הייצוג הדתי בעיריות גדול משיעור הדתיים

בערים רבות במגזר היהודי בישראל, שיעור התושבים הדתיים קטן משמעותית משיעור הייצוג שלהם במועצות העיר ■ שתים מההשערות להסבר התופעה: הצבעה אסטרטגית של הציבור הדתי בבחירות הכלליות, ושיעורי הצבעה גבוהים יחסית שלו בבחירות המקומיות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
כרזות בחירות בירושלים
כרזות בחירות בירושליםצילום: אמיל סלמן
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

ב–56 מתוך 65 עיריות במגזר היהודי, במועצת העיר חברים נציגים דתיים בשיעור גבוה יותר משיעור הדתיים באוכלוסייה — כך נמצא במחקר של המכון לחקר השלטון המקומי באוניברסיטת תל אביב, לקראת הבחירות המקומיות שייערכו מחר.

המחקר השווה בין חלקם של חברי המועצות המקושרים למפלגות הדתיות (הבית היהודי, יהדות התורה וש"ס) במועצת העיר, לבין אומדנים של שיעור הדתיים בעיר, הנשענים על אחוזי ההצבעה למפלגות הדתיות בבחירות הכלליות. הנתונים נדלו מתוך מערכות הבחירות המקומיות והכלליות שהתקיימו ב-2013.

ב–86% מהערים שנדגמו בלט כוחו של הקול הדתי במועצות המקומיות. כך למשל, מתוך 31 חברים בעיריית ירושלים, 15 החברים מזוהים עם המפלגות הדתיות (כ-50%), לעומת רק 34% מהתושבים בעיר שהצביעו למפלגות הדתיות בבחירות לכנסת 2013.

בעיריית תל אביב המצב דומה. בעוד 3 מתוך 31 (כ-10%) מחברי המועצה בתל אביב מזוהים עם המפלגות הדתיות , שיעור המצביעים התל אביבים למפלגות הדתיות בבחירות הכלליות לכנסת היה 5.2% בלבד. פערים דרמטיים בייצוג נמצאו גם באופקים – שם חברי מועצת העיר המזוהים עם מפלגות דתיות מהווים כ-50% מחברי המועצה, לעומת שיעורי הצבעה של 25% בלבד למפלגות הדתיות בבחירות לכנסת.

הערים בהם בולט הייצוג של חברי מועצה המזוהים עם הסיעות הדתיות הן אלעד (86%) ובני ברק (100%); ביתר עילית (80%); קרית מלאכי (46%); חריש (43%); צפת (45%); נתיבות (33.3%); קרית אתא (35%).

ההסבר להצבעה "דתית" יותר בבחירות המקומיות קשור לאסטרטגיית המצביעים. במחקר נמצא כי בבחירות הכלליות רבים מעדיפים הצבעה אסטרטגית, למרות ההזדהות עם מפלגה מהמגזר הדתי. כך, למשל, תומכי הבית היהודי יעדיפו להצביע לליכוד בבחירות לכנסת, כדי להבטיח את ניצחונו של בנימין נתניהו.

הסבר נוסף שמציע המכון הוא השתתפות פעילה יותר בבחירות המקומיות בקרב הציבור הדתי. בעוד שהציבור החילוני רואה את הבחירות המקומיות כסוגיה ניהולית גרידא, הציבור הדתי מבקש להשפיע על הציביון העירוני.

עם זאת, מהמחקר עולה כי במועצות המקומיות ייצוג יתר לקול הדתי הוא תופעה שכיחה פחות — נמצאה רק ב-19 מתוך 55 (35%) מועצות שנדגמו. ההסבר הוא כנראה ששיעורי ההצבעה במועצות המקומיות גבוהים יותר מבערים.

ראש המכון לחקר השלטון המקומי, שר הפנים לשעבר אופיר פז-פינס, אמר כי "מדובר בתופעה בקנה מידה רחב, והתשובה לשאלה מה יהיה הכב המועצות שייבחרו הפעם תלויה במידה רבה בשיעורי ההצבעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"