ועדה מיוחדת תעניש עובדי ציבור ונושאי משרה שלא יתייצבו לדיונים בכנסת

יו"ר הכנסת יעמוד בראש הוועדה, שתדון באי התייצבותם של עובדי ציבור בפני ועדות הכנסת, לצד נציגים מהקואליציה והאופוזיציה ■ הוועדה תורשה בין היתר לשלול היתרי כניסה למשכן

צבי זרחיה
צבי זרחיה
המפכ"ל רוני אלשיך (במרכז) בדיון בכנסת
צילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הכנסת תעניש פקידים ועובדי ציבור שלא יתייצבו כנדרש לדיוני הוועדות בכנסת — כך הודיע באחרונה יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, למשרדי הממשלה ולחברי הכנסת.

אדלשטיין החליט על הקמתה של ועדה מיוחדת בראשותו לטיפול במקרים של אי־התייצבות של פקידים ועובדי ציבור בפני ועדות הכנסת. מלבד אדלשטיין, תכלול הוועדה שני ח"כים, מהקואליציה ומהאופוזיציה.

אם הוועדה תמצא כי לא היתה הצדקה סבירה לאי־התייצבותו של נושא משרה או ממלא תפקיד בוועדות הכנסת, היא תהיה רשאית לשלול את היתר הכניסה הקבוע שלו למשכן; לשלול את היתר הכניסה עם רכב; לאסור על כניסתו למשכן הכנסת; לפעול בדרכים אלה גם ביחס לממונה על אותו נושא משרה ולקבוצת אנשים מאותו משרד או גוף; להגיש קובלנה משמעתית בפני האחראי על המשמעת בגוף שבו עובד נושא המשרה; ולהמליץ בפני יושבי ראש ועדות הכנסת לא לכלול בסדר היום של הוועדות דיונים בנושאים שמקדם אותו משרד או גוף שהנציג מטעמו לא התייצב בוועדה.

אדלשטיין הדגיש כי "הוועדה לא תפעיל את סמכויותיה אלא לאחר שניתנה לעובד הנוגע בדבר, ובמידת הצורך גם לממונה עליו, הזדמנות להביא את הסבריו בפני הוועדה".

ההחלטה על גיבוש הנוהל התקבלה, לדברי אדלשטיין, "בעקבות תלונות שהתקבלו באחרונה בעניין אי־התייצבות של עובדי ציבור המחויבים להתייצב בפני ועדות הכנסת מכוח חוק". חוק יסוד: הכנסת מסמיך את הוועדות לזמן כל "נושא משרה או ממלא תפקיד בשירות המדינה, רשות מקומית, מועצה דתית, בתאגיד שהוקם בחוק בחברה ממשלתית. התייצבות של בעלי תפקידים השונים הכרחית על מנת לאפשר לועדות לקיים דיוני פיקוח וכן דיוני חקיקה אפקטיביים ומשמעותיים, ולכן, יש חשיבות רבה להבטיח את ההתייצבות ושיתוף הפעולה של אותם גורמים". מנגד, אדלשטיין אמר כי "לא אחת מתקבלות תלונות גם מצד עובדי המדינה על זימונים שנשלחים ברגע האחרון, ללא פירוט מספק של נושא הישיבה, וכן על יחס לא ראוי מצד חברי הכנסת כלפיהם. לפיכך, לצד הגברת האכיפה בסוגיית אי־ההתייצבות — יש להקפיד על כבודם של המוזמנים ועל זימונם באופן שמאפשר הערכות מצידם כנדרש".

הנוהל החל את דרכו כהצעת חוק שיזמה יו"ר וועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), שהצליחה להחתים עליו את יושבי הראש של הוועדות האחרות בכנסת. הצעת החוק של שפיר קבעה כי "משרד ממשלתי שמסרב לשלוח לוועדה נציג רלוונטי או למסור לוועדה מידע חיוני, יהיו כל עובדיו מנועים מכניסה למשכן הכנסת, ככל שהורה על כך יושב ראש הוועדה, לאחר שמיעת טענות המשרד". עוד הוצע כי "ההגבלה על הכניסה למשכן הכנסת תהיה בתוקף עד להתייצבות השר הממונה בפני הוועדה".

שפיר טענה כמה פעמים בעבר כי נציגי משרד האוצר לא מגיעים לישיבות ועדת השקיפות, ובכלל זה נציגי החשב הכללי, שנקראו לתת הסברים בעניין פרויקט המחשוב "מרכבה" במשרדי הממשלה. יו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), טען בעבר כי מפכ"ל המשטרה וקצינים בכירים לא הגיעו לדיון בוועדת הפנים (שבראשה עמד אמסלם עד ינואר 2018), אף שקיבלו זימון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"