מצפצפים על החוק: משרד התרבות, צה"ל והמשטרה הפרו את חוק חופש המידע

35% מהרשויות שהיו אמורות לפרסם דו"חות על תקציבי הגופים ועל תוכניות עבודה לא עשו זאת - ועברו על החוק

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרת התרבות מירי רגב
שרת התרבות מירי רגבצילום: מוטי מילרוד
גור מגידו
גור מגידו

בשנים האחרונות נהפך חוק חופש המידע לכלי מרכזי בידי כל מי שמבקר את פעילות הממשלה. יומני הפגישות של שרים, ראשי ערים, מנהלי בתי חולים ובכירי הפרקליטים נחשפים ומגלים את סדר העדיפויות האמיתי של האנשים האמונים על נכסי הציבור, את מידת הזמן שהם נדרשים להשקיע בפוליטיקה קטנה, ולעתים גם את הצורך המביך לנסות לחמוק מגילוי העובדות באמצעות השחרה או רישום בלתי מפורט של פגישות ביומן; הסדרי ניגוד עניינים חושפים את רשתות הקשרים של הבכירים.

חוק חופש המידע מוכיח את עצמו ככלי אפקטיבי למדי להפיכת השלטון לשקוף יותר, בכל הנוגע להגשת בקשות חופש מידע. ואולם, הוראה אחרת בחוק, המחייבת את רשויות הממשלה לפרסם דו"חות שנתיים, מופרת באופן עקבי על ידי לא מעט רשויות. הדו"חות השנתיים של הרשויות השונות הכפופות לחוק היו אמורים להתפרסם ב-1 ביולי, אבל 35% מהגופים שההוראה חלה עליהם - הפרו את החוק.

בראש רשימת מפירי החוק, שפורסמה היום על ידי היחידה הממשלתית לחופש המידע, ניתן למצוא את החשודים המיידיים, סרבני חופש מידע כרוניים, כמו משרד ראש הממשלה ומשרד התרבות. לצדם הפרו את החוק גם המשטרה, צה"ל, רשות החברות הממשלתיות והנהלת בתי הדין הרבניים.

בין הגופים המפרים נמצאים גם המשרד להגנת הסביבה, המשרד לשוויון חברתי, ומשרדי התפוצות, הבינוי והשיכון והתקשורת; בתי החולים ברזילי, וולפסון, פוריה, רמב"ם, הלל יפה, המרכז הרפואי דורות והמרכזים לבריאות הנפש לב השרון, מזור ואברבנאל. עוד במפירים: המדפיס הממשלתי, המרכז למיפוי ישראל, מינהל התכנון, רשות האכיפה והגבייה, רשות המים והביוב, רשות מקרקעי ישראל ושירות בתי הסוהר.

בדו"ח השנתי שמחויבות הרשויות לפרסם, על המפרסם לפרט נושאים כמו תקציב, תוכניות עבודה, עמידה ביעדים שהוצבו בעבר, רשימה של בכירי המשרד ועוד. הפרת החוק בידי גופים רבים אינה חריגה. ב-2017, לדוגמה, רק 52% מהרשויות פירסמו דוח שנתי כחוק, וחלקן עשו זאת באיחור של חודשים.

הסיבה להפרה הגורפת של החוק נוגעת לכך שהחוק אינו כולל כל סנקציה כלפי הגוף המפר. היחידה הממשלתית לחופש המידע אמנם מפרסמת את רשמית הגופים המפירים מדי שנה, אבל אין לה סמכויות לנקוט צעדים כלפי גופים מפירים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה