סערה בכנסת: כמה עולה להגדיל את הסלון במטוס ראש הממשלה?

בקואליציה נרשמה התגייסות כוללת לאישור העברת הכספים הנדרשים למטוסו של ראש הממשלה ■ ח"כ רוזנטל: "נתניהו ורעייתו לא שבעי רצון מגודלו המקורי של חדר המגורים שתוכנן במטוס" ■ משרד רה"מ: "שקר וכזב. ראש הממשלה ורעייתו לא מעורבים בתכנון"

חגי עמית
חגי עמית
מטוס בואינג 767- 300
מטוס בואינג 767- 300צילום: Bloomberg
חגי עמית
חגי עמית

התגייסות כוללת של הקואליציה ניכרה באולם ועדת הכספים. רבקה פאלוך, יועצת ראש הממשלה לקשר עם הכנסת לא זזה מחדר הוועדה, כשהיא מוודאת שיהיה רוב לקואליציה. גם מנהלות יתר סיעות הקואליציה, כמו גם ראש המטה של שר האוצר משה כחלון הגיעו למקום. היתה להם סיבה. למעט חברת הכנסת נורית קורן כמעט ולא נכחו באולם חברי הכנסת מן הליכוד. רובם בחרו להתחמק מהדיון המעיק.

רק ברגע האחרון, שניות ספורות לפני ההצבעה, הגיחו במקום חברי הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) ודוד ביטן (הליכוד) והרימו את ידם. בין לבין היתה לסדרנים במקום לא מעט עבודה, כשהם נאלצים להוציא מהמקום את אנשי התקשורת אורי משגב וגיא מרוז, ולבסוף את חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני).

הסיבה להשגחה הקפדנית הזו על הדיון לא היתה נושא הרה גורל הקשור לחינוך בריאות או רווחה, אלא אישור העברת 60 מליון שקלים מהאוצר למשרד ראש הממשלה - לטובת המשך העבודות להכשרת מטוסו החדש של ראש הממשלה.

60 מיליון שקלים הם סכום קטן אולי – אבל הסכום בו היו עסוקים הנוכחים היה סכום גבוה הרבה יותר. 580 מליון שקלים, הסכום בו נקבה לראשונה מנהלת אגף התקציבים במשרד ראש הממשלה דרורית שטיינמץ. מדובר בסכום המבטא את המסגרת התקציבית הכוללת של רכישת ושיפוץ המטוס החדש של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

יותר מהמספר הזה לא הצליחו חברי הכנסת מן האופוזיציה שנכחו במקום לחלץ משטיינמץ. על שאלות נפיצות דוגמת איזה חלק ממאות מליוני השקלים יוקצה לטובת אמצעי התקשורת המיוחדים של ראש הממשלה – ואיזה חלק ממנו יוקצה לטובת דקורציה או ריהוט פנים של המטוס - איש לא היה מוכן לענות.

למעשה, לפי תוכנית ההתקדמות המקורית של הכשרת המטוס, היתה אמורה הוועדה לאשר העברה של 89 מליון שקלים, אלא שקצב התקדמות השיפוץ נמוך מהצפוי. בסך הכל הועברו עד היום כ-330 מליון שקלים לטובת המטוס. בשנה הבאה יועברו עוד כ-40 מליון שקלים. יתר הסכום מיועד לתשלום עבור תחזוקת המטוס בחמש השנים הקרובות. העבודה מבוצעת על ידי התעשייה האווירית.

"גודל החדר שהיה מתוכנן במטוס לא הספיק לגברת נתניהו"

לפי ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), אחת הסיבות לעיכוב בשיפוץ והסבת המטוס היא אי שביעות רצונם של ראש הממשלה ורעייתו מגודלו המקורי של חדר המגורים שתוכנן להיות במטוס. "עלות השיפוץ מורכבת מארבעה סעיפים עיקריים: אוויוניקה, אבטחת המטוס, מערכות פיקוד ושליטה ומה שאני קורא לו 'תפנוקים'. אני לא יכול לומר מה עלות הסעיפים השונים. אני יכול רק לומר שחלק מהעלות נובעת מהרצון לשנות את פנים המטוס כך שראש הממשלה והגברת נתניהו יהיו מרוצים. גודל החדר שהיה מתוכנן במטוס, 14 מ"ר, לא הספיק לגברת נתניהו והיה צריך לשנות אותו".

"עגל זהב מעופף" הגדיר את המטוס אתמול חבר הכנסת מיקי רוזנטל. "עוד יבוא היום בו נמכור את המטוס ונחלק את הכסף לאזרחי ישראל", אמר חבר הכנסת מוסי רז (מרצ) ו"ביזיון - כסף לשיפור תנאי המחייה של הקיסר העליון", אמרה שפיר לפני שהוצאה מהדיון.

ניתן להבין את הסערה שמחולל נושא עלות המטוס בכנסת. 580 מליון שקל הם תוספת שהיתה עושה הבדל מהותי כמעט בכל אחד ממשרדי הממשלה. בנוסף המחלוקות סביב קבלת ההחלטות בנוגע לרכישת המטוס הן רבות – וגורמים רבים מאמינים עד היום כי מדובר על כסף שהושלך לשווא.

משרד האוצר גרס מהרגע הראשון כי ההחלטה הנכונה מבחינה כלכלית היא להמשיך להטיס את ראש הממשלה לחו"ל על בסיס המודל הנהוג כיום: חכירת מטוס מותאם מאל על בהתאם לצרכי ראש הממשלה. לעומת זאת, קבעה ועדת גולדברג ב-2014 כי דווקא יש לרכוש מטוס יעודי לראש הממשלה. היתרון שבדבר, לפי השב"כ, הוא ביטחוני מכיוון שבמטוס זה יהיו מערכות תקשורת שיאפשרו לו לנהל את המדינה באופן חופשי גם בהיותו באוויר. בנוסף, ישנה חשיבות שתהיה במטוס מקלחת, למקרים בהם הוא נוחת ומייד יוצא לפגישה עם ראש מעצמה זרה מבלי שיהיה לו זמן להתרעננות.

אף על פי כן, במטוס העתידי לא תהיה מקלחת מכיוון שהתקנת מערכות צנרת מים התבררה כתהליך מורכב ויקר שיקשה על האפשרות לשמור על יציבות המטוס. גם הנימוק של מערכות תקשורת מיוחדות נשמע מאולץ בעולם בו ניתן לפתח מזוודות תקשורת ניידות, אשר יאפשרו כל סוג של תקשורת לווינית - לכל מקום בעולם.

הרבה מספרים נזרקו לאוויר בכל המדובר להערכה בנוגע לעלות רכישת המטוס. בתחילת הדרך דובר בוועדת גולדברג על עלות של 76.5 מליון דולר. משמע כ-300 מליון שקלים. באוצר דיברו על 50 מליון דולר – כ-200 מליון שקלים, אבל ללא עלויות מיגון. כך או כך - במועד המכרז כבר זינקה העלות המוערכת במשרד האוצר ליותר מ-700 מליון שקלים. הערכה שבהחלט סייעה לצבוע את המחיר בו נסגר הפרויקט - 580 מליון שקלים - באור חיובי.

סוגיה משמעותית שעמדה בפני מובילי הפרויקט היתה סוג המטוס שיירכש. גם לגביה יש היום גורמים הבטוחים כי התקבלה החלטה שגויה. כדי לחסוך בעלויות הראשוניות הוחלט במשרד ראש הממשלה לקנות מטוס מדגם בואינג 767. משמע מטוס בין יותר מ-15 שנה. משמעות החלטה זו היתה עלות נמוכה הרבה יותר מאשר רכישת מטוס חדש ויקר יותר מדגם 787, אלא שבשנה האחרונה התבשרנו כי עד סוף 2018 יוציאו באל על את כל מטוסי הבואינג 767 מכלל שימוש.

משרד ראש הממשלה מתבסס בהטסת המטוס הנשיאותי ובתפעולו השוטף על טייסי אל על, המאומנים בהטסת מטוס מדגם זה. המשמעות של הוצאתו משימוש בחברה היא שלא יהיו טייסים מאומנים ומוכשרים להטיסו. האחריות על הטסת אותם טייסים לסימולטורים ושמירה על כשירותם תיפול גם היא על כתפי משלם המיסים. בהתחשב בכך שגם ברמת התחזוקה ה-767 פחות יעיל מה-787, מדובר על בחירה במטוס שהינו זול יותר משמעותית ברכישה, אבל יקר יותר בתפעול.

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "שקר וכזב, בניגוד לנטען לראש הממשלה ורעייתו לא היתה שום מעורבות בתכנון. מרכבי המטוס וגודלם נקבעו על ידי הצוות שאחראי לכך: משרד הביטחון, חיל האוויר וגורמי תעופה אזרחיים שאמונים על בניית מטוסים מסוג זה בעולם. אין חריגה במסגרת התקציב כפי שנקבעה ואושרה על ידי הקבינט. התקציב כולל את רכישת המטוס, הסבה לצרכים הביטחוניים הנדרשים כולל מערכות מתקדמות וכן תפעול שוטף ל-5 שנים. ההחלטה על רכישת המטוס היא בהמשך לדו"ח ועדת גולדברג שבחן את כדאיות המהלך והחליט שרכישת מטוס תחסוך את מיליוני השקלים המוקצים לטיסות מדיניות. הדיון בוועדת הכספים היום הוא במסגרת מימוש אבן דרך נוספת שנקבעה בפרויקט ואין המשמעות בתוספת תקציב".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?