תינוקות לעשירים בלבד: חוק הפונדקאות לא מטפל בהסדרה הכלכלית של התחום

לצד הקיפוח של הקהילה הלהט"בית, חוק הפונדקאות שאושר היום מותיר את האפשרות לילד בדרך זו רק לבעלי אמצעים ■ בעבר הצביע נתניהו בעד חוק שמאפשר לכל אדם להיעזר בפונדקאות והגביל את עלות התהליך - אבל החוק נגנז ■ חברי הקהילה הגאה הודיעו כי ישבתו ביום ראשון במחאה על החוק המפלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה נגד חוק הפונדקאות, השבוע
הפגנה נגד חוק הפונדקאות, השבועצילום: מגד גוזני

כמה עשרות מפגינים מהקהילה הלהט"בית חסמו אתמול (ג') בערב את רחוב אבן גבירול בתל אביב במחאה על נוסח חוק הפונדקאות, שאמור היה לעלות להצבעה בשעות הערב. אחרי שעות ארוכות של דיון סוער, ההצבעה על הנושא נדחתה לשעות הצהריים של היום, בין היתר, בעקבות הכרזתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הזכאות להליך צריכה להיות נחלת כלל האזרחים ולא להישלל מחלקם על בסיס העדפותיהם המיניות.

לבסוף, אחרי שעות ארוכות של דיונים חוק הפונדקאות אושר היום סופית. החוק מרחיב את מעגל הנשים הזכאיות לפונדקאות - אבל לא כולל גברים יחידניים. הוא אושר ברוב של 59 תומכים מול 52 מתנגדים. המליאה דחתה את כל ההסתייגויות לחוק, כולל ההסתייגות של ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), שביקשה להכליל בחוק זוגות חד-מיניים. חברי הכנסת אוחנה ומירב בן ארי (כולנו) הצביעו נגד.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר כי "אני לא יכול לתאר לכם את הכמיהה הזאת לשמוע את המלה אבא מופנית אלי". יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר כי "זה תסכול נוראי לנהל מאבק, כשאתה חושב שכל הכלים אצלך ובסוף אתה לא שולט בהכל".

המחאה המרכזית נגד החוק הנוכחי נוגעת לכך שנוסח החוק מותיר את הקהילה הלהט"בית מחוץ למעגל האזרחים שיוכלו לצרוך שירותי פונדקאות בתוך תחומי ישראל. אלא שתוך כדי התמקדות באפליה זו, נשכחה העובדה שנוסח החוק הנוכחי אינו מסדיר מבחינה כלכלית את התחום, ומשאיר את שוק הפונדקאות פרוץ.

"הדרך לתינוק משלך (...) שירות כולל (...) המחיר המוצג כולל את כל התהליך - מייעוץ ראשוני ועד החזרה לישראל. המחיר מסתמך על בחירת תורמת ופונדקאית מתוך המאגר שלנו בלבד. עלות הטיפול הכולל הוא 125 אלף דולר"; "פונדקאות בגיאורגיה - חבילה בטוחה ב-199 אלף שקל בלבד!"; "מחיר פונדקאות באוקראינה מתחיל מ-23,900 יורו. די למחירים לא הוגנים בישראל!" - אלה הן רק חלק מהתוצאות שעולות בחיפוש ברשת אחר חברות המציעות הליך פונדקאות. חלק מהחברות אף מגדילות ומציעות מימון והלוואות למעוניינים בתהליך.

יריד על פונדקאות בתל אביב, ב-2013צילום: דודו בכר

אלא שהחוק שממנו נולדה החקיקה הנוכחית, שקודם על ידי הח"כית יעל גרמן (יש עתיד) בתקופה שהיתה שרת בריאות, אמור היה לטפל גם בסוגיית המחירים של תהליך הפונדקאות. מעבר לכך שהחקיקה של גרמן שילבה בהצעת החוק שלה את העובדה שלהליך פונדקאות יהיה זכאי כל איש ואשה. היא הגדירה גם מחיר גג לעלות ההליך הפונדקאי בישראל – של 160 אלף שקל.

החוק המדובר עבר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת. נתניהו הצביע בעדו, אבל אחרי התפרקות הממשלה משך אותו שר הבריאות החדש, יעקב ליצמן, מיהדות התורה.

"יש בחקיקה הנוכחית זווית כלכלית שמדגישה את חוסר השוויון בנושא", אמרה היום ח"כ גרמן על כך. "אילולא ליצמן, החוק היה עובר בנוסח המקורי שלו - וניתן היה להכניס את הפיקוח על המחיר ולאפשר לעשות הליך פונדקאות במחיר נכון".

הטענה של העוסקים בתחום היא שהתשלום עבור פונדקאית בישראל בכל מקרה יהיה גבוה מתשלום עבור פונדקאית במדינות מתפתחות. "הטענה הזו היתה נכונה אולי כשהיו פתוחות בפני האזרחים מדינות עולם שלישי, אבל האפשרויות האלה נסגרות. על פונדקאות בארה"ב וקנדה גובים כיום גם 600-500 אלף שקל. בנוסף לכך, ההורים צריכים לטוס לשם ולפעמים לממן שהות של חודש בחו"ל כדי לא לפספס את לידת התינוק", אומרת גרמן.

לדבריה, "העלות מגיעה לסכומי עתק. גם בישראל המחירים הם 300-200 אלף שקל. ב-2014 הגענו למסקנה שסכום של 160 אלף שקל הוא ראוי והגון לשני הצדדים. חשוב להגדיר סכום כזה ולפקח עליו, כדי שלא רק העשירים יוכלו להיות הורים, ולא לערב מקח וממכר בהליך היפה הזה", אומרת גרמן.

"בשורה התחתונה, אם אין לך כסף - אין לך אפשרות להביא ילדים בהליך פונדקאי. אם יש לך כסף, ואפשרות - תעדיף לעשות זאת בישראל, מכיוון שכאן יש יותר שליטה ופיקוח על התהליך", אומרת עו"דן רחלי קלקנר, העוסק בליווי הורים בתחום.

הקהילה הגאה הכריזה על שביתה

במחאה על אי הכללת זוגות חד-מיניים מחוק הפונדקאות בכנסת היום, קוראת אגודת הלהט"בים לשביתה כללית של חברי הקהילה ביום ראשון הקרוב

במסגרת המחאה נקראים חברות וחברי הקהילה להיעדר ממקומות העבודה, לסגור את בתי העסק ולקחת חלק בפעילויות מחאה במרחב הציבורי במחאה על העברת חוק הפונדקאות היום בכנסת, שלא הכליל זוגות גברים גאים.

בהודעת האגודה למען הלהט"ב נכתב כי לאחר החלטת הכנסת לפעול נגד המשפחות הלהט"ביות החליטו ארגוני הקהילה הלהט"בית בישראל להחריף את המאבק שהחל בהפגנה שנערכה באחרונה מול קרית הממשלה בתל אביב, ונמשך ליומיים של חסימת כבישים באזור המרכז.

במטה המאבק כבר פנו לעשרות מעסיקים גדולים במשק ועידכנו אותם בדבר השביתה המתוכננת, וכן עודכנו נציגי ארגוני העובדים הגדולים וארגוני המעסיקים. כחלק מהקריאה יוצגו לחברות וחברי הקהילה הלהט"בית כמה אלטרנטיבות, ובהן היעדרות מלאה או חלקית מהעבודה במשך היום.

בהודעת האגודה ציינו כי השביתה תתקיים ביום ראשון, שבו מציינים את ט' באב, כמחאה על שנאת החינם של הפוליטיקאים החרדים והשמרנים כלפי הקהילה הלהט"בית בישראל. מטה המאבק יעביר לאורך היום שידור חי בעמוד הפייסבוק של האגודה למען הלהט"ב בהשתתפות אמנים, עיתונאים, פעילים חברתיים ועוד.

יושבת ראש האגודה למען הלהט"ב, חן אריאלי, אמרה כי "מאסנו בפוליטיקאים שמטיפים נגד שנאת חינם, אבל פועלים כדי לפגוע, להדיר ולשלול זכויות מחברות וחברי הקהילה הלהט"בית. מאסנו בפער שבין התמיכה הציבורית המובהקת במשפחות הלהט"ביות לבין כניעת הקואליציה לתכתיבים של הסמוטריצ'ים והליצמנים. מאסנו בהבטחות הריקות של ראש הממשלה נתניהו ושל הליברלים בקואליציה שתומכים בנו בהצהרות ומצביעים נגדנו במליאה. שמחבקים אותנו במצעדים, ומונעים מאתנו להתחתן ולהקים משפחה.

"מאסנו באלימות שמופנית כלפינו, בהתעמרות הביורוקרטית, בעמדות החשוכות שמשמיעה הפקידות הציבורית. מאסנו בצביעות, בקיפוח ובאפליה. אני קוראת לחברות וחברי הקהילה הלהט"בית להפגין סולידריות ולקחת חלק במאבק - כי זוהי זכותנו וחובתנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"