ועדה מיוחדת תעניש עובדי ציבור ונושאי משרה שלא יתייצבו לדיונים בכנסת

יו"ר הכנסת יעמוד בראש הוועדה, שתדון באי התייצבותם של עובדי ציבור בפני ועדות הכנסת, לצד נציגים מהקואליציה והאופוזיציה ■ הוועדה תורשה בין היתר לשלול היתרי כניסה למשכן

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המפכ"ל רוני אלשיך (במרכז) בדיון בכנסת
צילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הכנסת תעניש פקידים ועובדי ציבור שלא יתייצבו כנדרש לדיוני הוועדות בכנסת — כך הודיע באחרונה יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, למשרדי הממשלה ולחברי הכנסת.

אדלשטיין החליט על הקמתה של ועדה מיוחדת בראשותו לטיפול במקרים של אי־התייצבות של פקידים ועובדי ציבור בפני ועדות הכנסת. מלבד אדלשטיין, תכלול הוועדה שני ח"כים, מהקואליציה ומהאופוזיציה.

אם הוועדה תמצא כי לא היתה הצדקה סבירה לאי־התייצבותו של נושא משרה או ממלא תפקיד בוועדות הכנסת, היא תהיה רשאית לשלול את היתר הכניסה הקבוע שלו למשכן; לשלול את היתר הכניסה עם רכב; לאסור על כניסתו למשכן הכנסת; לפעול בדרכים אלה גם ביחס לממונה על אותו נושא משרה ולקבוצת אנשים מאותו משרד או גוף; להגיש קובלנה משמעתית בפני האחראי על המשמעת בגוף שבו עובד נושא המשרה; ולהמליץ בפני יושבי ראש ועדות הכנסת לא לכלול בסדר היום של הוועדות דיונים בנושאים שמקדם אותו משרד או גוף שהנציג מטעמו לא התייצב בוועדה.

אדלשטיין הדגיש כי "הוועדה לא תפעיל את סמכויותיה אלא לאחר שניתנה לעובד הנוגע בדבר, ובמידת הצורך גם לממונה עליו, הזדמנות להביא את הסבריו בפני הוועדה".

ההחלטה על גיבוש הנוהל התקבלה, לדברי אדלשטיין, "בעקבות תלונות שהתקבלו באחרונה בעניין אי־התייצבות של עובדי ציבור המחויבים להתייצב בפני ועדות הכנסת מכוח חוק". חוק יסוד: הכנסת מסמיך את הוועדות לזמן כל "נושא משרה או ממלא תפקיד בשירות המדינה, רשות מקומית, מועצה דתית, בתאגיד שהוקם בחוק בחברה ממשלתית. התייצבות של בעלי תפקידים השונים הכרחית על מנת לאפשר לועדות לקיים דיוני פיקוח וכן דיוני חקיקה אפקטיביים ומשמעותיים, ולכן, יש חשיבות רבה להבטיח את ההתייצבות ושיתוף הפעולה של אותם גורמים". מנגד, אדלשטיין אמר כי "לא אחת מתקבלות תלונות גם מצד עובדי המדינה על זימונים שנשלחים ברגע האחרון, ללא פירוט מספק של נושא הישיבה, וכן על יחס לא ראוי מצד חברי הכנסת כלפיהם. לפיכך, לצד הגברת האכיפה בסוגיית אי־ההתייצבות — יש להקפיד על כבודם של המוזמנים ועל זימונם באופן שמאפשר הערכות מצידם כנדרש".

הנוהל החל את דרכו כהצעת חוק שיזמה יו"ר וועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), שהצליחה להחתים עליו את יושבי הראש של הוועדות האחרות בכנסת. הצעת החוק של שפיר קבעה כי "משרד ממשלתי שמסרב לשלוח לוועדה נציג רלוונטי או למסור לוועדה מידע חיוני, יהיו כל עובדיו מנועים מכניסה למשכן הכנסת, ככל שהורה על כך יושב ראש הוועדה, לאחר שמיעת טענות המשרד". עוד הוצע כי "ההגבלה על הכניסה למשכן הכנסת תהיה בתוקף עד להתייצבות השר הממונה בפני הוועדה".

שפיר טענה כמה פעמים בעבר כי נציגי משרד האוצר לא מגיעים לישיבות ועדת השקיפות, ובכלל זה נציגי החשב הכללי, שנקראו לתת הסברים בעניין פרויקט המחשוב "מרכבה" במשרדי הממשלה. יו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), טען בעבר כי מפכ"ל המשטרה וקצינים בכירים לא הגיעו לדיון בוועדת הפנים (שבראשה עמד אמסלם עד ינואר 2018), אף שקיבלו זימון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט