ועדת כספים אישרה העברה של 60 מיליון שקל למטוס רה"מ - בלי לבקש מפרט

הוועדה התבקשה לאשר את התוספת עבור שיפוץ המטוס, אך כאשר חברי האופוזיציה דרשו הסבר לאופן השימוש בכסף - הם נותרו ללא מענה ■ ח"כ מיקי לוי: "התוספת היחידה הנדרשת עכשיו היא לפאר ולנוחות, זה מטוס עגל הזהב"

חגי עמית
חגי עמית
נתניהו נואם בכנס GA השנתי, ביום רביעי
נתניהו נואם בכנס GA השנתי, ביום רביעיצילום: תומר אפלבאום
חגי עמית
חגי עמית

הנהלת הקואליציה השקיעה היום (ב') הרבה תשומת לב בהחלטה שהובאה בפני ועדת הכספים לאישור העברה של 60 מיליון שקל לטובת שיפוץ מטוס ראש הממשלה. חברי האופוזיציה חזרו ודרשו הסבר לצורך בהעברת הכספים - אך זה לא ניתן.

הנתון היחיד שהסכימה להציג מנהלת אגף התקציבים במשרד ראש הממשלה, דרורית שטיינמץ, היה כי המסגרת התקציבית של רכישת ושיפוץ המטוס מסתכמת ב-580 מיליון שקל. הדרישות להסבר אם הכסף יופנה לטובת מערכות הקשר של המטוס, בטיחותו או סתם לצורך מותרות – לא נענו.

שטיינמץ אמרה כי "ועדת הקבינט אימצה את החלטות ועדת גולדברג ואישרה את רכישת המטוס. משרד הביטחון מופקד על הפרויקט ויצא להליך מכרזי שבו זכתה חברה שמבצעת את הפרויקט. מסגרת הפרויקט נדונה בוועדת חוץ וביטחון. היא לא נפרצה. אנו מיישמים את אבני הדרך שנקבעו לפרויקט. העלות כוללת תפעול ואחזקה לחמש שנים".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) הוצאה מהדיון, לאחר שהתעקשה לקבל תשובות. לאחרים נותר רק לצעוק. שפיר אמרה לפני שהוצאה: "מאות מיליוני שקלים נלקחים מהחינוך, מהרווחה ומאוכלוסיות מוחלשות לטובת שיפור תנאי המחיה של הקיסר העליון, ראש הממשלה, ומשפחתו. אלה סדרי העדיפויות של מי שקרא לתושבי קרית שמונה 'משועממים', ושמחרים את יישובי עוטף עזה כשהם תחת מתקפה. ממשלה רצינית לא היתה מתייחסת כך לכספי המסים שאזרחיה עובדים בשבילם ולחיים שלהם".

שפיר התייחסה להעברות התקציביות שיועדו לצפון, ואמרה "את הפירורים התקציביים שהעבירו כעת לצפון הבטיחו השרים כבר עשרות פעמים, ולצערי הם לא הגיעו מעולם ליעדם. הממשלה היא האויב הכי גדול של תושבי הצפון והדרום ושל הסיכוי שלהם לחיות בכבוד ובבריאות טובה. את נתניהו מעניינים רק המטוס והבית שלו - האזרחים לעומת זאת, ממשיכים לשעמם אותו ואת שריו".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר: "בדצמבר 2017 נדרשה ועדת הכספים לאשר רטרואקטיבית תוספת של 60 מיליון שקל לנסיעות ראש הממשלה. ח"כ משה גפני, יו"ר הוועדה, אמר אז שהיא לא תאשר העברות כאלה בדיעבד. נכון שמשעמם לראש הממשלה והוא נוסע לחו"ל, או שהוא נמלט מחקירות. הוא לא אוהב להיות פה, אלא במקומות שמשתחווים לו".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הוסיף כי "הבקשה לא נוגעת לאלקטרוניקה ואמצעי שליטה שהמטוס צריך. התוספת היחידה הנדרשת עכשיו היא לפאר ולנוחות. זה מטוס עגל הזהב. אי אפשר להפוך את הדבר הזה לעגל זהב מעופף. הממשלה נכנעת כי ראש הממשלה רוצה ציפוי זהב למטוס שלו".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) הוסיף: "אני מופתע גפני, שלמרות ניסיונך הגדול הצליחו להפיל אותך. במקום לומר מהתחלה לציבור 'זו העלות, כך עולה מטוס ראש הממשלה' חשבו שיעשו זאת טלאי על טלאי. לא ישימו לב להעברות מתחת לרדאר. זה מסע הונאה, במקום לומר לציבור האמת".

גפני השיב: "אין שום דבר שעובר תחת הרדאר. היתה תוכנית למטוס. המעלות שלו גוברות על החסרונות. אי אפשר להעביר עוד כסף לרכישת המטוס בלי שיגיע פה לוועדה. השאלה הראשונה היא למה מתבקשות התוספות שאנו מתבקשים בהעברה זו".

ח"כ לוי אמר: "אני מתחייב שימכרו את המטוס הזה כשנתניהו יירד מהשלטון", וח"כ מוסי רז (מרצ) הוסיף "נמכור את המטוס ונחלק את הכסף לאזרחי ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"