האם בג"ץ יבטל את החלטת הכנסת להכשיר פנסיה לא חוקית לראשי רשויות?

זאת על פי צו של בג"ץ, שנענה לעתירות של ח"כ יעל גרמן נגד החלטה של ועדת הפנים להכשיר רטרואקטיבית פנסיות לנבחרי רשויות מקומיות

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל גרמן
ח"כ יעל גרמןצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בג"ץ הוציא היום (ב') צו על התנאי, שבו הוא המורה לשר הפנים ולכנסת לנמק בתוך 90 יום מדוע לא תבוטל ההחלטה המכשירה הענקת פנסיות תקציביות לראשי רשויות - שניתנו שלא כדין ובאופן רטרואטיבי ופרסונלי. בכך נענה בג"ץ לעתירות של ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) באמצעות עוה"ד יונתן ברמן ואורי גולדשטיין, ועו"ד שגית בידרמן - בשמו של יוסף סלומון עובד עיריית נתניה. העתירות נגעו להחלטתה של ועדת הפנים מינואר 2017 - להכשיר רטרואקטיבית פנסיות לנבחרי רשויות מקומיות. עם זאת, בג"ץ דחה 2 עתירות נוספות בעניין.

בג"ץ אף הבהיר כי אינו מוציא צו ביניים להפסקת התשלומים, "משום שתשלום הקצבאות אינו מעשה בלתי הפיך". המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, הדגיש כי "כל אחד מבין מה יש בהחלטה ומה אין בה ומה נרמז בה. יש כאן חלוקה אפשרית בין מה שהיה, הווה ועתיד, ואני יותר לא רוצה לרמוז. תביאו את זה בפני מרשיכם".

ועדת הפנים של הכנסת מוסמכת לקבוע את השכר והתנאים של נבחרים ברשויות המקומיות. עד לינואר 1999 קבע החוק כי ראשי ערים וסגני ראשי ערים, שכיהנו לפחות 4 שנים, יקבלו פנסיה תקציבית לכל חייהם, ובתנאי שפרשו בגיל 40 לפחות. מי שפרש לפני גיל 40 או שלא השלים כהונה של 4 שנים, קיבל מענק של 18% משכרו עבור כל חודש של כהונה. בינואר 1999 החליטה ועדת הפנים לבטל את מגבלת הגיל, אבל לא החילה אותו רטרואקטיבית על מי שפרשו בבחירות שנערכו בנובמבר 1998.

למרות זאת, משרד הפנים שילם בטעות גמלה לשבעה ראשי עיר לשעבר שהודחו ב-1998 - לפני שמלאו להם 40 שנה, ובהם ח"כ אכרם חסון (כולנו), שהיה ראש עיריית דליית אל כרמל; סגן שר הבינוי, ז'קי לוי (ליכוד), שהיה ראש עיריית בית שאן; סגן ראש העיר ירושלים, צבי כהן, שהיה ב-1998 סגן ראש העיר טבריה; הח"כ לשעבר, אמנון כהן, מ"מ ראש העיר רמלה לשעבר; וראש מועצת חצרות יוסף לשעבר, יהודה פתאל. ב-2005 התגלתה הטעות, אבל התשלומים לא הופסקו, ובינואר 2017 הכשירה ועדת הפנים את התשלומים. העלות האקטוארית של תשלום הגמלאות לשבעה היא כ-20 מיליון שקל.

בנוסף נהנים מהגמלה עוזי אהרון, לשעבר ראש העיר אור יהודה, שקיבל ב-2005 אישור ממנכ"ל משרד הפנים דאז לקבלת פנסיה תקציבית; ועדאל עמאר, שכיהן בעבר כראש המועצה המקומית ג'וליס, וקיבל ב-2001 אישור ממנכ"ל משרד הפנים דאז לקבלת פנסיה תקציבית.

בהחלטת בג"ץ שניתנה היום מתח השופט מני מזוז בקורת על כך שהתשלום לנבחרי הציבור נמשך 12 שנה לאחר שהתגלתה הטעות, ואמר כי "זה שממשיכים לאורך זמן גם לאחר שזה נחשף, בין 2005 ל-2017 זה 12 שנה שממשיכים לשלם ביודעין שלא כדין. זה בעיני הקושי העיקרי. בתגובת המדינה צוין שהיועמ"ש דאז של משרד הפנים אומרת שיש לקיים שימוע על מנת להסדיר את התשלומים ומתעלמים מהייעוץ המשפטי שניתן בזמן אמת וממשיכים לשלם".

גרמן עתרה לבג"ץ נגד החלטת ועדת הפנים, ותבעה להפסיק את תשלום הגמלה לשבעת נבחרי הציבור ולדרוש מהם להשיב את כספי הגמלאות שקיבלו חזרה לקופת המדינה. גרמן גם ביקשה צו ביניים נגד המשך תשלום הקצבה, ודרשה ממשרד הפנים להסביר מדוע לא הופסק תשלום הגמלאות גם לאחר שהתברר כי ההחלטה שהתקבלה בוועדת הפנים ב-1999 לא חלה עליהם.

גרמן עתרה לבג"ץ נגד החלטת ועדת הפנים, ותבעה להפסיק את תשלום הגמלה לשבעת נבחרי הציבור ולדרוש מהם להשיב את כספי הגמלאות שקיבלו לקופת המדינה. גרמן גם ביקשה צו ביניים למניעת המשך תשלום הקצבה, ודרשה ממשרד הפנים להסביר מדוע לא הופסק תשלום הגמלאות גם לאחר שהתברר כי ההחלטה שהתקבלה בוועדת הפנים ב-1999 לא חלה על המקבלים.

גרמן אמרה בתגובה כי "אני שמחה שהתעקשתי והלכנו לבג"ץ על החלטה בלתי סבירה שנגועה בטעמים פרסונליים וניגוד עניינים. המטרה שעמדה לנגד עיניי היא שיידע כל אזרח שאסור שיהיה דין אחד לנבחרי ציבור ודין אחר לכל השאר.

"אני מברכת על החלטת בג"ץ, שנענה לבקשתנו והבין את ההתנהלות החמורה וההחלטה הבלתי תקינה של ועדת הפנים להכשרת הפנסיות. לאור הצו אני מצפה מוועדת הפנים של הכנסת לכנס בהקדם דיון מחודש על מנת לבטל את ההחלטה".

גרמן הוסיפה כי "במהלך המשפט היה ברור שההתנהלת של משרד הפנים לוקה בחוסר תקינות שלטונית. במשפט לא ניתנה תשובה מניחה את הדעת מדוע כשהתגלתה הטעות ב-2005 התשלומים לא הופסקו לאלתר, ולא הופסקו למעשה עד היום. לא בכדי השופט מלצר ביקש את תשובת שר הפנים במקום משרד הפנים".

נציגת הכנסת עו"ד אביטל סומפולינסקי, התייחסה אף היא להחלטת בג"ץ, ואמרה כי "מדובר בחקיקת משנה של הכנסת שבה יש לכנסת מרחב פעולה גדול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית