ביטוח לאומי מתכנן להפחית את הקיצוץ בקצבת הזקנה לקשישים שממשיכים לעבוד

פרופ' דניאל גוטליב, סמנכ"ל מחקר ותכנון במוסד לביטוח לאומי: "הקצבה חייבת להישאר אוניברסלית. אם גם קצבת זקנה יתחיל לעבוד לפי מבחני הכנסה, אנחנו נראה ירידה משמעותית במיצוי הזכות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קשיש
צילום: אילן אסייג
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"מחובתנו לייצר צדק חברתי ולגרום לכך שיותר אנשים יוכלו ליהנות ולהשתכר, ולכן אנו בין היתר רוצים להפחית את שיעור הקיזוז של קצבת הזקנה לקשישים פורשים שממשיכים לעבוד" - כך אמר היום (א') פרופ' דניאל גוטליב, סמנכ"ל מחקר ותכנון במוסד לביטוח לאומי.

הדברים נאמרו בוועדת המשנה לעניין מעמד הקשיש - ועדה משותפת לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות ולוועדת הכלכלה, בראשות ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) - שדנה בתעסוקה ובפרישה של אזרחים ותיקים בישראל.

"גילינו שתוחלת החיים של אנשים ברמת הכנסה נמוכה קצרה יותר, וככל שאדם משתכר טוב יותר או שהשכלתו טובה יותר - תוחלת החיים שלו גבוהה יותר", אמר גוטליב. "כל הרעיון לבנות קצבת זקנה דיפרנציאלית אינו נכון. קצבה טובה היא קצבה פשוטה. קצבת הזקנה חייבת להישאר אוניברסלית. אם גם זה יתחיל לעבוד לפי מבחני הכנסה, אנחנו נראה ירידה משמעותית במיצוי הזכות".

גוטליב הדגיש כי לפי חישובי המוסד לביטוח לאומי, בשל העלאת קצבאות הנכים והעלייה בתוחלת החיים, אם גיל הפרישה לא יעלה - המוסד ייקלע לגירעונות כספיים קשים בתוך כמה שנים.

פרופ' יצחק ברי, יועץ מיוחד לוועדה, הציג בפני הנוכחים את החסמים שמונעים, לדבריו, מ-80% מהאזרחים הוותיקים להישאר במעגל התעסוקה. לדבריו, לצד גיל הפרישה והיעדר היצע תעסוקתי מתאים, אזרחים ותיקים רבים מעדיפים לא לצאת לעבוד מכיוון שקצבת הזקנה שלהם נגרעת כמעט כולה בעקבות ההכנסה החודשית.

"נכון ל-2014, גיל הפרישה בישראל - הן לגברים והן לנשים - הוא בין הגבוהים במדינות ה-OECD", הוסיף. "כשאזרח ותיק עובד, אין זה רק רווח אישי שלו שהוא בריא יותר - זה גורם למדינה לצמצום את ההוצאות לבריאות ולסיעוד".

כפיר בטט, רכז שכר ומאקרו באגף התקציבים במשרד האוצר, ציין כי העלאת גיל הפרישה לנשים תשפיע דרמטית על הפנסיה שלהן. "אם אישה תעבוד עד גיל 64, קצבתה הפנסיונית תעלה ב-20%, ואם היא תעבוד עד גיל 67 אז הפנסיה תגדל בכ-50%", אמר. "בנוסף, לאור המגמות הדמוגרפיות של הזדקנות האוכלוסייה, העלאת גיל הפרישה הכרחית לכך שהביטוח הלאומי יוכל לשלם קצבאות גם בעתיד".

ח"כ פלוסקוב אמרה כי "ממוצע תוחלת החיים בישראל נמצא בעלייה משמעותית, אך מהצד השני אין כאן כל התאמה לכך בגיל הפרישה. לפי תוחלת החיים כיום יש לכל ותיק בממוצע כ-20 שנות חיים לאחר יציאה משוק העבודה, וזה כבר יותר מדי זמן".

פלוסקוב ציינה כי תבקש לקיים "ישיבה משותפת יחד עם ועדת הכספים, שעוסקת בהצעה לעלות את גיל הפרישה לנשים, ובמקביל לדרוש שיתאפשר לכל אדם בגיל מבוגר לפרוש בגיל מאוחר יותר אם זהו רצונו. המצב היום בתעסוקה מאפשר מקום גם למבוגרים וגם לצעירים שיוכלו ללמוד ולהכיר את השיטות מהמבוגרים ולגדל כאן דור יותר מקצועי. מעבר לתרומה האישית שיש בתעסוקה למבוגרים, היא תהווה רווח ענק למשק ולחברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה