"תמריץ נגד קשר זוגי": הגיע הזמן לדבר על הטבות המס לחד-הוריים

מחקר של פורום קהלת בחן את התמריץ הכלכלי של הזכאים להטבות למשפחות חד הוריות להימנע מקשר זוגי (או להסתיר אותו מהרשויות). החוקרים מעריכים כי הוא משמעותי מאוד, במיוחד עבור משפחות בעלות הכנסה נמוכה יחסית

מיכאל שראל
מיכאל שראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אם חד הורית
צילום: דודו בכר
מיכאל שראל
מיכאל שראל

באחרונה הובלתי עריכת מחקר ופרסום נייר מדיניות שבחן וכימת את מערכת ההטבות והתמריצים למשפחות חד־הוריות. במחקר התייחסנו לקצבאות ולהטבות שניתנות למשפחות אלה על פי חוק, והצגנו את השווי (בשקלים) של כל הטבה. בנוסף, כימתנו את הערך של הקצבאות וההטבות שניתנו בפועל למשפחות חד־הוריות, בהתבסס על נתוני הלמ"ס, המוסד לביטוח לאומי ומשרד האוצר.

על סמך ממצאי המחקר, אנו מעריכים ששווי סך ההטבות המוענקות לכל משפחה חד־הורית הסתכם בעשור אחד במאות אלפי שקלים (בחישוב שמרני שמניח, בין היתר, כי המשפחה החד־הורית אינה זכאית לדיור ציבורי). כתוצאה מכך, התמריץ הכלכלי של הזכאים להטבות להימנע מקשר זוגי (או להסתיר אותו מהרשויות) הוא משמעותי מאוד, במיוחד עבור משפחות בעלות הכנסה נמוכה יחסית. למשל, מצאנו שמנקודת ראותה של אם חד־הורית בעלת הכנסה נמוכה יחסית, העלות הפוטנציאלית של אובדן מעמדה כ"הורה עצמאי" יכולה להסתכם ב-30%–68% מהכנסתה נטו.

זאת ועוד, מדיניות הסיוע למשפחות אינה הוגנת במצבים בסיסיים למדי. נשווה למשל הורה יחיד עם שני ילדים לזוג הורים עם שני ילדים — כאשר אף אחד מהם אינו עובד מסיבה מוצדקת כלשהי (חוסר יכולת, בעיות תפקוד וכדומה). ההטבות להן זכאית המשפחה החד־הורית גבוהות מאלה שזכאית להן המשפחה הדו־הורית. מצב זה אבסורדי, בהינתן שהוצאות המשפחה הדו־הורית יהיו גבוהות יותר באופן משמעותי, מאחר שעליה לכלכל אדם נוסף.

כל החישובים שהוצגו במחקר אינם מביאים בחשבון את האפשרות שהמשפחה החד־הורית זכאית גם לדיור ציבורי. משפחות חד־הוריות המקבלות זכות לדיור ציבורי, לרוב ימשיכו לקבל סיוע של אלפי שקלים בחודש לצמיתות, גם אם מצבן הכלכלי ישתפר בעתיד באופן מהותי, וגם לאחר שילדי המשפחה יתבגרו ויתפרנסו בעצמם. שווי הטבה זו לבדה יכול להגיע, על פני זמן, לסביבות מיליון שקל.

צילום: פייר תורג'מן

ההמלצה המרכזית בנייר המדיניות היא שלפני שנשקלות הצעות להגדלות נוספות של ההטבות למשפחות חד־הוריות, יש לבחון בצורה יסודית אם הצעות אלה רצויות ונכונות מבחינה כלכלית וחברתית, בהינתן שלל ההטבות אשר כבר קיימות כיום. הסברנו כי למדיניות של הגדלה מתמדת בהטבות ללא בחינה כזו, יש השלכות שליליות גם בהיבטים חברתיים, מעבר לעלות התקציבית הכבדה, אשר בהכרח נופלת על כתפי כלל הציבור.

התגובות לנייר מדיניות זה היו מעורבות. מחד, אנשי מקצוע הביעו עניין בסוגיה, העריכו את עבודת האיסוף והכימות של סך ההטבות (שלא נעשתה עד עתה) ולכל הפחות גילו הבנה כלפי הבעייתיות שמעלה המחקר, מבחינת התמריצים שמייצרות ההטבות למשפחות חד־הוריות להישאר במעמד של חד־הוריות; מאידך, ארגונים ופעילים חברתיים הביעו התנגדות עזה למחקר.

ההתנגדות המרכזית היא הבעת סלידה מעצם העלאת האפשרות שסיוע של המדינה למשפחות חד־הוריות עלול להיות בעייתי או שהיקפו עלול להיות מוגזם. את ההתנגדות הזאת עוטפים המגיבים הזועמים בשלל טענות שקריות המיוחסות למחקר שלנו. בין היתר ייחסו לנו קריאה כביכול להפסיק לסייע למשפחות חד־הוריות, אמירה כביכול שמשפחות חד־הוריות מייצגות תופעה לא מוסרית, טענה כביכול שמשפחות חד־הוריות רבות הן מתחזות, אמירה כביכול שלתמריצים כלכליים יש תפקיד מרכזי (ואף בלעדי) בהחלטות על זוגיות, טענה לכאורה שההטבות בישראל נדיבות יותר מאשר בצפון אירופה, וכן הלאה. אמירות וטענות כאלה כלל אינן מופיעות בנייר המדיניות.

מובן שעיסוק במדיניות הסיוע לשכבות חלשות, בפרט משפחות חד־הוריות, הוא רגיש וטעון למדי. ייתכן גם שזו הסיבה לכך שעד כה לא פורסמו מחקרים מסוג זה, המכמתים את סך ההטבות שמקבלות משפחות אלה ואת התמריצים שמייצרות ההטבות. אבל אני מאמין שמדיניות כלכלית־חברתית נכונה וטובה צריכה להיות מבוססת על נתונים, עובדות וניתוחים מקצועיים, וחייבת להביא בחשבון את התמריצים שהמדיניות עצמה מייצרת.

פנאטיות אידיאולוגית שפוסלת כימות של נתונים והצגתם לציבור ולמקבלי ההחלטות, ומניחה מראש, בניגוד לאין ספור עדויות לאורך ההיסטוריה האנושית, שהתנהגות אנושית ובחירות לגבי תחומי חיים מרכזיים אינן מושפעות כלל מתמריצים, אינה משרתת היטב את החברה הישראלית ולא מקדמת מדיניות כלכלית־חברתית איכותית.

הכותב הוא ראש פורום קהלת לכלכלה, ולשעבר הכלכלן הראשי באוצר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב