנג'לס לשבוע. גם הנסיעה הזו כללה שהייה בחו"ל בסוף בשבוע ומפגשים עם חברי הקהילה היהודית וקרן שפילברג, אירוע בקונגרס היהודי העולמי, פגישה עם שגריר ישראל באו"ם, וכן עם הקונסול הכללי הישראלי ועוד. גם כאן העלויות בלתי קריאות.

ב-14.2.17 יצאה השרה לניו יורק ביום רביעי — ונשארה עד לסוף השבוע. בביקור זה השתתפה בכמה אירועים של חב"ד. גם הפעם פגשה את השגריר והקונסול, דנון ודיין, ואת הרב עבאדי לפגישה שעסקה בנושא יהודי ארצות ערב. גמליאל המריאה חזרה לישראל ביום ראשון, ועלות השהייה בביקור זה לא ברורה.

פברואר הוא חודש עמוס במשרד לשוויון חברתי. נוסף על הנסיעה לניו יורק, ב–5–9 בחודש זה טסה השרה ללונדון. לא נמסר לו"ז הביקור, אך צפי העלות היה כ–10,000 ליש"ט, כולל 2,500 ליש"ט להעברות אח"מים בשדה התעופה ועוד 1,500 ליש"ט לטובת רכב צמוד.

ב-22 בינואר יצאה השרה לבריסל. היום הראשון של הביקור הוקדש להגעה. ביום השני השתתפה גמליאל באירוע עם ראשי הקהילה היהודית באירופה, וכן באירוע בפרלמנט האירופי. השרה חזרה לישראל באותו הלילה. העלות גם כאן אינה ברורה.

צילום מסך מתוך מסרטון שהעלתה השרה גמליאל לדף הפייסבוק שלה, מביקורה בספרדצילום: צילום מסך מתוך עמ�

המשרד המעופף ו"נהג השרה"

השרה היא אמנם הנוסעת המתמידה של המשרד, ורוב ההוצאות רשומות על שמה, אבל גם עובדים אחרים אינם מקופחים. רכז לשכת השרה, בילה 101 ימים בחו"ל בשלושת שנות כהונתה. "רכזת לשכת השרה" שהתה בחו"ל שמונה ימים. יועץ השרה היה בחו"ל 39 ימים, ומנהלת הלשכה — 36 ימים בסך הכל. מי שעומדת בראש מטה ישראל דיגיטלית הכפוף למשרד, שהתה בחו"ל 32 יום, קצת יותר מהמנכ"ל — ששהה 27 יום מעבר לים. אווה מדז'יבוז', שמונתה רק באוקטובר 2017 לראש הרשות למעמד האישה, הספיקה לנסוע במהלך 2018 ארבע פעמים לחו"ל על חשבון המשרד, או 12 יום בסך הכל. ראש מטה המינהלת שלה היה בחו"ל עוד שבעה ימים.

לעומת מדז'יבוז', איימן סייף, מי ששימש במהלך עשור ועד לפני כשנה, בתפקיד ראש הרשות לפיתוח מגזר המיעוטים, היה במהלך כהונתה של גמליאל פעם אחת בחו"ל, למשך חמישה ימים.

ברשומות שהועברו בלט בנוכחותו בחו"ל "נהג השרה", שיצא ליומיים בחו"ל במהלך 2017 בעלות של 1,023 דולר. מדובר בישראל כהן, בן דודו של בעלה של גמליאל, אותו מינתה לנהג. על פי המשרד מדובר בטעות, ומי שהיה הנהג הפך ליועץ השרה ולכן טס לחו"ל. לא ברור מתי הפך הנהג ליועץ, מאחר ששאלה בנושא לא נענתה.

ג'ובים למקורבים

במאי 2015 מונתה גמליאל לשרה. אף שרצתה להתמנות לשרת התקשורת, מונתה לראשות המשרד לאזרחים ותיקים. המשרד היה קטן למידותיה, ולכן ביקשה גמליאל, ואף קיבלה, הרחבת סמכויות — שחלקן הועברו אליה ממשרד ראש הממשלה.

כך נוצר המשרד לשוויון חברתי, משרד אקלקטי, הכולל תחומים שלא קשורים זה לזה: צעירים וקשישים, פיתוח המגזר הערבי לצד הרשות לקידום מעמד האישה, וגם: פרויקט ישראל דיגיטלית.

מכיוון שמדובר במשרד מתכלל, כזה שמשתתף בתקצוב של פעילות הכפופה למשרדים ולגופים אחרים (פרויקט תעסוקת מבוגרים נעשה על ידי והדרת, ואת נטרול עוקץ הקשישים מפעיל בכלל משרד הכלכלה) קשה למדוד את הישגיו. ההישג המוכר של המשרד הוא פרויקט "שלישי בשלייקס", שמקנה הנחות לבילויים לקשישים. אלא שמדובר בפרויקט שהגה השר לשעבר אורי אורבך ז"ל.

במארס 2017 חשף TheMarker כי המשרד מצטיין בהענקת עבודה למקורבי השרה. עם זאת, יש לשרה קושי למנות עובדים לתפקידים בכירים. במשך יותר משנה נותרה משרת מנכ"לית הרשות למעמד האישה ללא איוש, לאחר שגמליאל ייעדה אותה לחברת הילדות שלה רינת דנון, שלא עמדה בתנאי הסף. תפקיד מנכ"ל הרשות לפיתוח המגזר הערבי נותר כבר שנה ללא איוש.

המשרד גם אינו מצטיין בשקיפות. שאילתות שנשלחות על ידינו חוזרות לרוב ללא תגובה, ואם נשלחת תגובה הרי שזו אינה עניינית, ואינה מתייחסת באופן ספציפי לשאלות שנשאלו. כך, המידע על נסיעותיה של השרה הגיע רק במסגרת עתירה שהגישה התנועה לחופש המידע. אין אלא להסיק כי המשרד לשוויון חברתי מנדב מידע בנושא שימוש בכסף ציבורי רק כשאין לו ברירה.

מנכ"לית התנועה לחופש המידע רחלי אדרי אמרה כי: "צר לנו שגם בשנת 2018 ישנם משרדי ממשלה שלא משיבים לבקשות מידע בחלוף ימים רבים. ונראה שללא פנייה לערכאות, הסיכוי לקבל מידע, הגם שאין חולק על כך שיש למסור אותו, קשור במידת הנכונות של המשרד ולא בהוראות החוק".

מהמשרד לשוויון חברתי נמסר: "השרה גמליאל לא קובעת את עלויות הטיסות, אלא חברת הנסיעות הממשלתית ענבל, שהיא זו שרוכשת ומזמינה את כרטיסי הטיסה. את בתי המלון מזמינות שגרירויות ישראל, על פי הוראות תכ"ם. ככל שיש טענות על המחירים יש לפנות לגופים הרלוונטיים. מעיתון כלכלי מוביל אנו מצפים להבין את הערך שהמפגשים האלה מביאים למדינת ישראל".

יו"ר מועצת הרשות השנייה, אווה מדז'יבוז

הפסטיבל המזרחי של גילה גמליאל

לא מעט נכתב על פסטיבל כתר המזרח של משרד התרבות, שזכה בחסות נדיבה מטעם השרה מירי רגב. מסתבר שלשרה גילה גמליאל יש פסטיבל משלה: הטקס המרכזי לציון היציאה והגירוש של יהודים מארצות ערב ואירן, שנערך ב–29.11, ויצא לדרך ביוזמת המשרד לשוויון חברתי, ובשיתוף עם משרד החינוך ויד בן צבי. גם אם לא לגמרי ברור מה הקשר בין המשרד לשוויון חברתי לטקס מהסוג הזה, מסתבר שהמשרד פרש עליו את חסותו, והטקס יתקיים במעמד השרה גילה גמליאל.

הציבור מוזמן לטקס שיערך בירושלים, ללא תשלום אך בהרשמה מראש, וישודר בטלוויזיה. על אף שהאירוע נקרא "טקס" מדובר במופע אומנותי שיכלול רק אומנים מזרחיים. המופיעים הם ריטה, מרגלית צנעני, זהבה בן, אלי לוזון, שירי מימון, עידן עמדי, נדב גדג', רגב הוד, בן סנוף ורבקה זוהר. המופע יערך בליווי התזמורת פירקת אל נור ונגנים נוספים, בהנחיית רותם אבוהב. כמות כזאת של אומנים קוראת לתקציב גדול, אלא שלא ברור כמה עלה הטקס אותו יזמה גמליאל, בשל סירובו של המשרד לשוויון חברתי לענות על שאלות בנושא. מאגף המורשת במשרד החינוך נמסר: "הטקס אינו מתוקצב על ידי משרד החינוך. המשרד מלווה את התכנים". מיד בן צבי לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות