ח"כ רחל עזריה: "בנק ישראל נהפך רגולטור שבוי"

יו"ר ועדת הרפורמות טענה כי "התפקיד של הפיקוח על הבנקים הוא לשמור על שווי משקל בין כוח הבנקים לצורכי הלקוח, אך בדיונים בוועדה נציגי בנק ישראל נוטים לדבר בשם איגוד הבנקים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ רחל עזריה
ח"כ רחל עזריה צילום: אוליביה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"בנק ישראל נהפך רגולטור שבוי. התפקיד של הפיקוח על הבנקים הוא לשמור על שווי המשקל בין הכוח של הבנקים לצרכים של הלקוח. אבל בדיונים בוועדת הרפורמות אני רואה איך נציגים של בנק ישראל עונים לפעמים בשם איגוד הבנקים, ולהפך" - כך טענה היום (ג') יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת, ח"כ רחל עזריה (כולנו).

בדברים שנשאה בכנס הבנקאות של ישראל 2050 מטעם התאחדות הסטודנטים וארגון אנו, שהתקיים במלון וולדורף אסטוריה בירושלים, דיברה עזריה על עתיד הבנקים: "כדי להגן על העתיד הכלכלי של ישראל ולהגן על הלקוחות, נכנסנו לבליץ חקיקה בתחום הבנקאות. אם לא נמשיך להוביל בתחום הפיננסים, הלקוחות יצביעו ברגליים, והכלכלה תיפגע משמעותית.

"החשש מהלבנת הון דרך הגופים והמטבעות האלטרנטיביים יצא מפרופורציות. אנחנו חייבים להמשיך לקדם את עולם הפינטק וה-P2P, אסור לנו לאבד את אחד היתרונות המשמעותיים שלנו כסטארט-אפ ניישן".

ח"כ עזריה העבירה בוועדת הרפורמות כמה חוקים משמעותיים בתחום הבנקאות: חוק הפעלת מערכות תיווך באשראי (הסדרת הלוואות P2P), שמחייב בנקים לאפשר לפלטפורמות הלוואות המונים לפעול; וחוק ניוד בנקים שעבר במסגרת חוק ההסדרים האחרון ומחייב את הבנקים לאפשר ללקוח לעבור בנק בקלות באינטרנט.

מבנק ישראל נמסר:"הבנק מיישם את הרפורמה להגברת התחרות באינטנסיביות והתוצאות כבר נראות בשטח. רק היום העניק בנק ישראל רישיון לסולק חדש, רישיון שני בשנה האחרונה; לפני כמה שבועות פורסמו המתווה להפחתת העמלה הצולבת והקריטריונים לגופים שירכשו את חברות כרטיסי האשראי שיופרדו מהבנקים; ועמלות הסליקה נמצאות בירידה משמעותית.

"במקביל, פירות ההתייעלות של מערכת הבנקאות מתגלגלות לציבור בהפחתת עמלות, והרחבת מגוון השירותים הניתנים בערוצים ישירים בעלויות נמוכות או אפסיות. אלו רק מעט דוגמאות, והעשייה בשטח מדברת בעד עצמה. לצערנו, יש פער גדול בין אופי העבודה של חברי הכנסת מול הדרגים המקצועיים בבנק ישראל, לבין ההתבטאויות התקשורתיות של חלק מהח"כים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה