כך לימד גפני את הבית היהודי לא לעשות לו צרות

בין תקיפה אחת לתקיפה אחרת של חיל האוויר בסוריה, חברי הכנסת התפנו להעביר כמה מיליוני שקלים להתנחלויות - למשל, 21 מיליון שקל ל-14 משפחות שפונו מבתים לא חוקיים בגוש עציון ■ ברקע נאבקים יו"ר ועדת הכספים והשר בנט על גיוס האברכים

חגי עמית
חגי עמית
יו"ר ועדת הכספים גפני ושר החינוך בנט
יו"ר ועדת הכספים גפני ושר החינוך בנטצילום: טלי מאייר
חגי עמית
חגי עמית

ביום שני בבוקר הגיע ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) באיחור לוועדת הכספים, נכנס עם הטלפון הנייד שלו צמוד לאוזנו והמשיך לדבר בו בעודו מתיישב. "בצלאל, אני מבקש. עכשיו אתה מגיע? תפסיק לדבר בטלפון! עם כל הכבוד לראיונות לטלוויזיה, מה שקורה פה בוועדה — זה הדברים החשובים", צרח עליו ח"כ משה גפני, יו"ר הוועדה.

בין תקיפה אחת לתקיפה אחרת של חיל האוויר בסוריה, חברי הכנסת התפנו להעביר כמה מיליוני שקלים מפה לשם. 21 מיליון שקל הועברו להסדרת האתר שאליו צפויים לעבור מפוני שכונת נתיב האבות מגוש עציון. כמה חברי כנסת מהאופוזיציה עשו חישוב מהיר. הם טענו כי לאור העובדה שמדובר בסך הכל ב–14 זוגות, יוצא שהמדינה משקיעה מיליון וחצי שקל בכל זוג. כל זאת רק בעבור שיכון זמני — לפני שיועברו למגורי קבע, שגם הם יעלו כסף רב.

"זה 21 מיליון בשביל 14 משפחות, על מה? הם הקימו בתים לא חוקיים, עושים תקופת מעבר ואחר כך ייהנו ממגורי קבע", טענו ח"כ עמר בר־לב וח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני). "זוגות ישראלים יכולים רק לחלום על סבסוד כזה לשיכון שלהם. זו העברה בלתי חוקית. אין לזה שום קשר לביטחון. זה הסכם פוליטי עם ראש מועצת יש"ע לשעבר, שהוא כיום שר החינוך", אמרה ח"כית סתיו שפיר.

אפילו גפני אמר: "יש פה אפליה נגד יישובים חרדיים. לומר שאני מתלהב מההעברה הזאת? לא". אבל הכסף עבר. בעולם שבו עלות כל טיל יירוט המופעל נגד האיראנים היא 3 מיליון דולר, למי יש ראש להתעסק ב–21 מיליון שקל?

לאחר מכן התפנתה הוועדה להביר 58 מיליון שקל במסגרת הסכמים קואליציוניים למשרד החינוך לצורכי תרבות חרדית, תרבות יהודית ותרבות יהודית שלא במסגרת לימודים פורמליים - כספים המיועדים הן לחרדים והן לבית היהודי. במקרה הזה לגפני אין מחאה.

הנושא הבא היה העברת 674 מיליון שקל של עודפים שלא בוצעו בתקציב משרד החקלאות ל–2018. למרבית משרדי הממשלה אושרו העברות אלה. נציגי משרד החקלאות בדיון היו עייפים. זו הפעם השנייה שהם באו לכאן. בפעם הקודמת לא נתנו להם לדבר. הפעם הם דיברו, אבל זה לא עזר להם.

גפני דרש לבחון את חוקיות העברת עשרות מיליוני שקלים מתוך הסכום ל–150 גרעינים התיישבותיים בשעה שבקשות של גרעינים חרדיים לקבלת תמיכות במסגרת זו נדחו. גפני טוען שההעברות האלו מעולם לא הוצגו או אושרו על ידיו. "יש יועמ"ש שאישר רק לציונות הדתית לקבל תקציבים לגרעינים הללו?!" זעק. לא ברור למה לא העלה את אותן הטענות בנוגע ל–58 מיליון שקל שהוא העביר רק לפני רבע שעה.

נוהל התמיכות לגרעינים המדוברים אושר כבר בשנה שעברה על ידי הייעוץ המשפטי של משרד החקלאות. גם אם מישהו חושב שיש בו פסול — הוא פורסם לציבור כבר לפני יותר משנה. הזמן לערער עליו היה ב–2017. הזמן לא לאשר אותו היה גם הוא ב–2017. גם מבחינה משפטית המדינה לא יכולה לחזור בה מההתחייבויות שהעניקה ואישרה בשנה שעברה, שחלקן נועדות לתשלום עבור ספקים שהשירות שהם נותנים נפרש על פני שנתיים.

רבים מהנוכחים חושבים שהעימות המתחולל לנגד עיניהם הוא בסך הכל הסוואה לעימות האמיתי המתרחש בחודשים האחרונים בין המפלגות החרדיות לבית היהודי — המאבק על חוק הגיוס, שבו החרדים אינם שבעי רצון מהתנהלותו של שר החינוך, נפתלי בנט, המחפש פשרה שאינה מספקת מבחינתם. גפני טוען כי לא קיים כל עימות כזה בין המפלגות וכי יש ביניהן הסכמה בנוגע לחוק הגיוס. כך או כך, בוועדה הוא לימד לקח את הבית היהודי. אם לשר החקלאות היו קוראים ליצמן, ולא אורי אריאל, לא היינו חוזים בעימות הנוכחי. החרדים לא רוצים לשלוח את בחורי הישיבות ללחום בחיזבאללה.

משרד החקלאות יחזור לוועדה שוב השבוע. עד אז תקציב המשרד ל–2018 שאמור לשמש להתקשרויות חדשות — יישאב כדי לכסות על הפערים של 2017.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון בכנסתצילום: אמיל סלמן

הפתרון החדש יהיה הפתרון הישן

ההסלמה בצפון כמעט השכיחה את העימות שפתח את שבוע העבודה של הכנסת — העימות סביב פסקת ההתגברות ובעיית הפליטים. איש לא שם לב לכך שביום רביעי הודה שר הפנים, אריה דרעי, בפני הוועדה לביקורת המדינה, בדיון בנושא המחדלים בטיפול בפליטים, כי המגעים של ישראל עם האו"ם בנושא נמשכים.

בכירים בליכוד הרשו לעצמם בתחילת השבוע להשתלח בשר האוצר, משה כחלון, בעקבות הודעתו כי כולנו לא תיתן לבית היהודי למשוך את הקואליציה אחריה לקיצוניות. לא בטוח שהם הביאו בחשבון את האפשרות שהמהלך של כחלון תואם עם ראש הממשלה.

כחלון היה יכול לצאת נגד נתניהו בישיבת הממשלה ולהכריח אותו להביע עמדה בעניין פסקת ההתגברות. במקום זאת הוא חייב את מפלגתו להצביע נגד המהלך — צעד שיכול לתת לנתניהו סולם נוח לנסיגה מפגיעה בבג"ץ.

במסיבת העיתונאים שכינס ביום שני אמר שר האוצר כי יציג בקרוב פתרון משלו לבעיית הפליטים. מאחורי ההצהרה עומדת תוכנית להקים צוות משותף של משרד האוצר, משרד המשפטים ומשרד ראש הממשלה לדון בנושא. הצוות עדיין לא יצא אל הדרך, אבל ניסיון למצוא פתרון מוסכם בשיתוף משרדי הממשלה השונים עשוי להיות שינוי מרענן. בגיבוש הפתרון הקודם שהוצג על ידי ראש הממשלה בתחילת אפריל לא היו מעורבים השרים, פרט לראש הממשלה ושר הפנים שהציגו אותו. עד היום לא נערך דיון בממשלה בנושא. ההפתעה שבישל נתניהו לשרים גרמה להתנגדות שעוררה התוכנית, והובילה את נתניהו לסגת ממנה.

כמו במגוון רחב של בעיות שעמן התמודד ראש הממשלה באחרונה, אנו צפויים לראות מפגן משילות שבמסגרתו יוקם בקרב צוות חדש שיתחיל לשקוד על פתרון הבעיה. הצוות יתכנס במשך כמה חודשים, ינהל מגעים עם האו"ם ואחרי סיבוב ארוך יציג פתרון דומה לזה שעליו הזיע מאיר בן שבת, ראש המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) באפריל.

קשה לראות את הממשלה מגיעה לפתרון טוב יותר מזה שהוצע בעבור תושבי דרום תל אביב — העברה של מחצית מהפליטים אל מחוץ לגבולות ישראל ופיזור של המחצית השנייה ביישובים רבים בארץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות