הבחירות ברשויות המקומיות: שיא במספר הנשים המתמודדות - אבל הדרך לשוויון עוד ארוכה

שיעור הנשים ברשימות למועצות ברשויות המקומיות הוא 23% בלבד - והן רק 8% מהמתמודדים על תפקיד ראש רשות - כך עולה ממחקר של המכון לחקר השלטון המקומי

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
קלפי בבחירות לרשויות המקומיות
קלפי בבחירות לרשויות המקומיותצילום: דודו בכר
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

נשבר שיא במספר הנשים שהגישו את מועמדותן לתפקיד ראש רשות מקומית; וחל גידול של 10% במספר הנשים המתמודדות לחברות מועצה לעומת הבחירות הקודמות - כך עולה ממחקר שנערך במכון לחקר השלטון המקומי באוניברסיטת תל אביב.

לפי המחקר, בעוד ב-2008 התמודדו רק עשר נשים על תפקיד ראש הראשות, וב-2013 הגישו 40 את מועמדותן - השנה 56 נשים מתחרות על הנהגת רשות. עם זאת, רק שש נשים עומדות כיום בראש רשות מקומית מתוך 256 רשויות - פחות מ-2.5%.

אופיר פינס-פזצילום: עופר וקנין

"מבחן התוצאה יהיה כמובן ביום הבוחר והבוחרת, אך כבר עכשיו אנחנו עדים לגידול מרשים בייצוג נשים בבחירות המקומיות," מסביר ראש המכון ושר הפנים לשעבר, אופיר פינס-פז. לדבריו, "למרות המגמה המעודדת, שיעור הנשים המתמודדות על תפקיד ראש רשות מקומית עדיין נמוך - מבין כל המועמדים לתפקידי ראש רשות מקומית, שיעור הנשים הוא כ-8% בלבד".

עוד נמצא במחקר כי ב-2013 התמודדו כ-14 אלף גברים ורק 3,557 נשים למועצות המקומיות, ואילו בשבוע הבא יתחרו כ-13.5 אלף גברים לעומת 3,975 נשים. מספר זה גדל אמנם בכ-400 נשים, אך במקביל חלה ירידה במספר הגברים שהציגו את מועמדותם, כך שהמספר הכולל של מועמדות ומועמדים נותר דומה, אך החלוקה בין המינים השתנתה. 3

תומר שלוש, עמית מחקר במכון לחקר השלטון המקומי, הוסיף כי "הדרך לשוויון מגדרי עוד ארוכה - ברשימות המועמדים למועצות הערים ולמועצות המקומיות רק 23% הן נשים, בעוד שהן מעט יותר ממחצית מהאוכלוסייה במדינה".

אחד ההסברים שמציג המחקר בנוגע לעלייה במספר הנשים המועמדות נוגע לתיקון לחוק הבחירות לרשויות המקומיות מ-2014, שלפיו רשימות עם ייצוג לנשים יזכו במימון מוגדל בשיעור של 15%. התיקון קבע כי כל סיעה שלפחות שליש מנבחריה במועצה הם נשים תקבל את המענק.

לדברי פינס-פז, "התיקון לחוק יצר תמריץ ברור וממשי לשילוב נשים במקומות ריאליים ברשימות מועמדים. מרבית רשימות המועמדים בבחירות המקומיות זוכה במנדט אחד או שניים, כך שאם אין ייצוג לנשים במקום הראשון או השני ברשימה, הסיכוי לזכות בתוספת המימון נמוך מאוד".

הסבר נוסף לעלייה במספר המועמדות הוא הקמפיין של הרשות לקידום מעמד האישה, שהושק לפני כחצי שנה. הקמפיין קרא לנשים להתמודד בבחירות המקומיות ולהשפיע מתוך מערכת השלטון המקומי על ידי התמודדות על תפקידים בכירים. עם זאת, נראה כי הדרך עוד ארוכה. גם אם יוכפל מספר הנשים שיזכו בבחירות, עדיין ייצוגן נמוך מאוד ביחס לשיעורן באוכלוסייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"